Hazánk biztonságának egyik záloga a Magyar Honvédség és a haderőfejlesztési program, amely az orosz-ukrán háborúval előállt biztonságpolitikai környezetben csak még fontosabbá vált – mondta a honvedelem.hu-nak adott interjújában dr. Maróth Gáspár. A Honvédelmi Minisztérium frissen kinevezett államtitkára leszögezte: a magyar emberek érdeke, hogy kimaradjunk a szomszédban zajló fegyveres konfliktusból.
“Jó fázisban indítottuk be az egykori szovjet haditechnika lecserélését, és jó ütemben is haladunk vele. Nem levetett, másodkézből szerzett eszközöket, hanem valóban a legmodernebb berendezéseket vásároltuk meg, amelyek technológiailag a Magyar Honvédség stabil gerincét adják majd. Most az a legfontosabb, hogy átálljunk egy teljesen újfajta haderő-képre, és a világ élvonalába tartozó technikai eszközeinkből, hadiiparunkból származó tudás doktrinálisan is beépüljön a Magyar Honvédség tervei közé. Vagyis kis létszámú, magasan képzett, rendkívül ütőképes haderőt kell formálnunk, ahol – ismét hangsúlyozom – a katonák tudása a legnagyobb érték”– minderről Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára beszélt legújabb interjúban. Ebben arról is beszélt, hogy a haderőfejlesztés rengeteg fegyelmezett munkát, komoly morális alapokat kíván, és nem is látványos. Szavai szerint “sajnos azt kell mondanom, e téren a háború még segíti is a Magyar Honvédség Parancsnokságának munkáját: céltudatosabbá, fegyelmezettebbé teszi a katonákat. Elemi fontosságú, hogy a társadalom is megértse és maximálisan támogassa ezt.” Hozzátette: lehet, hogy az előttünk álló időszakban kevesebb „nagy” bejelentés várható, mégis most zajlik a folyamat esszenciája, összerendezése. Ehhez időre és türelemre van szükség. “De komoly részt kapunk az ország gazdasági teljesítőképességéből a magyar kormánytól erre a feladatra, ami rendkívül komoly megbecsülést és egyben felelősséget is jelent.” – húzta alá Maróth Gáspár, aki az új kormányzati ciklusban a honvédelmi tárca védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkáraként folytatja kormánybiztosként megkezdett munkáját, de bővített portfólióval, amit a honvédelem.hu-nak adott interjúban azzal indokolt, hogy a geopolitikai helyzet miatt a honvédelmi ügyek fajsúlyosabbá váltak, szavai szerint az államigazgatás teljes vertikumára történő kiterjesztése teljesen új Honvédelmi Minisztériumot igényel. “Így visszakerül a tárcához a honvédelmi ágazatot érintő stratégiák kidolgozása, beleértve a társminisztériumokkal közös stratégiákat is. Feladatunk, hogy a teljesen megváltozott biztonsági környezetben, ebben a történelmi időszakban még jobban felpörgessük a védelmi tervezés folyamatát, az ezt támogató szakmai rendszerek munkáját a minisztériumban, illetve a honvédség keretein kívülre is kiterjesszük az ezzel kapcsolatos teendőket” – fogalmazott az államtitkár.
Maróth Gáspár kérdésre válaszolva a haderőfejlesztésről is beszélt, melyről korábban a PestiSrácoknak is nyilatkozott, ezeket ide kattintva olvashatják el. Az általa koordinált terület sikeressége sem a véletlennek köszönhető. Szavai szerint ugyanis
A siker egyik kulcsa a minél gyorsabb, hatékonyabb adaptáció a modern kor változásaihoz. A hadiiparban bekövetkező változások a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program folyamatos felülvizsgálatára kényszerítenek bennünket: szakmailag és pénzügyileg egyaránt sokkal gyorsabban, flexibilisebben reagáló struktúrára van szükség.
Hozzátette: több országban is rendkívül komoly gondot okoz az elindított haderőfejlesztési programok finanszírozása, függetlenné tétele a gazdasági folyamatoktól.
A jelenleg zajló haderőfejlesztés jelenti annak zálogát, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból: ez békénk, a magyar emberek biztonságának egyik legfőbb garanciája. Emellett van egy másik lényeges aspektus is. A teljesen megváltozott világ hadseregeiben a katona a legnagyobb érték. A valódi high-tech eszközökkel összefüggésben az önállóan dönteni képes, jó helyzetfelismerő képességgel, magas műszaki kvalifikációval rendelkező, doktrinálisan kiképzett katonaállomány léte a legértékesebb. Tehát vizsgálnunk kell, mely rendszerek védik egy adott konfliktusban a legmaximálisabb mértékben az embereinket, miként tudjuk őket a legnagyobb biztonsággal hazahozni bármilyen bevetésről.
-hangsúlyozta. Arról is beszélt, hogy a végső, valódi következtetések ideje még várat magára, “de már most is rengeteg megállapítást tudtunk tenni.”
Ez az első olyan komoly háború a világban, ahol a kommunikációs erőtér, konkrétan az irányított tömeghisztéria hatása sem lebecsülendő. Eddig inkább spontán kialakult tömeghisztériák jellemezték az efféle helyzeteket, ez szerintem itt megváltozott. A magyar védekezés egyik legfajsúlyosabb eleme, hogy kivonjuk magunkat ebből, és megvédjük az országot: nem szabad olyan döntésekbe sodródnunk, ami nem Magyarország, nem a magyar emberek érdeke. Emellett számos hadműveleti szempontból érdekes, doktrinális vezetés-irányítási tanulság is látszik ma már, és látunk egy technológiai, stratégiai problémát is: hogy mennyi nehézség származik belőle, ha az adott haderő váratlan technológiával, olyan eszközökkel szembesül, amelyekre nem kaptak hadműveleti kiképzést. A nemzeti ellenállóképességgel, nemzeti rezilienciával kapcsolatban pedig teljesen új terület nyílik a katonai stratégiában.
Aláhúzta:
Fontos leszögezni: a NATO-t katonai értelemben egyáltalán nem osztja meg a háború. Világos, ki az agresszor, világos, kit támadtak meg, világos, hogy itt területi átrendezést hajtanak végre, és az is világos, hogy katonai értelemben a NATO-nak hol a pozíciója ebben a kérdésben. Ugyanakkor a tagországok – főleg a befolyásosabb tagországok – a támogatások tekintetében eltérő politikai véleményen vannak, és a közvélemény fejében utóbbi gyakran összekeveredik a szervezet által képviselt stratégiával. Erre az afganisztáni kivonulás a legjobb példa. A mai napig a széles közvélemény számára nem világos: az ottani békefenntartás NATO-művelet volt ugyan, a kivonulásról azonban az egyik tagország hozta meg a maga egyoldalú döntését. Mivel történetesen a legerősebb tagországról beszélünk, tévesen mindenki NATO-műveleteként emlegeti a történteket, katonáink eközben pontosan tudják, mennyire önálló akcióról volt szó a valóságban. Zárt ajtók mögött pedig rendkívül komoly viták folytak a szövetségen belül arról, szabad-e egyáltalán egyoldalúan meghozni ilyen döntést. A NATO egyes vezető hatalmainak, országcsoportjainak álláspontja tehát nem keverendő össze a katonai szövetség lépéseivel, de ezek a kérdések Ukrajna vonatkozásában is időnként összekeverednek a fejekben. A korábban említett hibrid technikák pedig rendkívül ügyesen ki is használják ezt a különböző médiaplatformokon: olyan érzeteket keltenek bennünk, mintha valamiféle nagy világközösség egyöntetű döntéseiről lenne szó, miközben nem ez a helyzet. A NATO védelmi szövetség, és háborúzó félként semmilyen szinten nem vesz részt az orosz-ukrán háborúban. Akkor sem, ha egyes tagországai involválva érzik magukat a konfliktusban. Ez egyébként jelen pillanatban borzasztó nehéz kérdés.
Kérdésre válaszolva az államtitkár arról is beszélt, hogy a hidegháború lehetőségétől is egyre inkább tartani kell. Ha ez így lesz, akkor az a társadalom összes rétegére ki fog hatni.
Látszik, hogy nyugaton sok politikai vezető nem viseli jól a pszichés nyomást, és valamiféle hollywoodi filmhős szerepében tetszelegnek. Eközben döntéseiknek nincs hatása a saját nemzetükre, hiszen országaik távol helyezkednek el a konfliktuszónától. Nekünk történelmileg is mások a hagyományaink: még közvetlen családi élményeket őrzünk a háborús helyzetekről, Ukrajna pedig a szomszédunk. Így aztán nem szabad felelőtlenül nyilatkozgatni, irreális elvárásokkal biztatni a közvéleményt. Teljesen egyértelmű és világos érdekünk, hogy abbahagyjunk minden teljesen felesleges kardcsörgetést, és minél előbb béke legyen.
-mondta Maróth Gáspár, aki szerint a magyar nehéztüzér-képesség visszaépítése lesz a leglátványosabb. Jelenleg már érkeznek a PzH 2000 önjáró lövegek, ami a honvédelem ügyének minden támogatóját büszkeséggel tölti el – fogalmazott az államtitkár.
A teljes interjút a Honvédelem oldalán olvashatja el, ide kattintva.
Forrás: honvedelem.hu, fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS