Az ellenzék miniszterelnök-jelöltje hosszú interjút adott az Indexnek, amelyben részletesen beszélt arról, mik is történtek sokszor a színfalak mögött az ellenzéki tárgyalásokon, milyen kérései voltak a pártok felé, melyeket teljesítettek és melyeket nem. Szó volt többek között Márki-Zay ellen az előválasztáson induló öt politikus sorsáról, továbbá szóba került természetesen Gyurcsány Ferenc is, aki közösségi oldalán mintha többször is bírálta volna a miniszterelnök-jelöltet. Az ellenzéki pártok pedig azért zúgolódnak, hogy Márki-Zay leszögezte: bár nem szól bele a pártok közös listáról szóló alkudozásába, vannak olyan politikusok, akiket nem akar azon látni.
Az interjút azzal kezdte a hódmezővásárhelyi polgármester, hogy fokozatosnak titulálta átalakulását polgármesterből miniszterelnök-jelöltté. Ezzel gyakorlatilag elismerte a politikus, hogy már az országos politikára fókuszál, a csongrádi várost már maga mögött hagyta. Állítása szerint már a három évvel ezelőtti időközi választást is az országos politikai érdeklődés övezte.
A 2018-as februári győzelem után egyből belevetettem magamat az áprilisi országgyűlési kampányba, ahol esélyes ellenzéki jelölteket igyekeztünk propagálni, mert reméltük, hátha így le lehet váltani Orbán Viktort. Akkor már Vásárhelyre járt a teljes nemzetközi sajtó is, japán, német, angol újságírók fordultak meg itt, szóval legalább akkora volt az érdeklődés irántunk, mint most. Én tehát régebb óta foglalkozom országos politikával polgármesterként is, úgyhogy csak az intenzitása változott meg, mióta megnyertem az ellenzéki előválasztást
– mondta Márki-Zay, aki szerint megkönnyíti a munkáját, hogy új alpolgármestere van, aki a várossal foglalkozik, amíg ő az országos politikában flangál.
A közös programalkotással kapcsolatban a polgármester elmondta: még nincs kész, de ez nem is akkora probléma, mert határideje sincs a projektnek. A programról úgy nyilatkozott, hogy az folyamatosan formálódik, azonban hamarosan elérhető lesz néhány elem. Márki-Zay Péter azt mondta, mostanában a rezsicsökkentéssel dolgoznak sokat, ugyanis a kormánypártok szerint a polgármester a multik oldalára állt és eltörölné a rezsicsökkentést. A politikus ezután a szokásos lózungjait vette elő, hogy a Fidesz a legkorruptabb párt, amelynek csak a lopás számít, és szerinte ez határozta meg a járványkezelést is. Majd a Röszkén már bejáratott szöveg is jött, hogy a Fidesz az a párt, amelyik migránsokat telepít be – ezt mondta pár héttel ezelőtt is a polgármester, miközben a határkerítés mellett sétált.
A közös listára áttérve Márki-Zay Péter elmondta: szándékosan kimaradt az ellenzéki pártok marakodásából, hogy ki szerepeljen rajta. Azt mondta, neki csak kérései voltak; a pártokra bízta, hogy állapodjanak meg.
Azt remélem, hogy sikerül a hat pártnak és a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak dűlőre jutniuk egymással, és a végén egy olyan konszenzusos megoldás születik, amely mind a hét félnek elfogadható
– mondta, majd azzal folytatta: az egyik kérése volt, hogy legyen egy hetedik, konzervatív frakció, amely az őt támogató kisebb pártokat és civileket képviseli a parlamentben, a másik, hogy legyen a közös listán három bejutó hely roma politikusok számára, míg a harmadik az volt, hogy elmondta, kiket nem szeretne látni a közös listán.
Nyilván ezek kemény kérések a pártok felé, de a választás megnyerése szempontjából fontos feltételek. (…) A pártok között ugyanakkor van egy alkufolyamat is. Én minden párttal leültem, végigbeszéltük ezeket a neveket, ők ezt tudomásul vették, de a végén pártdöntés lesz majd róla, hogy szerepeltetik-e őket vagy sem. Azt is tudomásul vették, hogy nyilvánosan is szóvá teszem majd, ha nem tartják be, amit kértem
– közölte.
Márki-Zay Péter mostanra tompított az előválasztás utáni győzelmi beszédén, amelyben úgy fogalmazott, hogy leváltották az ellenzéket. Most már azon a véleményen van, hogy ha teljesen nem is sikerült azt leváltani, de megváltoztatták és megtisztították. A hódmezővásárhelyi politikusnak feltették a kérdést, mit szól ahhoz, hogy sok DK-s szimpatizáns kihátrált mögüle, mert a kampány során azt mondta: Dobrev Klára nem tud választást nyerni.
A Demokratikus Koalíció vezetése egyértelművé tette, hogy tiszteletben tartják az előválasztás eredményét, és teljes erejükkel beállnak a győztes mögé Orbán Viktor leváltása érdekében. Erre szólították fel a szavazóikat is. Másrészt amikor nemrégiben Brüsszel jártam, akkor Dobrev Klára is ebben a szellemben nyilatkozott, egy közös fotót is publikált rólunk. Én azt gondolom, hogy ezek kellő iránymutatások a DK szavazóinak, hogy már lezártuk az előválasztást és elástuk a csatabárdot. Minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az ellenzéki pártok szavazói közül a DK-sok a legelkötelezettebbek a kormányváltás mellett. A DK-t támogatók 96 százaléka, ha nem DK-s jelölt indul a körzetében, a közös ellenzék jelöltjére szavazna. Talán egy százalék mondta, hogy akkor inkább a Fideszre voksolna, és három, aki nem menne el. Ez a többi párt esetében jóval alacsonyabb, talán még a momentumosok vannak 90 százalék körül. Tehát pont az ő esetükben azt gondolom, hogy minimális az esélye annak, hogy távol maradjanak a szavazástól az előválasztás eredménye miatt
– jelentette ki, majd arra terelődött a szó, hogy Gyurcsány Ferenc az előválasztás másnapján egy olyan videót tett közzé a közösségi oldalán, amiben arról beszélt, hogy először a kormánytöbbséget kell megszerezni, és csak utána választanak miniszterelnököt. Márki-Zay erre úgy reagált, hogy a DK elnöke emiatt utána magyarázkodott is, ám elhitte Fletónak, hogy szó sincs arról, hogy a DK ne venné tudomásul az előválasztás eredményét.
Érezte ő is a felzúdulást, ezért a leghatározottabban kijelentette, hogy szó sincs arról, hogy a megpuccsolásomon törné a fejét. Szögezzük is itt le, 371 ezer ember szavazott rám az előválasztáson; ez olyan felhatalmazás, amellyel ha bármelyik párt szembemenne, az nemcsak a kormányváltás lehetőségét veszélyeztetné, de valószínűleg a saját jövőjét is
– fogalmazott. Márki-Zay szerint Orbán Viktor első kormánya volt a legjobb, 1998 és 2002 között, mert az tényleg egy koalíciós kormány volt, és akkor nem volt kétharmada.
Pont a koalíció és a kompromisszumkészség az, amitől az sokkal sikeresebb volt, mint a mostaniak
– közölte a polgármester, aki a választási összefogással kapcsolatban elmondta: büszkén vállalja, hogy a pártok nem értenek egyet egy csomó dologban. Bige Lászlóval kapcsolatban Márki-Zay Péter úgy fogalmazott: szerinte nincs abban kivetnivaló, hogy Bige megdobja pár millióval, míg Bojár Gábor tanácsokkal látja el a pénzen túl.
Én az amerikai mintát veszem alapul, ahhoz ez teljesen természetes és transzparens. A támogatásokért cserébe nem ígértünk senkinek semmit. Nekik sem. Egy ígéretünk van, hogy egy tisztességes, európai jogállamot fogunk felépíteni. Én elfogadtam támogatást a kezdetektől fogva. Azt viszont leszögezném, hogy soha egyetlen forint közpénzt nem kaptam. Bárki legálisan utalhat a kampányszámlánkra. Az én függetlenségemet pont, hogy ez adja
– mondta. A választás eredményéről meg ezt találta mondani:
Azt elfogadom, hogy ebben az országban nagyon sok Fideszre szavazó ember van, de azt nem fogadom el, hogy itt lehet lopni, karaktergyilkolni, hogy ukrán szavazókat hoznak be tömegével. Hogyan lehetne ezt elfogadni? Nyilvánvalóan tisztességes ember nem fogja elfogadni a sorozatos választási csalásokat, a hazug, lejárató kampányt. Hogyan fogadnék el bármilyen választási eredményt legitimnek ilyen feltételek között?
Nehéz ezt másképp értelmezni, mint úgy, hogy akkor sem fogadja el a választások eredményét, ha véletlenül ő nyer. De biztos nem erre gondolt szegény.
Forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS