A monetáris politikai feltételek változatlanul hagyásával a jegybank megerősítette eddigi politikájának pilléreit – jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a jegybank YouTube-csatornáján kedden közvetített sajtótájékoztatón. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke megjegyezte: a jegybank minden eszközével az árstabilitást, a pénzügyi stabilitást és a kormány gazdaságpolitikáját támogatja.
Matolcsy György tájékoztatóját a mögöttünk álló év elemzésének szentelte, és elmondta, hogy a magyar gazdaság az utóbbi száz év ötödik legnagyobb visszaesését szenvedi el idén, az előrejelzések azonban jók, és pozitívan tekinthetünk a következő évekre.
A 2020-as esztendő fekete évként vonul majd be a gazdaságtörténetbe, az utóbbi száz év ötödik legnagyobb gazdasági visszaesését szenvedi el a magyar gazdaság
– állapította meg az MNB elnöke. A Monetáris Tanács megerősítette és véglegesen jóváhagyta azokat az eszközöket, amelyek megakadályozzák, hogy a pénzügyi válság is megjelenjen Magyarországon. Ezzel a jegybank teljesítette azt az ígéretét, hogy megvédi az utóbbi tíz év eredményeit. Matolcsy György szerint csaknem hatezermilliárd forintot öntött az MNB a piacra; hét eszközzel sikerült elérni ezt a kitűzött célt. A jegybank elnöke három ponton lát visszaesést: gazdaságit, egészségügyit és lelkit, amit a félelem okoz.
Jobban fejlődtünk az uniós átlagnál
Matolcsy György összevetette Magyarország és az unió fejlődési pályáját, röviden úgy értékelve, hogy hatvanhatról hetvennégy százalékra közelítette meg hazánk a közösség átlagát, és a foglalkoztatás bővülése is igen dinamikus volt, azonban mások mellett Románia és Észtország növekedési dinamikája az elmúlt tíz évben még Magyarországénál is jobb volt. A mostani visszaesésben is voltak, akiket kevésbé érintett, mint Magyarországot – részletezte Matolcsy, aki hozzátette: van mit tanulnunk a korábbi saját évtizedünkből és barátaink utóbbi tíz évéből is. A jegybank elnöke ugyanakkor arra is rámutatott, hogy Magyarországon a hármas válság mellett nem lépett fel egy negyedik, pénzügyi válság; ehhez a magyar állampapírprogram több százmilliárd forinttal járult hozzá, ami kifejezi az államba vetett hazai pénzügyi bizalmat, amely egy pillanatra sem ingott meg.
Matolcsy: műhiba volt a lakások áfájának visszaemelése
Lehetett volna másképp? – tette fel a kérdést Matolcsy György, aki kijelentette: úgy látják, az MNB előrejelzése valóban optimista volt, de két kemény feltételezésre épült, hogy nem lesz második hullám, illetve felpörgethetők az állami beruházások. Sajnos lett második hullám, ami ahhoz vezetett, hogy nem maradt nulla fölött a gazdasági növekedés. A vírus második hulláma három, és további egy százalékot a közösségi fogyasztás vitt el, míg az állami beruházások lassulása 1,4 százalékot. A lakásáfa visszaemelése huszonhét százalékra műhiba volt; ha ez nem lett volna, úgy kijött volna összességében a nulla százalék körüli GDP-arányos növekedés – jelentette ki a jegybankelnök.
Ami eddig jó volt, az nem feltétlenül lesz elég a jövőben
A jövő teljesen más, mint a múlt – fordított mondandóján Matolcsy György, kiegészítve azzal, hogy a mostani helyzetből három tanulság levonható: ami eddig jó volt, az nem feltétlenül lesz elég a jövőben. Az MNB azt javasolja, hogy a szükséges nagy változtatások nyolcvan százalékát előre kell hozni. A jegybank elnöke kifejtette, hogy 2022-ig nem kell kitűzni célként az egyensúly helyreállítását, utána azonban az kötelező lesz.
Az nyeri meg a következő évtizedet, aki levonja a megfelelő tanulságokat
– hangsúlyozta Matolcsy György.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS