Pesti Srácok

Meghalt Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök

Meghalt Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök

Kilencvenegy éves korában meghalt Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök, akit csaknem három évtizedes tekintélyelvű uralom után 2011-ben az arab tavasz elűzött a hatalomból, és 2017-ig börtönben volt – jelentette a Reuters hírügynökség az egyiptomi állami tévére hivatkozva kedden. Az egyiptomi kormány szerdától három napos gyászt hirdetett.

A dpa német hírügynökség Mubarak családjának köreiből úgy értesült, hogy a temetés szerdán lesz egy Kairótól keletre található nagymecsetben. Hivatalosan egyelőre nem erősítették meg, hogy a néhai vezetőt teljes katonai tiszteletadás mellett helyezik örök nyugalomra. Az iszlám előírások szerint a halottakat a lehető leghamarabb el kell temetni, lehetőleg a halál után egy napon belül. Mubarak Alaa nevű fia szombaton még azt írta a Twitteren, hogy apját intenzív osztályon ápolják, de jól van. A volt elnökön hetekkel ezelőtt műtétet hajtottak végre – tette hozzá, de részletekről nem szólt. A keddi hivatalos hír szerint Mubarak a kairói Galaa kórházban hunyt el, családtagjai körében. Az elnöki hivatal közleményt adott ki, amelyben részvétét nyilvánította a hozzátartozóknak, az Izrael elleni 1973-as háború egyik hősének nevezte őt, és tudatta, hogy magára vállalja a temetés megszervezését. Megbuktatása óta számos olyan meg nem erősített, illetve ellentmondásos információ került napvilágra, miszerint Hoszni Mubarak különböző betegségekben szenvedett: súlyos depressziója, rák-, szív- és tüdőbetegsége volt. Ezek miatt többször ápolták kórházban, sőt, intenzív osztályon is.

Mubarak az általa vezetett Egyiptom a Nyugat – ezen belül is az Egyesült Államok – megbízható szövetségesének, az arab világon belül a mérsékelt irányzat szóvivőjének, valamint a közel-keleti stabilitás jelképének számított, miután kitartott az Izraellel megkötött békemegállapodás mellett. Több tízezer fiatal egyiptomi szemében azonban, akik 2011 januárjában – nem sokkal az arab tavasz tunéziai kezdete után – tizennyolc napon át tüntettek Kairóban a hatalom ellen, Mubarak már brutális, modernkori fáraó volt. A súlyos rendőri erőszakkal dacoló, kitartó tüntetések hatására a hadsereg, amely végig fő támasza volt az elnöknek, kilenc éve félreállította őt, és tábornokai vették át a hatalmat, remélve, hogy fent tudják tartani rendszerét. Noha a tunéziai elnök előbb bukott meg, mint ő, Mubarak bukása látványosabb volt. Mindeddig ő az egyetlen államfő az arab forradalmi hullámban, akit bebörtönöztek. 2012 júniusában azért ítélték belügyminiszterével együtt életfogytig tartó börtönbüntetésre, mert nem akadályozták meg, hogy a rendfenntartó erők kilencszáz tüntető halálát okozták a 2011-es tüntetéseken. Fellebbeztek, és egy felsőbíróság 2014-ben tisztázta őket a vád alól, öt éve azonban háromévi börtönbüntetésre ítélték Mubarakot közpénzek elsikkasztása miatt; ebből a büntetéséből három esztendeje szabadult.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Amr Nabil

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még