Márki-Zay Péter konfliktusa a hódmezővásárhelyi református közösséggel tovább húzódik. A polgármester annak ellenére nem ad át az egyháznak egy ingatlant, hogy a városi közgyűlés megszavazta, hogy a református iskola oda költözhessen. A helyi fideszesek szerint Márki-Zay családi érdekei is szerepet játszanak az ügyben. A polgármester és a reformátusok kölcsönösen valótlanság állításával vádolják egymást. Egy biztos: valaki nem mond igazat Hódmezővásárhelyen.
Régóta húzódó vita zajlik Hódmezővásárhelyen az ótemplomi Református Egyházközség és Márki-Zay Péter között. Az önkormányzatnak át kéne adnia a Petőfi utca 6. szám alatti ingatlant – ami eredetileg iskolának épült – a reformátusoknak, hogy a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola költözhessen be oda. A vita a nyáron eldőlni látszott, amikor július 30-án rendkívüli közgyűlésen a képviselő testület 10 igennel, 4 nem ellenében, név szerinti szavazáson úgy döntött, hogy az iskola a teljes épületet megkaphatja használatra, és a reformátusok dönthetik majd el, kit engednek be bérlőnek. Az épületben ugyanis jelenleg a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület és a lövészklub működik. A polgármester a civilek igényeire hivatkozva érvelt a júniusi szavazáson az épület átadása ellen. Ezt az okfejtését azonban cáfolni látszik az a tény, hogy a szavazáson az épületben székelő gazdasági egyesület elnöke is az átadás mellett tette le a voksát.
A Fidesz szerint Márki-Zay az édesapja projektje miatt akadályozza az átadást
A civilekre való hivatkozást a helyi fideszesek álságosnak tartják. Szerintük Márki-Zay odaígérte az épületet egyes szervezeteknek, amelyek között édesapja projektje, a helyi Csodák Palotája is ott van.
Ne beszéljünk mellé, legyünk egyenesek: polgármester úr ezt az épületet odaígérte az édesapjának, Márki-Zay Jánosnak a Csodák Palotájára
– olvasta a polgármester fejére a júliusi közgyűlésen a dolgot Hegedűs Zoltán, a Fidesz–KDNP közgyűlési frakciójának vezetője. A szavazás előtt a református egyházközség képviselői levélben megkeresték Lázár János országgyűlési képviselőt, Márki-Zay Péter polgármestert, valamennyi közgyűlési képviselőt, és személyesen is tárgyaltak velük. Az egyházi iskola ugyanis egy folyamatosan fejlődő intézmény, amely az évek során megduplázta tanulói létszámát, és a három református fenntartású intézményben – Bethlen, Szőnyi, Aranyossy – több, mint 1000 diák tanul és 160 alkalmazott dolgozik.
Továbbra sem költözhetett be az egyházi iskola
Az iskolaépület átadása azóta sem történhetett meg. Az ingatlant Márki-Zay Péter polgármester az érvényes közgyűlési határozat ellenére még nem adta át, adminisztratív okokra és a civil szervezetekre hivatkozva. Az átadás azért csúszik, mert a polgármester olyan szerződéstervezetet készített, amely ellentétes a közgyűlési döntéssel és a református egyház érdekeivel, szándékaival. Legalábbis így vélekedik a fideszes Hegedűs Zoltán.
Márki-Zay: Nincs is szükségük az épületre a reformátusoknak
Nemrég Márki-Zay Péter sokakat meglepve a Facebookon új fejleményekről beszélt az iskola ügyében.
A Petőfi utca 6. számú épületről folytattunk tárgyalásokat a reformátusokkal. Belátták, hogy törvénytelen az a javaslat, amit korábban tettek, hiszen olyan szerződést kötni az önkormányzat nem tud, amely a törvényeknek nem felel meg, és indokolatlan lenne a teljes épület átadása. Írásban, aláírással igazolta a fenntartó, ótemplomi református gyülekezet, hogy nekik nincs szükségük egyáltalán semmilyen teremre az új osztály indításához, ami szeptemberben megtörtént. Mint mondtam, nekünk papírunk van arról, hogy nekik egyetlen egy teremre sincs szükségük, hiszen ezt ők leírták
– mondta Márki-Zay.
A reformátusok cáfolják a polgármester állításait
A reformátusok azonnal cáfolták Márky-Zay állításait.
2019 januárjában a Hódmezővásárhely – Ótemplomi Református Egyházközség képviselőit tárgyalásra hívták, amelyről hangfelvétel és írásbeli emlékeztető készült. Ott kölcsönösen az a kérés hangzott el, hogy az egyeztetésről tájékoztatást a nyilvánosság részére a tárgyalások befejezéséig nem adunk. Ezt a szóbeli megállapodást Polgármester Úr az ominózus január 27-ei felvételen egyoldalúan felmondta. Nem nyilatkoztunk arról, hogy egyetlen teremre sincs szükség. Nem láttuk be, hogy törvénytelen a kérés
– nyilatkozta a Vásárhely24.nek Bán Csaba, az egyházközség lelkésze. A lelkész a Délmagyarnak azt is elmondta:
A presbitérium döntését ugyanis nem tehetem semmissé, akárcsak a polgármester a közgyűlési határozatot.
Forrás: Vásárhely24.com, Délmagyar.hu, Facebook; Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS