Képtelen lenne megvédeni a kontinenst egy komolyabb katonai támadás esetén az európai államok közössége, amennyiben az USA elhagyná Európát a jelenlegi haderőivel – minderről a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos beszélt a Spirit FM műsorában. Maróth Gáspár Berlinben hat másik ország fegyverzeti igazgatójával együtt a hadiipar védelme mellett emelte fel szavát, megüzenve Brüsszelnek: ha a hadiipart ellehetetlenítik, akkor az európai védelmi képesség fog ellehetetlenülni.
Bár Svájc és Ausztria nem tagja a NATO-nak, mégis képviseltették magukat azon a berlini biztonsági konferencián, amely a tagállamok katonai felkészültségét vette górcső alá, de az afganisztáni kivonulás és azaz annak következtében kialakuló kaotikus állapot is célkeresztbe került. A katonai vezetők, védelmi miniszterek, védelmi politikusok, biztonságpolitikai szakemberek a fórumon komoly kérdéseket is felvetettek, valamint azt is megállapították, hogy „az európai tagállamok katonai felkészültsége nem megfelelő”. Maróth Gáspár úgy fogalmazott: az Egyesült Államok hozzáállása is problémás az Európát érintő biztonsági kérdésekben. Véleménye szerint most először volt példa arra, hogy az európai vezetők „nagyon komolyan föltették ezt a kérdést: vajon van-e partnerségi viszony a NATO-n belül, és vajon az Egyesült Államok hisz-e még a NATO-ban?”
Elkényelmesedett a tagállamok közössége, hiszen a fő erőt mégiscsak az Egyesült Államok jelentette
– tette hozzá Maróth Gáspár. Úgy fogalmazott: soha nem hallott kérdéseket is felvetettek a vezető tagállamok képviselői. Így például azt is, hogy egyenlő módon kezeli-e az USA az európai tagállamokat. Elmondása szerint a német vezérszónok higgadtságra intette a résztvevőket. Szavai szerint:
Lehet itt a kardot csörgetni Európa oldaláról, de szembe kell azzal néznünk, hogy amennyiben az USA elhagyja a kontinenst a jelen pillanatban itt állomásozó haderőivel, akkor az európai országok közössége egy komolyabb katonai támadás esetén nem lesz képes megvédeni a saját területét.
Elmondása szerint a két nap alatt kiderült számukra, hogy Európának szembe kell azzal nézni, hogy ha bármiben meghatározó szeretne lenni, akkor nincs más út, csak az, hogy reális és hiteles képességet teremtsen az európai államok közösségében, és katonailag is viszi ennek felelősségét.
Amíg nincs egységes stratégia, addig nincs megfelelő védelem sem.
– húzta alá Maróth Gáspár a Spirit FM-nek adott interjúban. Arról is beszélt, hogy véleménye szerint miért vált feszültté a tagállamok és a NATO közötti viszony az afganisztáni összeomlást követően:
Az egész afganisztáni program a NATO tagállami közösségének egyöntetűen meghozott döntése, közösen végrehajtott nemzetközi misszió volt. Ne firtassuk azt, hogy ez kinek állt érdekében, az Egyesült Államoknak ebben nyilván meghatározó szerepe volt. Ami az érdekes az egész történetben, és amit sokan valószínűleg kevésbé tudnak, az az, hogy a kivonulás nem NATO-művelet volt. Az utolsó napokban kialakult káosz egyoldalú amerikai döntésnek köszönhető, ők döntöttek az azonnali kivonásról, ami rengeteg problémát a felszínre hozott.
Az afganisztáni kivonulás során a kaotikus állapotot egyfajta „információs hiány” is fokozta, az amerikaiak kritikus információkat hallgattak el a szövetségesek elől, amik nagyban segítették volna a rendezettebb kivonulást. Hozzátette: a probléma kezelése világított rá arra, hogy a NATO nem egyenlő partnerek közössége, hanem egy alárendeltségi viszonyrendszer.
Az európai tagállamoknak mindenképpen foglalkozniuk kell ezzel, ha garantálni akarják saját biztonságukat. Amíg nincs ugyanis egységes európai stratégia, addig nem lehet a NATO-ban se beszélni arról, hogy ez valóban egyenrangú szövetség lenne
– tette hozzá.
Hihetetlenül felgyorsult destabilizációs folyamat zajlik Európában
A védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztos kifejtette, hogy a kialakult helyzet annak köszönhetően alakult így, mivel eddig biztonságpolitikai szempontból nem foglalkoztak a tagállamok „ezzel a strukturális és generális problémával, szőnyeg alá söpörték azt”. A kép jelenleg úgy néz ki, hogy a közép-és kelet európai térséget teljesen magára hagyták biztonságpolitikailag a vezető hatalmak, nem fókuszáltak erre a területre. Magyarország szerencsésebb helyzetben volt, mert míg a többi állam stratégiája az volt, hogy a régióban egyre erősebben megjelenő USA mellett tették le a voksukat, Magyarország más álláspontot képviselt. Persze rövid időn belül már körvonalazódott, hogy a NATO-n belül nem lehet partnerségről beszélni a hadiipar tekintetében; az inkább versenyhelyzetként definiálható. A konferencián a német fegyverzeti igazgató egy igen fajsúlyos kijelentést tett ezzel kapcsolatban, amiért vastapsot kapott.
Jelen pillanatban az európai hadiipar legnagyobb versenytársai az USA, Kína és Oroszország. Ez egy rendkívül kemény mondat volt
– jelentette ki Maróth, hozzátéve: meglepő, hogy ez egyáltalán nem jelent meg a híradásokban, holott a kijelentés új irányvonalat jelent az európai politikában. Azt is elmondta, hogy a kétoldalú megállapodások alapján képes az USA fegyverrendszerek telepítésére, ami nem a NATO-n belül zajlik. Úgy fogalmazott:
Horrorisztikus, ami a lengyel határon történik, és nemcsak azért, mert szándékosan nehezedik migrációs nyomás rájuk, hanem mert az Európai Unió nem állt Lengyelország mellé. Mondjuk ki: nem volt képes egyetlenegy stratégai mondatot sem megfogalmazni, és arra sem voltak képesek, hogy megfelelő választ adjanak erre a problémára.
Aláhúzta: az ott kialakult helyzet kulcsfontosságú problémát jelent, mivel a térség nem csupán az EU, de a NATO keleti határa is.
Néhány nap után a lengyelek észrevették, hogy az Európai Unióval képtelenség az ő határvédelmükben dűlőre jutni, ezért hívták meg a NATO-t. Tehát az egész határvédelmi kérdésben a NATO aktivizálja magát. És ha ez átcsúszik egy kétoldalú megállapodás hatálya alá, és ha Lengyelország úgy érzi, hogy magára hagyták őket és megoldja inkább Brüsszel nélkül, akkor nagyon komoly destabilizációs folyamat indul meg a térségben
– fogalmazott a kormánybiztos, aki szerint „ez az egyébként is instabil régió rendkívül gyors megingását jelenti”. Maróth kifejtette: a katonák fegyelmezettek, ezért nem nyilvánulnak meg politikai témában, vagy ha mégis, akkor azt a vezetőik jóváhagyásával. Most azonban – tőlük szokatlan módon – politikailag is kemény üzenetet fogalmaztak meg.
Nagyon kemény üzenet ment Brüsszelnek: itt az ideje befejezni azt, amit csinálnak, és visszatérni a józan ész talajára, mert nagyon komolyan változik a biztonságpolitikai helyzet. A jelen pillanatban olyan stratégiai szabályokat készítenek elő, ami alapjaiban rengeti meg a hadiipart, súlyosan érinti a kutatási kérdéseket és a képességek biztosítását is
– fogalmazott Maróth Gáspár. Az uniós stratégia egyébként szintén aggasztó több szempontból is, hiszen a „green deal” jegyében a hadiipart nem fenntartható iparággá minősítenék, ami az ágazat európai összeomlásához vezetne.
Magyarország a hadiipar védelme mellett emelte fel szavát
Maróth Gáspár másik hat ország fegyverzeti igazgatójával közösen állt ki a hadiipar védelme mellett. Érvelése szerint ugyanis „ha az ellehetetlenül, akkor az európai védelmi képesség szűnhet meg”. Azzal kapcsolatban, hogy Brüsszel erre miként reagál majd, nem tudott egyértelmű választ adni. A kormánybiztos szerint a katonai szakértők között ezekben a kérdésekben sokkal nagyobb az egyetértés:
Minden panelbeszélgetésben részt vevő és minden önállóan felszólaló vezető azt sürgette, hogy nincs tovább idő arra, hogy várakozzanak, nincs idő a félrenézésre, a mellébeszélésre sem, mert az európai biztonsági helyzet igenis megkívánja azt, hogy valódi cselekvés legyen.
Maróth Gáspár szerint abban is azonos álláspontot képviseltek, hogy a későbbi döntések ne egy álszent ideológiai vitára épüljenek. A magyar védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztos a konferencia után további hat, a témában tartandó rendezvényre kapott meghívást, ez pedig véleménye szerint azt jelzi, hogy hivatali partnerei olyan katonai, védelempolitikai mandátum megszerzésére törekednek, ami egyértelmű támogatást ad nekik ezen álláspont képviseletére.
A teljes beszélgetést ITT hallgathatják meg.
Forrás: Spirit FM; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS