A magyar kormány hónapok óta titkos harcot vív az Európai Bizottsággal, miután Brüsszel novemberben felfüggesztette a Magyarországnak járó támogatások egy részének kifizetését. Két lehetőség áll Magyarország előtt: vagy perel, vagy megalkuszik. A 444.hu információi szerint ez utóbbira készül a kormány, megközelítőleg 20 milliárd forintos veszteséget lenyelve – írta a portfolio.hu.
A portál cikke emlékeztet arra, hogy az Európai Bizottság még novemberben állította le a KEOP (környezetvédelmi operatív program) és a KÖZOP (közlekedési operatív program) keretében kiutalandó uniós források kifizetését. A gyakorlatban ez eddig azzal a következménnyel járt, hogy a programoknak az uniós részét is a magyar költségvetésnek kellett állnia, vagyis a kormány meghitelezte a pénzt abban bízva, hogy később fizetni fog a Bizottság. A lap úgy tudja, hogy eddig a kormány megközelítőleg 200 milliárd forintot hitelezett meg ebben a formában. Közben pedig a pályáztatás nem állhat le, mert amire az év végéig nem sikerül szerződést kötni, az örökre elvész az operatív programokból.
A pénzek kifizetésének felfüggesztése mögött az állt, hogy Brüsszel protekcionizmusnak ítélte, hogy egyes pályázatoknál előírták a mérnökök kamarai regisztrációját, valamint kivitelezők esetében a magyar nyelv ismeretét. A kormány első lépésben erre úgy reagált, hogy februárban kivette ezeket a vitatott feltételeket az összes pályázatból. Közben pedig tart az egyeztetés a kormány és a Bizottság illetékesei között.
Az idő a magyar kormányt sürgeti, ezért hajlandó alkudni és nem megy – akár évekig elhúzódó – perre, még ha úgy is gondolja, hogy Brüsszel aggályai nem jogosak. “Ez igazságtalan. Egy Németország vagy Nagy-Britannia simán meghitelezi a per ideje alatt a beragadt pénzt, de erre Magyarország képtelen” – fejtette ki a portálnak egy név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselő.
A teljes cikket a portfolio.hu-n olvasható.
Fotó: kvvm.gov.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS