Hiába tett meg mindent Gyurcsány kérésére Márki-Zay Péter, hiába engedett a pártoknak minden hatalomtechnikai kérdésben, és hiába hízelgett az ellenzéki szavazóknak, minden emberfeletti erőfeszítés ellenére sem tudott igazán beilleszkedni. (Jogos az az érzés, hogy máshol sem sikerült volna…) Ezért, ahogy közeledünk a választásokhoz, ahogy romlik Márki-Zay megítélése (akin már a súgógép sem segít), úgy mélyül a szakadék. Az identitás nélkül maradt miniszterelnök-jelölt inkább alapít egy „igazikonzervatív” pártot, mintsem szembenézzen nyilvánvaló kudarcával. Hogy ez mennyire jó ötlet három héttel a választások előtt, azt mindenki maga döntse el. Mindenesetre, ha a stratégiai cél az összeomlás előli elmenekülés, akkor érthető a kétségbeesett kapkodás. Ahogy érthető a Jobbik dühe is, hisz ők is magukénak érzik azt a nemes küldetést, amiben az irdatlan mennyiségű „igazikonzervatív” szavazópolgár végre tisztességes baloldali (!) képviseletet kap az országgyűlésben.
Bűnbakképzés, egymásra mutogatás, egy esetleges vereség utáni túléléshez előkészített narratívák versenye – megannyi fullasztó pániktünet sújtja az egyébként is törékeny baloldali egységet.
Gyurcsányék szerint Márki-Zay Péter katasztrofális politikája húzza le a baloldalt – és valljuk meg, tényleg tankönyvbe illő az, ahogy három hónap alatt megfeszített munkával ledolgozta a népszerűségét. Történelmi csúcson van az elutasítottsága és elképesztő mélységekbe zuhant a népszerűsége – mindezt szexbotrány, vagy tetten ért bűncselekmény nélkül. Nem volt semmiféle katasztrofális fordulópont, tragikus esemény, csak és kizárólag kampányolással tudta elérni ezt a negatív rekordot.
Márki-Zay padlóra került és ezen már egy súgógép sem segít
Ahogy Márki-Zay sem tudott felnőni a miniszterelnöki szerephez, úgy a stábja sem a miniszterelnök-jelölti kampányhoz. A „programismertető” rendezvény nevetséges bakiparádéja azt bizonyítja, hogy nemcsak a baloldal alkalmatlan az ország irányítására, hanem a kommunikációs csapat is a kampány megszervezésére.
A baloldalon párhuzamosan zajlott le és jelent meg a politikai elit kontraszelekciója, a mindent eluraló intellektuális igénytelenség és a politikai „hozzánemértés” erénnyé nemesülése.
A kormánypártisággal éppen nem vádolható Závecz Research a héten publikált egy várható, nagyjából a közhangulatot és papírformát mutató, ám több pontjában is meglepő közvélemény-kutatást. A részletek felsorolása nélkül a következőknek van komoly hírértéke:
- A teljes népesség körében és a pártnélküliek közt is jócskán népszerűbb Orbán Viktor (43 pont), mint kihívója, Márki-Zay Péter (32 pont).
- Márki-Zay Péter (34 pont) a fővárosban sem előzi meg Orbán Viktort (37 pont).
- A teljes népesség körében Jakab Péter (37 pont) és Dobrev Klára (35 pont) is népszerűbb, mint Márki-Zay Péter.
- Karácsony Gergely (33 pont) is népszerűbb, mint Márki-Zay Péter.
- A vidéki szavazók Fekete-Győrt (25 pont) és Karácsonyt (24 pont) is jobban kedvelik Márki-Zay Péternél.
- A pártnélküliek között Jakab Péter (33 pont), Fekete-Győr András (26 pont), Donáth Anna (26 pont), Dobrev Klára (25 pont) és Karácsony Gergely (24 pont) mögött áll az ellenzéki miniszterelnök-jelölt (21 pont).
- Ugyanebben a csoportban a Kétfarkú Kutya párt elnöke, Kovács Gergely (26 pont) is veri Márki-Zayt.
Stb.
Tehát: Márki-Zay Péter pontosan azt nem tudta elérni, amire őt elvileg kitalálták. Sem a bizonytalanokat, sem a falvak lakosait nem tudta megszólítani és a baloldal mellé állítani. Sőt, a számokat látva inkább elijesztette őket. Még a budapesti választópolgárokat is. És persze továbbra sem látjuk az úgynevezett „Fideszből kiábrándultakat” sem… habár ennek a „választói csoportnak” nagyságáról sosem voltak a komolyan vehető elemzők meggyőződve. (Diplomatikusan szólva.)
Mit mond erre Márki-Zay Péter?
A kutatást árulók rendelték meg, a számok nem a valóságot mutatják, tehát a Závecz szakmaisága nulla, de a Telex is áruló, mert ők mutatták be az eredményeket.
Sajátos álláspont!
Nem az első eset, hogy különös műgonddal és igényességgel válogatja ki a baloldali miniszterelnök-jelölt a számára kedvező kutatásokat. Amiben neki nem tetsző számok vannak, az szakmaiatlan; aki kikutatja, az nem ért hozzá; aki megrendeli, az áruló; aki leközli, az pedig még nagyobb áruló.
Majd nem sokkal később bejelenti, hogy pártot alapít.
Minek párt Márki-Zay Péternek?
Hatalomtechnikai szempontból logikus, kampányhajrában értelmezhetetlen terv. Persze, már a hetedik frakció felvetése mutatta, hogy Márki-Zay érzékeli a mögötte tátongó galaktikus űrt. Jól tudja, hogy ha nyernek, akkor úgy jár, mint Medgyessy Péter 2004-ben, azaz a legnagyobb frakció vezetője Gyurcsány Ferenc leveszi a sakktábláról, ha pedig veszít, akkor a nagy semmibe hull alá.
Így kell egy csapat – hogy Minarik Ede örök klasszikus mondatát idézzük meg.
De mindennek a kampányhajrában borzalmasan rossz üzenete van. Mintha a vereségre készülne Márki-Zay Péter és keresné azt a „puha ponyvát”, amire a magasból alázuhanva sérülés nélkül megúszhatná a bukást.
Márki-Zay Péter felvetéséből azonban az is kiderül, hogy ő „igazikonzervatív” pártot gründolna olyan „igazikonzervatív” emberekkel, mint Pálinkás József meg Gémesi György, és olyan „igazikeresztény” politikusokkal, mint Lukácsi Katalin…
Nem véletlen, hogy a Jobbik ezen a felbuzduláson rögtön kiakadt. Hisz ők is valamiféle „igazijobboldaliak” lennének… Tóth Péter (aki volt már „igazináci” is) hangot is adott felháborodásának:
Egy új, identitási katyvasszal bejelentett pártra – nem hiszem, hogy egy választási kampány finisében szükség lenne. Ráadásul úgy, hogy a Jobbik szerepét folyamatosan megkérdőjelezi a közös miniszterelnök-jelöltünk. Ebből (is) elég volt!
Biztosan ő akar állni „igazikonzervatívként” Gyurcsány mellett a következő években is.
Nagy tülekedés várható Gyurcsány Ferenc jobboldalán.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS