A vásárhelyi Jobbikhoz és Márki-Zay Péter polgármesteri kampánykasszájába is kerülhetett a hódmezővásárhelyi sportcsarnokot felépítő K’Art cégcsoport körül eltűnt pénzből – állítja a károsultak képviselője. Az építőipari vállalkozás, amelynek korábbi első számú vezetője ezer szállal kötődik a Jobbikhoz, mintegy 60 alvállalkozót károsíthatott meg összesen 800 millió forinttal. A folyamatban lévő, csődbűntett miatt indult büntetőper vádirata szerint ekkora összeg tűnt el a cégcsoportnál Balogh Imsi Sportcsarnok felépítése során. A kivitelező cég több tucat alvállalkozót nem fizetett ki, sokan közülük tönkre is mentek. A Likvid Kontroll Kft. vezetője, Szabó Bálint hetek óta követeli, hogy az önkormányzat hozzon létre egy, az ügyet vizsgáló bizottságot. Márki-Zay Péter független polgármester egy hónap késlekedéssel, de végre összehívta a testületet, amely csütörtökön megtartotta az első ülését. Elsősorban arra akarnak megoldást találni, hogyan kártalanítsák a hosszú évek óta kifizetetlen alvállalkozókat, de arra is keresik a választ, hogy hová, kikhez került és mire fordítódott az “eltűnt” közel egymilliárd forint. A városvezető a vizsgálóbizottság ülésén nem vett részt…
A K’Art ügy, melyet Szabó Bálint Hódmezővásárhely Szeviép-ügyének nevezett, 2008 óta tart. Ekkor tette meg a jogi lépéseket a város akkori vezetése, amiért a K’Art cégcsoport a Balogh Imsi Sportcsarnok PPP konstrukcióban történt építése során több pontban is szerződést szegett és jelentősen túlárazott.
Az önkormányzat belső ellenőrzést rendelt el az ügyben, a kivitelező K’Art Építészstúdió Zrt. vezetője, Kendi Imre azonban elzárkózott attól, hogy az önkormányzat rendelkezésére bocsássa a számlákat, amelyek alapján az építés valós költségeit igazolni tudta volna. Végül a város független igazságügyi műszaki szakértői véleményt kért, amely megállapította, hogy 173 millió 635 ezer forinttal túlárazták a beruházást, eszerint a 2008-óta törlesztő önkormányzatnak mintegy 50 milliót számlázott ki a cég, a létesítmény valós értéken felül.
Ezen túl több szerződésszegésre is fény derült az ellenőrzés során. Például megállapították, hogy a megkötött a szerződés szerint a kivitelezési munkálatok során legfeljebb 10 százalékban vehettek volna igénybe alvállalkozót, végül az egész beruházást egy másik céggel közösen végezték el. Az önkormányzat nem is fizette ki a vitatott számlákat, hanem megtévesztés károkozás miatt feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen, bejelentést tett szerződésszegés miatt a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, illetve kártérítési pert indított a Csongrád Megyei Bíróságon.
A K-Art Építő Zrt.-t 2013-ban felszámolták, úgy, hogy összesen 60 alvállalkozó számlája maradt kifizetetlen. Sokan közülük csődbe is mentek. A K-Artnak ugyanis tőkéje alig volt a beruházás megkezdése előtt, a kivitelezéshez is hitelt vettek fel.
Csődbűntett miatt indult büntetőeljárás az ügyben
2017-ben a Csongrád Megyei Főügyészség csődbűntett miatt emelt vádat két felszámolóbiztos ellen, akik úgy mondtak le 100-150 millió forint követelésről, hogy arra nem volt joguk és ezzel az alvállalkozóknak jelentős kárt okoztak. A büntetőper 2017 júliusában kezdődött a Szegedi Járásbíróságon. Az ügyészség a felelősökkel szemben egytől öt évig terjedő felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta. Április közepén hallgatta meg a bíróság a két vádlottat, akiknek teljes magánvagyonát zárolták. A tárgyalás május végén folytatódik majd. A későbbikben a K’Art cégcsoport korábbi vezetőjét és Márki-Zay Péter polgármestert is meghallgathatják.
A károsultak képviselője eltűnt 800 millióról beszél, amit szerinte politikai célokra fordítottak
Szabó Bálint jogász, aki a károsultakat képviseli az ügyben, több ízben tartott sajtótájékoztatót Hódmezővásárhelyen a K’Art régi telephelyén, ahol utódcégei jelenleg is irodákat bérelnek, a bíróság előtt, illetve a városházán – az utóbbi helyszínen tette ezt ma is, amikor végre megalakult az ügyet vizsgáló önkormányzati vizsgálóbizottság.
A Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője azt állítja, hogy az építőipari cégcsoport körül a beruházás során eltűnt 800 millió forint a hódmezővásárhelyi Jobbikhoz kerülhetett, és többek közt Márki-Zay Péter polgármesteri kampányát is ebből finanszírozhatták. 60 napja ultimátumot is adott a polgármesternek, hogy hozza nyilvánosságra a bankszámláját, továbbá nyilatkozzon a K’Art vezetőjével való kapcsolatáról, illetve arról, hányszor és mennyi pénzt vett át tőle.
Márki-Zay a mai napig nem válaszolt, sőt mi több, az egy hónap csúszással összehívott önkormányzati vizsgálóbizottság első ülésén sem jelent meg. A városházán a hivatal dolgozói nem is tudtak róla, hogy ott ma ilyen ülés van, a helyszínen megjelenő Szabó Bálintra pedig előbb biztonságiakat, majd rendőrt hívtak.
Az ülést végül Kószó Péter korábbi alpolgármester irodájában tartották meg. A bizottság öt tagja Varga Jánosné könyvvizsgáló, Kovács Pál, valamint Benkő Zsolt, Cseri Tamás kormánypárti és Nagy Ernő MSZP-DK-Együtt önkormányzati képviselők. Nagy Ernő nem jelent meg, elnökké Benkő Zsoltot választották.
A megbeszélést követően a testület két tagja, Benkő Zsolt és Cseri Tamás önkormányzati képviselők is aggályukat fejezték ki, egyfelől azért, mert a polgármester egy hónapos csúszással hívta csak össze a vizsgálóbizottság alakulóülését, másfelől részt sem vett azon. Hangsúlyozták azt is, fontos volna, hogy Márki-Zay Péter végre színt valljon és nyilatkozzon arról, jutott-e hozzá az eltűnt pénzből. Megjegyezték, hogy mindenképpen meg kívánják majd hallgatni a bizottságban a városvezetőt a jövőben. Tájékoztatójukon az is elhangzott, hogy az új polgármester hivatalba lépése óta összesen harminc hivatali dolgozó mondott fel, miatta kaotikus a helyzet a polgármesteri hivatalban.
A K’art és a Jobbik kapcsolata tény
A K’Art cégcsoport vezetője, bizonyos Kendi Imre ezer szállal kötődik a Jobbikhoz. Nem csak tagja a pártnak, hanem 2014-ben az önkormányzati választáson a Jobbik listavezetője is volt Hódmezővásárhelyen. Így mandátumot is nyert, de végül lemondott és nem ült be a testületbe.
Vezető kép: Vasarhely24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS