Olaszország után Spanyolországot tépázta meg leginkább a koronavírus. A mediterrán országban annyira súlyos a helyzet, hogy már kijárási tilalmat is elrendeltek, hogy megpróbálják megfékezni a járvány terjedését. A spanyol hatóságok, elsősorban az egészségügyi dolgozók már egyre kevésbé bírják a rendkívüli terhelést. A legfrissebb statisztikák szerint a délnyugat-európai államban eddig 21571-en betegedtek meg, közülük 1588-an gyógyultak meg, míg 1093-an életüket vesztették.
A spanyol El País pénteken írt részletesen arról, mennyire leterhelt az ország egészségügyi rendszere, valamint arról, hogy a helyzet annyira kritikus, hogy a mentők már egyszerűen nem tudnak kimenni az idősek otthonában fekvő betegekhez. A laphoz többen végső elkeseredettségükben fordultak segítségért, ha már a mentősökre nem igazán számíthatnak. A koronavírus felbukkanása óta a madridi idősotthonokban végezte a legnagyobb fertőzési hullámot a járvány, és egyelőre felbecsülni is nehéz, mekkora pusztítást végzett a Covid-19, hiszen többen is tünetmentesen hordozhatják magukban a kórokozót. Madridban összesen 415 idősotthon működik; a fővárosi hatóságok csütörtökön nyomozást indítottak, hogy megtudják, hány ott lakó kapta el a vírust és hányan haltak meg közülük. Úgy sejtik, hogy eddig legalább hetven madridi vesztette életét idősotthonban. A hatóságok maguk sem tudják, mi a jobb megoldás: kiüríteni ezeket az intézményeket és elhelyezni az időseket máshol, vagy átalakítani őket kórházzá.
A mentősök azt mondták nekem a telefonba, hogy nem tudnak nekem és rajtam segíteni
– mondta a lapnak az egyik érintett, aki szerint a betegeket nem viszik el a kórházakba. A rokonok fel vannak háborodva, amiért idős hozzátartozóikat “magukra hagyják meghalni”, hiszen az öregekhez sokkal később mennek ki (ha egyáltalán), mint egy fiatalabb beteghez. Egy ilyen otthonban dolgozó személy szerint napok óta próbálnak segítséget hívni egy 91 éves beteghez, aki már alig kap levegőt, azonban még mindig nem érkezett meg a segítség.
Múlt pénteken már látta egy orvos, és azt mondta, lehet, hogy elkapta a koronavírust, de tesztet már nem végzett el rajta, hogy meglegyen a pontos diagnózis. Ez az idős férfi fájdalmában már rendszeresen sír és kórházban lenne a helye. Hétszer hívtuk a mentőket, egyszer sem jöttek. Miután két órán át várattak egyszer a vonalban, goromba hangon azzal bontották a vonalat, hogy nem tudnak segíteni
– mondta egy névtelenségét kérő dolgozó. Az Albertia Moratalaz nevű intézmény igazgatója is levelet írt az egyik legolvasottabb spanyol lapnak: ő azt írta, hogy sürgősen segítségre van szükségük, hiszen a betegek elszállítása a kórházakba egyszerűen leállt. Csak itt kilenc olyan beteg halt már meg, akikről azt feltételezik, hogy elkapták a koronavírust.
A munkavállalóink nagy része már nem mer bejönni, mert félnek, hogy elkapják a vírust. Egyre nagyobb bajban vagyunk, segítségre van szükségünk
– fogalmazott. Ennél még súlyosabb a helyzet a Santísima Virgen y San Celedonio alapítvány otthonában, amelynek igazgatója maga is elkapta a vírust. A Madrid Tetuán negyedében működő intézmény vezetője azt állítja, hogy a személyzet közül többeknek pozitív eredményt hozott a koronavírus-tesztje.
Eddig 11 halálos áldozat van nálunk az elmúlt időszakban, hét esetben kiderült, hogy a halált kiváltó ok a koronavírus volt
– mondta Antonio Naranjo Fabián. Az aggódó hozzátartozók amiatt panaszkodtak, attól tartanak, hogy a halálba küldték a rokonaikat, amikor az idősek otthonába helyezték őket, ráadásul a vírus továbbterjedésének megakadályozására szolgáló új, rendkívül szigorú szabályozások miatt a családtagok nem látogathatják meg a rokonaikat.
Inkább ápolnám magam az anyám, hogy vele legyek az utolsó perceiben
– mondta Miguel Ángel López, akinek az anyja is megfertőződött.
A szállodákba most úgysem megy senki, kórházzá alakítják őket
A spanyol kormány elrendelte, hogy jövő csütörtöktől be kell zárni a szállodákat, hogy ezzel is csökkentsék a járvány elburjánzását. A döntést azzal indokolták, hogy rögtönzött kórházakat kell kialakítani bennük, ahova további betegeket szállíthatnak a túlzsúfolt kórházakból. A döntés Nagy-Britanniában is komoly sajtóvisszhangot kapott, ugyanis évente több millió brit tölti szabadságát Spanyolországban; jelenleg is sokan rekedtek a dél-európai államban. A statisztikák szerint tavaly 19 millió brit üdült a kellemes klímájáról ismert dél-európai országban. A brit külügyminisztérium azt javasolja honfitársainak, hogy minél előbb próbáljanak meg visszautazni a szigetországba. A spanyol vezetés kiadott egy közleményt, amelyben megpróbálták megnyugtatni a náluk ragadt spanyolokat. Azt közölték, hogy lakhatás és szállás nélkül egy turista sem fog maradni.
A madridi vezetés a katonaságot is kiküldte az utcákra, hogy segítsék a rendőrök munkáját, betartani a kijárási tilalmat. Az emberek csak akkor lehetnek az utcákon, ha erre nyomós okuk van, például bevásárolni, gyógyszertárba vagy dolgozni mennek. Már eddig is alakítottak át szállodákat kórházzá: a Daily Mail szerint a 359 szobás madridi Gran Hotel Colón napok óta ideiglenes kórházként üzemel. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szombaton rendelt el 15 napos szükségállapotot a járvány miatt.
Hatvanezerrel több ágyunk lesz a betegeknek így
– indokolta döntését a madridi vezetés.
Az EFE hírügynökség beszámolója szerint összesen 12559 szálloda van Spanyolországban, amelyekben 550 ezer szoba és több, mint egymillió ágy van, amelyeket leggyakrabban brit és német turisták foglalnak el évről évre. A brit low-cost légitársaság, az Easyjet a hónap végéig repül spanyolországi járatokat, ám utast csak a visszaútra vesznek fel, hogy hazamenekítsék a honfitársaikat. Dominic Raab brit külügyminiszter szerint jelenleg 300 ezer és egymillió között van a külföldön tartózkodó britek száma.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS