
Továbbra is forronganak az indulatok Franciaországban, miután az elnök, Emmanuel Macron parlamenti szavazás nélkül hirdette ki nyugdíjreformját, amellyel 62-ről 64-re emelte a nyugdíjkorhatárt. Az antidemokratikus módon kihirdetett reform ellen milliók vonultak utcára, köztük megjelentek az antifa tüntetők is, tetézve a bajt. Mindeközben Emmanuel Macron ellenzéke bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, amit a korábbi kormánypárti képviselőkből álló független LIOT csoport fejéből pattant ki. Macron legfőbb ellenfele, a Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője, Marine Le Pen pedig népszavazást is kezdeményezett. Továbbá a frakcióvezető és további 87 képviselő benyújtotta saját indítványát. A francia Nemzetgyűlésben ma szavaznak a kormány ellen indított bizalmatlansági indítványról a tét pedig hatalmas, hiszen, ha megszavazzák, akkor leváltható az elnök és megvonható a hatalom a kormánytól, ha pedig nem, akkor életbe lép az új nyugdíjrendszer.
Mint minden nyugat-európai ország, úgy a franciák is hangoztatják, mennyire fontos számukra a demokrácia, a jogállamiság. Ennek ellenére Emmanuel Macron úgy döntött, hogy egy igencsak fontos kérdésben, mégpedig a nyugdíjreform kapcsán– melynek értelmében 62-ről 64 évre emelnék 2023-ig az öregségi nyugdíjkorhatárt–, valamint él a francia alkotmány 49.3-as cikke adta lehetőséggel, és nem bocsátja a parlamentben szavazásra az új törvényt, hanem ő dönt róla. Macron magyarázata szerint azért van szükség a korhatár kitolására, mert egyre kevesebb fiatal jut egyre több idős emberre, így a nyugdíjrendszer nem fenntartható.
Megjelentek az Antifák
Ennek meg is lett az eredménye, ugyanis több francia nagyváros is lángokba borult, hiszen a franciák 71 százaléka ellenzi az új nyugdíjrendszert. A híradások szerint milliók vonultak az utcára ezzel fejezve ki nemtetszésüket. A tömegben pedig megbújtak az Antifák is, több lövést is hallani lehetett Párizsban. Az erőszakos szervezet pedig átvette a hatalmat a békés tüntetések felett, kukákat borogatnak, kordont bontanak és gyújtogatnak, de nemcsak a francia fővárosban, hanem Bordeuxban és Lyonban is. A rendőrség könnygázzal igyekszik megfékezni az erőszakos tüntetőket és Párizsban megtiltották a gyülekezést a nagy csomópontokban. A francia elnök ugyan betiltotta a tüntetéseket, de a rendőrség nem ura a helyzetnek.

Forrás: Twitter
El fog bukni a bizalmatlansági indítvány
Bár a többség nem ért egyet az új nyugdíjrendszerrel, nem valószínű, hogy a bizalmatlansági indítványt megszavazzák. Ugyanis a jobbközép köztársaságiak jelezték, hogy nem szavazzák meg az indítványt, így pedig nagyon kicsi az esélye annak, hogy Élisabeth Borne kormánya megbukik. Vannak azonban a pártokon belül is ellentétek. A konzervatív Les Republicains például annak adott hangot, hogy nem szavaznak Macron ellen, de Aurélien Pradié képviselő például bejelentette, hogy megszavazza a kormány elleni bizalmatlansági indítványt akkor is, ha emiatt ki kell lépnie a pártból. Ha Macron ma elhasal a szavazáson, akkor ő és a kormánya is bukik, viszont ha nem akkor a nyugdíjreformot véglegesen elfogadják.
Macron népszerűsége a béke feneke alatt
Mint ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, a sárgamellényes tüntetések óta nem volt olyan népszerűtlen Emmanuel Macron, mint most. A felmérés szerint – melyben kétezer embert kérdeztek meg- mindössze 28 százalék elégedett az elnökkel, ami 13 százalékos visszaesés a tavaly májusi adatokhoz képest, amikor Macront újraválasztották az ország vezetésére. Macron húzza magával a miniszterelnökét, Élisabeth Borne-t, is (bár ő sosem volt igazán népszerű) ugyanis vele a franciák mindösszesen 29 százaléka elégedett.
Szijjártó Péter szerint nevetségesek, akik ezek után minket kritizálnak
A történéseket a magyar külügyminiszter sem hagyta szó nélkül, hiszen a franciáknál a nyugdíjreformot nem terjesztették fel szavazásra, Németországban pedig a választási törvény módosítását fogadták el feles többséggel. Ezek után a magyar külügyminiszter úgy fogalmazott:
Na, de Barátaim, ha ezek után bárki a magyar jogállamiságot kritizálja, nevessük ki együtt!
Közel volt, de elbukott az indítvány
A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a nemzetgyűlés tagjainak abszolút többségére lett volna szükség, ami 287 szavazatot jelent. A kormány megbuktatását célzó első javaslatot 278 képviselő szavazta meg.
A képviselők hamarosan szavazhatnak a második bizalmatlansági indítványról, amelyet a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés nyújtott be
-jelentette be Yael Braun-Pivet, a nemzetgyűlés elnöke.
Fotó: MTI
Franciából
2023-03-22 at 23:58
Firefly
Nem akarom a vàlaszt hasonló stílusban kezdeni, mint Ön, mert jólneveltségem tiltja.
Persze, megértem, ha valaki semmi konkrét érvet nem tud felhozni azokra a konkrét bizonyítékokra, amelyeket leírtam, màs nem marad neki, mint a vaktàban való vagdalkozàs.
Nem vagyok fideszes. mert tudom, hogy minden európai hatalmon lévő vezető ugyanezt csinálja: a globalista ( davosi) világelitet szolgálja, csak kis különbséggel. A végcél ( és ha kell, a bevetett módszerek) is ugyanazok, hiszen mind ugyanabba a “ Fiatal vezetők iskolájába” jártak, és mind aláírták a titoktartási szerződést…. Gyurcsányék is, ( lásd ugyanaz a szemkilövetősdi, amit itt a francia rendőrség művel) ők lesben állnak, ők a B változat, a globalista elit Agenda tervének a végrehajtásához.
A szabadságom volt mindig a legfontosabb, nem a pénz, ezért, semmiféle politikai csoportosulásban nem vettem soha részt.
Még néhány konkrétum, amit a francia hírtv-kben hallottam :
Az ukrán elnök beharangozta, hogy 411 milliárd dollárra lesz szükség az országa újjáépítéséhez! Hát a franciák megmondták a sztrájkok kapcsán, hogy őket senki ne nézze hülyének. Igazuk van!
Fizessenek azok a globisták, akik kiprovokálták ezt a háborút. A francia adósság visszafizetése, meg az ilyen mesék csak ürügyként szolgálnak Macronnak, hogy azt merje mondani, hogy keményebben kell dolgozni. Végighallgattam az üres és nagyképű tévés beszédét is. Senki se vette màr őt komolyan, azonnal, de azonnal egyhangúlag reagáltak az ellenzéki pártok ( akik többségben vannak vele szemben), meg a szakszervezetek, hogy elmondják, hogy milyen szégyenteljes az arrogáns elnök hazudozása… és az, hogy megvetéssel viseltetik a francia nép többsége iránt, az iránt a 75%-os többség iránt, akik ellenezték a nyugdíj reformot ( közvélemény kutatási statisztika), és akik két hónapig tartó békés felvonulással adtak hangot mindennek. Azt hiszem, ilyen kritikát nem kapott egyetlen európai ország vezetője sem.
Eredmény: még nagyobb tiltakozási és sztrák- hullám indult el. A másik globalista pojáca, Anglia királya megijedt, hogy ilyen zűrzavarban időszerű-e a hétfőre tervezett párizsi látogatása? Biztonsági okokból megváltoztatták a fogadása helyszínét, hogy zavartalanul pezsgőzhessenek a globalisták, akik 5 bőrt akarnak lenyúzni egy birkáról. Nélkülük, meg az általuk előidézett Covid őrületük és az inflációt kiváltó háborús pusztításuk nélkül, és a migránsozásuk nélkül nagyon jól ment volna tovább a jelenlegi nyugdíj rendszer, és még emelni is lehetett volna a nyugdíjakat, valamint csökkenteni a
korhatárt.
Holnap, azaz csütörtökön minden nagy- és közepes városban milliók lesznek az utcán, békés tüntetés lesz mostmár a Macroni politika ellen, nem csak a nyugdíj reform ellen. 12 ezer rendőr lesz kivezényelve, ebből 5 ezer a fővárosban, ahol teljesen polgárháborús körülmények vannak. Két nagy francia kikötőt blokkoltak a halászok és komoly összecsapásuk volt az állig felfegyverzett rendőrökkel. A közlekedés 50%-os kapacitással üzemel.
kanigunda
2023-03-21 at 12:37
“..szóval nem sérült itt semmi. ”
Ja, Csak épp a franciák maguk látják ezt “kissé diferenciáltan”. Ettől még a módszerűk
középkori de ez üzenet valós mögötte. De ez ugye csak a magyar népnemzeti sajtó tévelygése.
“…félprezidenciális rendszert a magyar szélsőjobboldali sajtó nem szokta fölfogni..”
Hol is olvasható a cikkben a keveredés?
Maradjunk annyiban, hogy a bizalmatlansági indítvány akkor kecsegtet politikai
haszonnal az ellenzéknek ha van is rá ok. És ez a lényeg. Vmi. nem kóser, az ellenzék
meg ugrik. Ez a dolga. Hogy megpróbálja az meg a barométer. Eccerű ez!
kanigunda
2023-03-21 at 12:08
MAci laci: Hány évig élt maga a franciáknál? Már megmondtam, ne tegezzen!
Hogy pontosak is legyünk időnként az az 1.200 csak kb.1.000 a gyakorlatban
és az is akkor ha teljesen átmegy a nyugdíjreform és akkor ha kb.42 szolgálati
viszonya van vkinek. Meg ugye ca.950-ról emelnék. De ez keveseket érint. Mint
itthon a 28.500. (pár % se). Ez utóbbi ugye 2008. január 1. óta van érvényben.
Igen, magasabb! Költségkörnyezet? Ne a vaj árával jöjjön!
Szóval a francia nyugger habzsi-dőzsi inkább csak egy mese, maradjunk ennyiben.
Nem is látom mi a fene értelme az ilyen gennyeskedő kis beszólásoknak? De tudja
mit? Mondje ezt el Lyon-ban, hogy milyen szar M.o.-on! Garantált lesz a sikere.
Nyilván ezért van tele Spanyolország meg a Balaton nyugati nyuggerekkel mert
olyan jól érzik otthon magukat.
Naprózsa
2023-03-21 at 09:12
Őszintén kérdem: Biztos, hogy igaz amit a Rothschildok szerelemgyereke állít, hogy egyre több idős embert kell eltartania egyre kevesebb fiatalnak?
Most nem arról beszélek, hogy ez az állandóan emlegetett szlogen egy hatalmas hazugság, hogy kevesebben nem tudnak többeket eltartani, de ebbe most ne menjünk bele…
De van egy olyan kételyem is, hogy a sok színesbőrűvel tele Francisztánban kevés lenne a fiatal, mikor az idegen színes nők főfoglalkozásban szülnek…Vagy csak arról van szó, hogy a migránsivadékok nem is hajlandók dolgozni, és csak a fehéreket akarják megfejni?
Sötétben rejtőzködő piszkos - náci
2023-03-21 at 08:22
Miért nem vagyok meglepve??
A “latin” népeket nem (sem) szabad komolyan venni, ideértve az összes többi mediterrán népet is.
Hülye bohóc mindegyik.
Faszomé’ akarunk mink ezekhe’ tartoznyi????
Z
2023-03-21 at 08:20
Általában ezért szokták diktátorozni a diktátorokat, pedig azoknak is törvény adta lehetösége, hogy egyedül döntsenek olyan kérdésekben amivel a nép nagyrésze nem ért egyet, ugye ti szerencsétlenek?
Yoggi
2023-03-21 at 04:55
@Cuki
Ez nagyon jó. Szerinted ez a felső hány százalékba tartozik?
Itt a hozzászólások között csak úgy repkedni szoktak a 140-150ezres nyugdíjak.
Időről időre ki szoktak adni statisztikákat, 2022-ben valahol 160-170 ezer között volt az átlag.
Csak azért mondom ezeket, hogy tisztázzuk már, miért is tüntetnek Franciaországban. Egy fenntarthatatlan rendszer fenntartásáért. Nem ismerem a pontos körülményeket, de a tendenciákat ismerve ez sem lesz fenntartható sokáig. Nagyon meglepődnék.
Ahogy a magyar rendszer sem lesz az, pedig már most sokkal rosszabb helyzetben van, mint a francia. Itt mi lesz, amikor majd megint 1-2 évet rá kell dobni?
Csak a nagy Macron gyalázkodások között nem árt ezzel tisztában lenni.
Yoggi
2023-03-21 at 04:48
@kanigunda
A kérdésed jogos.
Akkor most csináljunk egy kis matekot.
Miből élsz meg jobban? Franciaországban MINIMUM 1.200 EUR-ból (nem ennyi, hanem ez a legalacsonyabb…) vagy Magyarországon 28.500 forintból (ez a legkisebb összeg)?
Tényleg meg akarod magyarázni, hogy egy francia nyugdíjas rosszabb helyzetben van mint egy magyar?
De tudod mit, hidd azt. Sem nekem, sem a francia nyugdíjasoknak nem lesz tőle rosszabb.
Firefly
2023-03-21 at 03:07
@ Franciából
Nagyon szép, hogy visszaböfögöd a fideszes propagandát és közben úgy teszel, mintha Franciaországban lennél. De ha ott élnél, akkor azzal is tisztában lennél, hogy a francia nyugdíjrendszer abszolút nem működőképes hosszútávon. Macronnak ez az utolsó ciklusa, előzetesen is vállalta, hogy ezt a nem épp népszerű reformot átviszi. Neki nyílván kevesebb veszítenivalója volt, mint a korányban ülő minisztereknek..szóval ez volt az egyszerűbb út. A francia demokrácia pedig megadja a közvetlenül választott elnöknek ezt a lehetőséget..szóval nem sérült itt semmi. Ahogy a cikkben is benne van ez volt a 100. ilyen alkalom.
Franciából
2023-03-21 at 02:20
Firefly
1) A fr gazdasági miniszter 30 milliárd Eurós adósságról beszél és ennél még magasabb lesz a kamat összege 6 év múlva.
2) Van más mód is a jobb pénzügyi elosztásra. Pl az adókedvezményt élvező multik adóit is lehetne emelni ….vagy kevesebb pénzt pazarolni az EU-n kívüli országok katonai támogatására…..
Franciából
2023-03-21 at 02:14
kanigunda
Havi 1200 Eu-ból még vidéken is nehéz lakást bérelve megélni, Párizsban pedig lehetetlen.
Franciából
2023-03-21 at 02:10
Firefly
Minden jogi és politikai szakértő megállapította hogy súlyosan sérült a demokrácia Franciaországban.
Még akkor is, ha formailag a francia elnök húzása megtámadhatatlan.
Elutasította a szakszervezeti képviselők fogadását, annak ellenére hogy az ország legnagyobb létszámú tüntetéseire került sor már hetek óta. Ezután megkerülte a parlamenti szavazást, és egyszemélyben döntött a franciák 92% ával szembe menve. ( ugyanis, a közvélemény kutatások alapján csak 8% elégedett ezzel a nyugdíj reformmal).
Roccsildéknak kell az uzsorakamatra felvett kölcsönöket gyorsabban kifizetni , ezt a fr gazdasági miniszter mondta el a tvben. Szijjártó Péter jobban ért mindehhez, nem tudom hogy Önnek hány év diplomáciai és külügyminiszteri tapasztalata van?
Micron diktatúra
2023-03-21 at 01:56
Ez a Marine Le Pen -féle bizalmatlansági indítvány rögtön az első után meg is bukott.
Firefly
2023-03-20 at 23:14
Szíjjártónak tisztában kéne lennie azzal, hogy Franciaországban elnöki rendszer van, Macron pedig közvetlenül a francia állampolgárok által lett megválasztva (nemúgy mint nálunk Novák Katalin…), szóval jobb lenne ha ezt az idióta leereszkedő posztját minél előbb leszedné. Senki nem kiváncsi egy ilyen dedósan megfogalmazott kioktatásra, ami ráadásul minden tényt nélkülöz.
kanigunda
2023-03-20 at 22:40
“…havi 1200 euroból…”
Hmmm…. menyi is 40nm bérleti díja Párizs külsőn?
Távhő, gáz, villany? Najó, a benzin kb. ugyanannyi.
Csak kérdezem.
Cuki
2023-03-20 at 21:39
Yoggi 2023-03-20 at 21:29
az én édesanyám nyugdíja 320e
??♂️
nem szoktunk egymás zsebében turkálni, de most mondta az emelés után
Yoggi
2023-03-20 at 21:29
A végén mégis csak 64 éves kortól szenvedhetnek szegény francia nyugdíjasok havi 1200 euroból?
Az itt hozzászóló nyugdíjasoknak mennyi idő alatt jön ennyi össze? Csak őszintén! 4 hónap?
vélemény
2023-03-20 at 20:56
Számtalan példa van rá – többek között Székesfővárosunkban is -, hogy roggyant elméjű politikusokat juttattak vezető helyekre a választók. Ezért most alaposan megfizetik a tanulópénzt: nem voltak szellemileg kellően frissek éppen akkor, amikor legjobban kellett volna aktiválniuk szürke állományukat.
aladin
2023-03-20 at 20:27
Reméljük hogy minden ukrán seggnyaló vezetö megbukik mint Macron is.
saghy rozalia
2023-03-20 at 17:53
T. szerkesztőség, adhatnának már hírt arról hogy döntöttek e vagy m van?
Ungarn über alles
2023-03-20 at 15:26
má’ megint ez a hat-het duma… de nem fog megbukni, mert a vidék most sem teszi le a lantot 62-évesen, ergo a városinak is dukál a végelgyengülésig való meló
A Szerb
2023-03-20 at 15:07
Haver, csak kérdezem… Ukrajnának puskára, tankokra, vadászgépre van lóvé? Nyúgdijra nincs? Utolsó senkiházi.
AB
2023-03-20 at 14:22
Gullwing,
Nincs akkora szerencsénk.
odu
2023-03-20 at 14:20
Nohát abba meg mi lenne a logika, hogy láthatatlanék megbuktatják a saját emberüket?
saghy rozi
2023-03-20 at 14:16
Mikor szavaznak?
Yoggi
2023-03-20 at 14:13
Jó eséllyel nem fog megbukni.
Ez a metódus régóta ismert módszertan a francia politikában.
A döntés mögött nincs kormánytöbbség, de a kormánybuktatás mögött sincs, így mindenki “megőrzi az arcát”.
2 ÉNAKI6
2023-03-20 at 13:57
Nagyon helyes. Szórta az állam pénzét,esztekenül támogatja Ukrajnát,a nép sem hülye. Ezen túl ott vannak a belpolitikai kérdések,a nyugdíj reformjàval ráfaragott.A népnek ez màr túl sok volt.
Gullwing
2023-03-20 at 13:39
Makronka mikronka lesz.
gács
2023-03-20 at 13:38
Nem bukik meg: korrumpálódott már szinte a teljes francia politikai elit.