
Az utópia és az apokalipszis most egymásba olvadnak. A tavalyi év bornírt, utópikus apokalipszisvallását hirdető zöld flagellánsok torkára a konkrét biológiai vészhelyzet forrasztotta a szót. Gréta helyébe a Covid-19 lépett, a „kihalás forradalma” ma már nem több ízléstelen tréfánál – írja a PestiSrácok.hu-nak küldött elemzésében Békés Márton történész, a Terror Háza kutatási igazgatója, aki három pontban meg is fogalmazta, hogy szerinte miként fog visszatérni a globalizáció előtti világ. Amely lassan felfogja és magáévá teszi a magyarok által már egy jó ideje hangoztatott álláspontot…
„Raszkolnyikov egész böjtön és húsvéton át a kórházban feküdt. Azt álmodta betegségében, mintha az egész világ el lett volna ítélve valamely rettentő, sohasem látott és soha nem hallott pestis áldozatául, amely Ázsia belsejéből jött Európába.” (F. M. Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés)
A koronavírus-járvány első halálos áldozata a liberalizmus. Ami az elmúlt negyedszázadban kívánatos volt és évtizedek óta természetes lett, az hirtelenjében a vesztünkre tör. A korlátlan mozgás, az individuális jogok, az üzleti szabadság és a globális összekapcsolódás helyett vészhelyzet, rendkívüli jogrend, korlátozó intézkedések, szankciók, az állami hatóságok jogkörbővítése, központi tájékoztatás és operatív irányítás. Az élményekre, digitális tranzakciókra és flexibilis identitásra épülő status quo ante állapot jó ideig biztosan nem tér vissza, akárcsak a máról-holnapra megváltható repjegyek és a kockázat nélküli utazgatás felhőtlen öröme. A kivételes állapot esztétikája drámaiságot és fenségességet követel magának, odavannak a szűrt fényű, szépiás filterek. Eztán semmi sem lesz olyan, mint volt annak előtte.
A globalizáció járványa
A globalizáció a modernitás legfelsőbb foka, hiszen mindenestül a mozgás – úgymint szabad áramlás, közlekedés, forgalom, kereskedelem – szabadsága jellemzi, ennek akadálytalanná és planetárissá tételét jelenti (a „modern” kifejezés szótöve latinul mozgást jelent). A 2001: Űrodüsszeiában is megidézett Robert Ardrey megfogalmazása szerint „a modern világ olyan, mint egy lekapcsolt fényszórókkal közlekedő, robbanóanyaggal teli vonat, amely ködös, holdtalan éjen robog”. A globalizáció során az eszközök, a technológia és az áruk valóban világszerte elterjedtek, de az értékek nem váltak univerzálissá, amely miatt a Jó és a Rossz egyetlen világ (One World) részévé lett (Jean Baudrillard: The Violence of the Global. 2002). A világméretű felvilágosodás reménye csakhamar a sötét globalizáció realitásába veszett.
A globális krízisek (migráció, kereskedelmi háború, járvány) sokasodása és fokozódása közepette a helyváltoztatás szabadsága a végéhez közeledik, ami egyértelműen a globalizáció alkonyatát jelzi. Most mindannak a visszabomlását látjuk, ami évszázadok alatt és a 20. századi világháború(k) következtében (1914–1991) infrastrukturálisan–szerkezetileg a globalizációt egyáltalán lehetővé tette.
Száz évvel ezelőtt, a spanyolnátha-járvány idején, amely 1918 és 1922 között dühöngött, azt mondták, hogy „az egész Európán áthúzódó járványnak az emberéletben való pusztítása felér egy kis háborúval” (Dr. Bársony János, Orvosi Hetilap, 1918). Történészek szerint a spanyolnátha a világtörténelem legpusztítóbb járványa volt, akár az emberiség ötödét is megfertőzhette, a halálos áldozatok számát 20 és 100 millió közé teszik (összehasonlításképpen: az I. világháború 10 millió halálos áldozatot követelt, az orosz polgárháború még nyolcat). A spanyolnátha, vagyis az influenza A-típusának egyik változata valószínűleg amerikai katonákkal került át a kontinensre és onnan indult világszerte pusztító útjára három hullámban. Amint száz évvel ezelőtt az első világméretű háború megszülte az első világjárványt, úgy most együtt jár a világtársadalom létrejötte és egy újabb világjárvány kialakulása. A kettő kapcsolata szerves.
Az akkori epidémia páratlan mortalitásának két oka volt: a háborús ellátás miatt kontinens-szerte legyöngült lakosság immunrendszerének védekezésképtelensége és a milliószámra hazatérő vírushordozó katonák mozgása. Magyarországon legalább 50 ezren estek áldozatul a járványnak. A spanyolnátha nem válogatott: ebben halt meg Ady Endre és az utolsó magyar király, IV. Károly, valamint Guillaume Apollinaire, Csontváry Kosztka Tivadar és Egon Schiele, Gustav Klimt és Eötvös Loránd, Kaffka Margit és Max Weber, Mark Sykes és Jakov Szverdlov.
A korabeli keserű megállapítás szerint az I. világháborút követően a világ legdemokratikusabb jelensége a spanyolnátha volt. Az a betegség elhozta a demokrácia korát, ez a mostani lezárja a liberalizmusét.
Határellenőrzés a schengeni övezetben is, szigorú közegészségügyi szabályozás, egyes termékek kivitelének tilalma, a védőeszközök hatósági árszabásának fontolgatása, a gyülekezés korlátozása, törölt repülőjáratok, beutazási tilalom és vesztegzár. A török–görög határon tolongó migránsok beengedése felől már senki sem aggódik, hiszen a kérdés az, hogy az olaszországi vendégmunkásokat visszaengedjék-e hazájukba? A „nyílt társadalom” és az Európai Unió híres négy materiális szabadsága (ami a munka, a tőke, az áruk és a személyek áramlására vonatkozik), mint a neoliberális globalizáció vastörvényei, a szemünk előtt semmisülnek meg – amennyiben továbbra is fenntartanánk őket, az egymással összekapcsolódó biológiai és nemzetbiztonsági veszélyt vonna fejünkre. A neoliberalizmus korszaka után kezdünk átlépni valami másba, amelynek még nem ismerjük a nevét, legfeljebb csak most kezdjük betűzgetni. A „világrend nélkülivé vált világ” (Schmidt Mária) új alakot ölt.
Most múlik pontosan
Az általunk eddig ismert globalizáció sírfelirata ez lesz: ÉLT 1990 – 2020. A mögöttünk hagyott három évtized mindegyikének megvolt a maga szellemisége, amely együttesen a globalizáció, a világkapitalizmus és a liberális demokrácia Zeitgeistjéhez tartozott. Az 1989 és 2001 között tartó kilencvenes éveket a korlátlan szabadság hite hatotta át, amely úgy tűnt, hogy az amerikai modell világméretűre való kiterjedésével lezárja magát a történelmet is. (Francis Fukuyama a „történelem végének” illúzióját egy 1989 nyarán tartott neokonzervatív konferencián fogalmazta meg, mely után a berlini fal még fél évig állt!) A neoliberális globalizáció reményei ebben a bő évtizedben voltak a legvérmesebbek, fittyet hányva mindarra, ami Jugoszláviától Csecsenföldön át Ruandáig zajlott.
A 21. század első évtizedében egy ideig lehetségesnek látszott a demokrácia exportja (2001 – Afganisztán, 2003 – Irak), de akárcsak ennek, úgy a spekulációra épülő világgazdaságnak is erőteljes válságjelei mutatkoztak 2008-ra. A globális demokráciamisszió a sivatag homokjába, a világkapitalizmus a hitelpiaci derivátumokba fúlt. A rákövetkező évtized derekán, vagyis a 2010-es évek közepén bekövetkezett a fordulópont – egyfelől a migrációs krízis 2015-ös látványossá válásával, másfelől azzal, hogy a neoliberális világrend két transzatlanti pillére 2016-ban egyszerre roggyant meg: a Brexit-népszavazással és Donald Trump amerikai elnökké választásával. Ekkor megfordult a szél, és Marx régi formulája, mely szerint a forradalmak akkor törnek ki, amikor az uralkodó osztály nem tud a régi módon kormányozni, a nép pedig nem akar a régi módon élni, bizonyságot nyert. A 2010-es évek a lázadás évtizede volt, amelynek fő politikai törekvését ellenfelei pusztán populizmusnak neveztek, holott a szuverenitás, a demokratikus döntéshozatal és a nemzeti identitás védelmét jelentette.
Ez a mostani évtized, a ’20-s évek, három eseménnyel vette kezdetét: az amerikai Szenátusban megbukott a Trump elleni impeachment-eljárás, többéves halasztgatás után végrehajtották a Brexitet és világszerte korlátozásokat kénytelenek bevezetni a koronavírus miatt. Mindhárom esemény arról tanúskodik, hogy a megelőző évtized globális-liberális status quoját felrúgó demokratikus döntéseket nem lehet visszacsinálni, viszont a fennálló világrendet meg lehet változtatni. Mindez összeér egy sor, már az előző évtizedben elkezdődött deglobalizációs lépéssel (nemzetközi szervezetek és megállapodások tekintélyének hanyatlása, határvédelem, protekcionizmus), melyeket a világjárvány megfékezése érdekében bevezetett állami intézkedések felgyorsíthatnak. Itt tartunk most.
Katasztrófakonvergencia
A francia Új Jobboldal fenegyereke, Guillaume Faye szerint valamikor 2010 és 2020 között fognak összeérni egymással a globális válságok s erősítik fel egymást, egy új civilizáció szülve (La congergence des catastrophes. 2004). Feltételezése szerint négy katasztrófacsoport konvergál egymással, amelyek egyenként több válságot tartalmaznak. A következők szerint: 1) az ökológiai rendszer összeomlása, a környezetszennyezés, a klimatikus változások, az élőhelyek megsemmisülése és a feltámadó járványok miatt; 2) civilizációk közötti összecsapások, benne az iszlám radikalizációjával, terrorizmussal, tömeges bevándorlással; 3) Európa káosz szélére sodródása, amit demográfiai okok, gazdasági recesszió és etnikai–társadalmi feszültségek idéznek elő; végül 4) a globális gazdasági válság, szerkezetének fenntarthatatlansága, nyersanyagkimerülés, mezőgazdasági válság és az adósságok miatt. Ha nem is tartunk itt, figyelmeztető jelek azért akadnak, mégpedig három válság párhuzamba kerülése miatt, ezek: túlnépesedés okozta migráció, lopakodó gazdasági recesszió, járványveszély. Nézzük sorban!
Az Algériától Afganisztánig húzódó iszlám civilizáció a legtermékenyebb, populációja 2050-re 1,3 milliárd főre fog növekedni, az elkövetkező harminc évben Európa muszlim népessége is négyszeresére nő. Az Európát délről és keletről fenyegető migrációs nyomás enyhülésére semmi remény nincs, főleg ha Észak-Afrika és a Közel-Kelet geopolitikai helyzete nem változik, mindez ráadásul a válságok közül a klímaváltozás hatásaival is szorosan összefüggés. A közgazdászok évek óta a 2010-es évek konjunktúrájának végéhez közeledését jósolják, amely a világgazdaság átlag 8–10 évig tartó felívelő szakaszainak aktuális ciklusát zárná le. A kereslet–kínálat egyensúlyának felbomlása mellett ezt más piaci egyensúlytalanság is előidézheti (buborék kipukkanása, technológiaváltás) vagy vis maior (háború, járvány, természeti csapás) is okozhatja.
A járvány által már rövidtávon is előidézett gazdasági visszaesés, amely egyaránt megnyilvánul a tőzsdeingadozásban, a termelés részleges vagy teljes leállásában, a szállítmányozás és a légi közlekedés visszafogásában, drámai hatással járt az olajárakra. Az OPEC csökkentette az olajkitermelést, a 2008-es világválság óta nem volt akkora napközbeni áresés, mint legutóbb. A keresletvisszaesés miatt előálló olajárcsökkenésből fakadó gazdasági recesszió főleg azokat a muszlim többségű országokat fogja érinteni (Irak, Irán, Kuvait, Líbia, Nigéria, Szaúd-Arábia), amelyek gazdaságukat egyoldalúan erre építették. A migráció fő kibocsátó vagy tranzitországai közülük kerülnek ki, háborús térségben helyezkednek el, egyikük ráadásul a koronavírusban is fokozottan érintett.
Leghamarabb és legérzékenyebben a turizmus reagált a változásokra. A globális GDP több mint 10 százalékát adó ágazat, amely a munkahelyeknek is nagyjából a tizedét adja (közel 320 millió állás), a járvány előtt a világgazdaság legdinamikusabban növekvő szektora volt. Tavaly év vége óta a kínai turisták száma drámaian csökkent, a nagy tömegeket vonzó rendezvényeket lefújják, ezrével törölnek nemzetközi járatokat, a szállásokat tömegesen mondják le, csökken a légitársaságok részvényeinek értéke, a kisebbek tönkre is mennek, a nagyobbak pedig elbocsátásokra kényszerülnek. Ebben az ágazatban kicsiben is megfigyelhető a járványveszély és a gazdaság kríziseinek konvergenciája. Hogy a migráció és a járvány összekapcsolódására nem teremtünk esélyt, józan eszünk megőrzésének bizonyítéka.
Előre a múltba
Száz évvel ezelőtt számtalanszor prófétáltak modern végítéletet (Otto Weininger), a Nyugat alkonyát (Oswald Spengler) vagy új középkort (Nyikoláj Bergyájev), amely a maga módján mind igaz is volt, hiszen a 20. század elejének erkölcsi válsága az I. világháborúba torkollott, amely megszülte a kollektivizmusok új vallásait. A Szép Új Világvége a 21. században egyre inkább ahhoz hasonlít, amit Emil Cioran írt: „Az utópia apokalipszissel történő fertőzésének vagyunk a tanúi: az »új föld«, amelyet hirdet, egyre inkább az új pokol alakját ölti. Az utópia és az apokalipszis most egymásba olvadnak.” A tavalyi év bornírt, utópikus apokalipszisvallását hirdető zöld flagellánsok torkára a konkrét biológiai vészhelyzet forrasztotta a szót. Gréta helyébe a Covid-19 lépett, a „kihalás forradalma” ma már nem több ízléstelen tréfánál.
A globalizáció alapideológiájának, azaz a liberalizmusnak az időszemlélete visszafordulni látszik: senki sem hisz már a korlátlan progresszióban, s nem gondoljuk, hogy a történelem egyirányú folyamat, melynek végén a fantasztikus bőség, a földi gondtalanság és a teljes szabadság vár minket. Mintha rendre a múlt – nem is oly’ rég még egyszer és mindenkorra meghaladni gondolt – árnyai kísértenének minket. Napjaink legtöbbet használt jelszava például a karantén, amely a 14. századi Velencében jött létre, jelentése 40 napos (quaranta giorni) elzárás, amellyel a kereskedőhajók legénysége által terjesztett pestis behurcolását akarták megakadályozni. Olaszország legnépszerűbb hashtagje ma a #staiacasa (maradj otthon). Ma sincs jobb módszer a ragály elkerülésére, mint 700 évvel ezelőtt: el- és bezárkózás, egy helyben maradás, ima.
Csodálkoznánk, ha a 2020-as években nem azok az értékek, érdekek és megoldások kerülnének újra előtérbe, amelyek a globalizáció előtti világot áthatották és biztonságossá tették. Ezek a következők:
1) Önkorlátozás – a technológiai forradalmak és a kognitív alapra helyezett fogyasztói társadalom már eddig is kedvet teremtett a sztoikus stratégiára, de a járvány árnyékában valóságos epikureus reneszánsz virágozhat ki. Mégsem ennek a halvány érzetnek a tagadhatatlan erősödése a legfontosabb, hanem az, hogy az elmúlt húsz év globális turizmusra, bővülő világkereskedelemre és olcsó hitelezésre berendezkedett életmódja a hagyományos, véges életrend kereteinek adja át a helyét, benne az elővigyázatosság, a takarékosság és a szolidaritás erényeivel. Ez morális fordulatot jelent.
2) Állami szuverenitás – a határvédelem, a piacvédelem, az áramlások (legyen embereké, áruké, tőkefajtáké) fokozott ellenőrzése a szervezett társadalmi közösség, vagyis az állam megerősödését és ennek természetes folyományát, mégpedig a politika primátusát eredményezheti. Ne feledjük: „szuverén az, aki a kivételes állapotról dönt” (Carl Schmitt). A fokozott határellenőrzés, a hatósági szabályozás, a területi korlátozás és az államosítás többé nem tabu, sőt túlélésünk záloga. Ez politikai fordulatot hoz.
3) Nemzeti autarkia – nyilvánvalóvá vált, hogy a globális szabadkereskedelem, a globális közlekedés és a globális értékláncokon alapuló termelés, szállítás és értékesítés nemcsak fenntarthatatlan, hanem rendkívül sérülékeny is. A világ távoli pontjain bekövetkező katasztrófák az egész földkerekség termelését kitetté teszik, veszélyeztetve az termelést és az egymáshoz közvetlenül – sem területileg, sem gazdaságilag, sem kulturálisan – nem kapcsolódó térségek ellátását. Felismerjük, hogy a globális gazdaság és kereskedelem helyett a lokális (országos/regionális/nagytérségi) szerveződések sokkal biztonságosabbak és előnyösebbek. Ez gazdasági fordulatot szül.
A régi világ romjain állunk. Magyarország tíz éve ismét – mint történelme során annyiszor – újjáépítő fázisban van, amely olyan értékek alapján folyik, amik segítségünkre lehetnek a mostani krízis megoldásában, és az azt követő világ számunkra kedvező kereteinek kialakításában. Magyarország 2010 óta a stratégiai ágazatok állami tulajdonba való visszavételében és az IMF-től való megszabadulásban érdekelt; Alaptörvénye 2012 óta rögzíti a kollektív nemzeti értékeket és azok politikai kereteit; fél évtizede megtanultuk lezárni határainkat. Nekünk most nem kell mást tennünk, csak olyannak maradnunk, amilyenek eddig is voltunk.
A világ lassan utolér bennünket…
balog tibor
2020-04-02 at 19:49
Penz beszel
kutya ugat
István
2020-03-21 at 10:43
.. és még a hírnév utáni vágyat is sugallhat, mert másképpen azt hiszed semmit nem ér az életed, pedig pont akik híresek vagyonukról, gazdagságukról, népszerűségükről, ők nagyítják fel magukat, saját kishitűségüket, bizonytalanságukat, mert csak veled tudják elhitetni, fenntartani látszatnépszerűségüket, csak úgy tudják elfeledni bánatukat (ha valamibe belemenekülnek), elhitetik, hogy népszerűnek kell lenni, így tudsz érvényesülni, miközben saját kis közegében bárki népszerű lehet, minél több népszerűséget kell azoknak fenntartaniuk, mert másképpen magukba kellene fordulniuk teljesen, kívülről viszont megkapják azt, amit belülről nem tudnak megadni maguknak, csak úgy becsülik az életüket, ha megvan minden hírnév, vagyon, ez meg az, amaz, másképpen talán lehet nem is becsülnék, minden problémádra tudják a megoldást, miközben sajátjukra sem, de sorolhatnám napestig.
János
2020-03-22 at 10:04
Jól látod!
Többek között ezért fényezik egymást, saját magukat.
István
2020-03-21 at 10:34
A televízió és még az internet is: eltávolít azoktól, akik, amik igazán számítanak,
mindig van, aki megmondja, mit gondolj az életről, mit érezhetsz, mikor mit ehetsz, ihatsz, vegyél, és még sorolhatnám,
eltávolíthat, aki hagyja, az igazán meghitt, egészséges párkapcsolattól,
elveheti az egészséget, a képzelőerőt,
káprázatokat szolgáltat,
becsapod Magad és másokat ezekkel az eszközökkel,
eltávolíthat attól az örömtől, játéktól, amire születtünk,
károsíthatja a szemet,
eltespedésre, várakozásra, sült galamb a számba repül szindrómára, lustaságra, elhízásra, műveletlenségre, olyan vágyakra sarkallhat, amire nincs is szükséged,
még a könyveket sem szabad elhinni, csak óvatosan, felületesen kezelni, olvasni azokat, mert beszippanthat, elvarázsolhat, mint, amikor a gyereknek mesét olvasnak, azután évekkel később kicsit másképpen látja, azután megint másképpen, és így tovább,
sem a könyvek, sem az internet, sem a televízió nem ad egyéni receptet az egyéni életre,
előre megalkotott vágyakat sugall,
főleg gyermekre, de felnőttekre is akár komoly pszichés hatással lehet,
felgyorsíthatja az életet,
megold egy problémát (pl. kikapcsolódsz a tv-től, de csinál 1000-10000 másik problémát akár a gyerekeddel is, merthogy addig sem kell törődnöd vele, amíg televíziót néz,
olyan játékot sugall, amit pénzért kell játszani, miközben a játék az életben ingyen van, mint a fogócska, bújócska, adj király, katonát és egyebek,
mindig várni kell valakire, hogy megmondja, mit csinálj, mit tehetsz, miközben magadtól tudni kéne,
elveheti az önbizalmad, egészséges önszereteted, önbecsülésed, elhitetheti veled, hogy semmit sem érsz, és még amiket nem soroltam.
István
2020-03-21 at 08:14
Van önbizalom, önbecsülés, önszeretet(enélkül másik magyar embert sem tudnánk), van test, lélek, szellemiség.
Ajánlom a gardenista.hu oldalon leírt játékokat előtérbe helyezni, mert nagyon sok múlik azon, milyen játékot veszünk a gyereknek kiskorban. Címe: Így lehet agresszív helyett kiegyensúlyozott a gyereked. Szerintem nagyon aktuális téma.
István
2020-03-21 at 07:58
Nem értek ezekhez, de az életben az biztos, hogy van erkölcs (enélkül mi emberek sem lennénk már), van becsületesség(enélkül sem lennénk), van munka, sport (enélkül fejetlenek, lábatlanok, kezetlenek lennénk, de mivel van, így meg is kell becsülnünk), a csoda az bennünk kezdődik, van természet (gyerekeket lehet kivinni a természetbe, magunkkal együtt), van művészet (ezáltal vehetjük észre a természet művészetét is mondjuk egy hegyoldalban, hegytetőn csodálhatjuk a festői tájat, dombok között, alföldön, bárhol), van játék, játékosság(hiszen a gyerekek is a játék által fejlődnek, minden gyereknek erre szüksége van, de a felnőttek is játszanak (pl. foci, tenisz, hajókázás, stb.), van humor (enélkül sem lenne értelme az életnek, hiszen sokan saját hülyeségeiken sem tudnának nevetni), és van víz, föld, levegő, tűz, fa, ami az élettel jár, amikkel meg lehet békélni, és még sok minden van.
Csaba
2020-03-21 at 00:54
Az Úr elgondolta, hogy mi a jó és megteremtette a földet és a földi életet. “Az Úr saját képmására megteremtette az Embert” Én elgondolom, hogy mi a jó és hangosan kimondom. De csak azt, ami jó.
Sojal
2020-03-16 at 07:26
Összefoglalva: az Úr azt üzeni, hátrább az agarakkal!
De ne legyenek kétségeitek, ha a közelmúlt globalitása nem is folytatódik ugyanúgy, egy másik módszert találnak ki a világ kifosztására!
Nagy Tamás
2020-03-15 at 20:50
MÉGIS VANNAK HATÁROK ? ez világméretű katasztrófa bizonyítja óránként , naponta , hogy vannak NEMZETEK ! Minden ország a sajátos rendeleteivel bizonyítja identitását és vigyáz a SAJÁT ÁLLAMPOLGÁRAIRA ! Csak azok az emberfélék akarnak úgy élni , hogy “világ proletárjai egyesüljetek” , akik a nem javakat termelő csak felélő , drogterjesztésből , betörésből , bűnözői tevékenységből magukat fenntartók ! Emlékszünk , hogy az “isis”-t is ezek az emberfélék hozták létre . Lehet a gondviselő jó ISTEN figyelmeztet bennünket most ,hogy halandók vagyunk , figyeljünk jobban egymásra és a környezetünkre !??
zolatiguszti
2020-03-15 at 17:55
Igazából az egész globalizáció, nem volt más mint globálissá tett költségcsökkentési láz a növekedés mániás világcégek vezetésével.
Ha viszont lesz visszarendeződés, szeretném látni a nagy globalista beavatkozó cégvezéreket, és spekulánsokat a vádlottak pdján!
Itt több millióan haltak bele a demokrcia exportba, a színes forradalmakba, a bevándoroltatásba , meg abba hogy van olyan személy akinek “saját külpolitikája van”.
Remélem akkor a megfelelő büntetése is meg lesz,mert csak emberiség ellenes cselekmények következmény nélkül szintén nem lehetségesek.Ha jó volt amikor hozott legyen jó amikor visz is.
Pénzt, éveket, személyes szabadságot vagy akár életet is. Akkor kell visszaemlékezni a küldetés tudatra a 8 magánrepcsivel amikor villamos székbe szíjaznak, vagy tolják be méreginjekciót.Bár stípszerű sztem a Guilloten újra elővétele lenne.
Kulcsár István
2020-03-18 at 13:36
Ezzel is egyetértek. De maga a P.S. cikk kiemelkedőn hasznos közelítés (rém bonyolult dolgokhoz).
Számomra különösen a karantén-rész jött jól, mert felgyújtotta a lámpát: a karantén-etika (m.o.) annyit tesz, hogy viselkedjünk úgy a többiek felé, »mintha máris betegek lennénk«. S amit a később várható fejleményekről előrejelez, az is ilyesmi — jövőbeni — etika (viselkedés-, életmód), tegyünk úgy, mintha máris bajban lennénk, mintha nem engedhetnénk meg magunknak akármit. (Ez utóbbival kapcsolatban v.ö. az 50-60 évvel ezelőtti, »ihaj-csuhaj, mindent bele!« -hangulattal)
pál
2020-03-15 at 17:04
Hányan olvassuk el a “hosszú” cikket?
Na azért vagyunk páran, de ehhez persze kell némi IQ …
Korszakos írás, le a kalappal a szerö elött!!!
Királytigris
2020-03-15 at 11:38
Szép ez az írás, csak azért feltennék egy kérdést!
Globalizmus ide, vagy oda, mi lenne, ha a multik kivonulnának Magyarországról?
Innen tessék folytatni az eszmefuttatást!
János
2020-03-15 at 13:28
És ugyan hová mennének? ,?
Királytigris
2020-03-15 at 20:23
Oda, ahol még olcsóbb a munkaerő, és még kevesebbet kell adózni.
csakafidesz
2020-03-16 at 00:00
Figyelj seggfej! A multik nem mennek el, mert ha még mi is sokkal szegényebbek leszünk, akkor a sok trágyára amit gyártanak végkép nem lesz vevőjük.
Gomboc7
2020-03-15 at 11:08
Jó cikk. De a következtetés sajnos erősen vágyvezérelt. Ma még az sem látható, hogy ez az esemény erősíti-e a fideszt, vagy gyengíti. És meddig tart a hatás. Mert az is lehet, hogy a napokban dől el 22.
János
2020-03-15 at 08:00
Ez a járvány valóban rámutat a globalizmus egyik káros tulajdonságára. A nagyfokú mozgásszabadság nagyon kevesek hasznára van, a többség kárára – nem csak anyagi értelemben. A történelem során a különféle ideákba öltöztetett világmegváltó önös elképzelések (vallások, izmusok, stb.) ide vezettek. Emiatt sűrűsödbek a gondok.
Több probléma vár megoldásra:
1. Sokan vagyunk ezen a Földön. Az emberi populáció túlterjeszkedett a határain.
2. Az erőforrások rendkívül egyenlőtlen, igazságtalan elosztása garantálja az ‘urak’ hatalomban maradását, a kevesebbel rendelkezők pusztulását.
3. Az információ, mint legfőbb hatalmi tényező birtoklása, korlátozásának lehetősége erősíti, meghatározza a második pontot.
4. …. tovább nem is folytatom.
Először is PONTOSAN NÉVEN KELL NEVEZNI, BEAZONOSÍTANI azokat, akik BIZONYÍTHATÓAN ide juttatták a világot.
Fejétől bűzlik a hal!
interpretation
2020-03-15 at 03:16
Hazánk, mint a világ egyik fő összeszerelő üzeme, a globalizmus kiszolgálója és kiszolgáltatottja. Ha tényleg vége lesz az új világrendnek, mi összeomlunk.
Míg Olaszország gazdasága a családi gazdaságokra épül, mi épp most álltunk át a nagybirtokrendszerre. Munkaerőpiacunkat pedig immár indonéz, kambodzsai, mexikói vendégmunkásokkal biztosítjuk.
Tehát szuverenitás ide vagy oda, a gazdaságunkat és a népességünket is gyors tempóban globalizáljuk. Én lennék a legboldogabb, ha nem így lenne.
Pál
2020-03-18 at 20:12
végre valaki gondolkodik, nem csak fantáziál
Kara kán
2020-03-15 at 01:31
„Olaszország legnépszerűbb hashtagje ma a #staiacasa (maradj otthon).”
Aham!
Ez a románoknál van.
János
2020-03-14 at 23:16
Csakhogy végre valakinek leesett a tantusz és meg is írta.
Az analógiákból (mégha történelmiek is), lehet tanulni.
khm
2020-03-14 at 17:58
És újra lesznek megkérdőjelezhetetlen határaink.
KÁRPÁT medencei határok. A többi nem érdekel. Amit említettem,(bár szét baltázta a XX. század és az ellenségeink) SZERVES EGÉSZ AZ!
Theo
2020-03-14 at 15:58
Kedves Naprozsa,
Azt meg mindig nem tudhatjuk, hogy ez a jarvany igazabol pontosan hogyan kezdodott, honnan jott, ugyhogy meg ne mondjunk le a baloldal hibaztatasarol ezzel kapcsolatban is. :))
Amugy sztem a cikk iroja tul optimista, de legyen neki igaza!
Etel
2020-03-14 at 15:54
Itt állunk most. Az ország nyugatról keletre átjáróház és 14 napon belül keletről nyugatra is az lesz. A holtbiztos atfertozottseg miatt húsvétkor meg kell ismételni?
Naprózsa
2020-03-14 at 14:50
Marha nagy szerencséje van a liberálisoknak, hogy a járvány Kínából indult és nem valamelyik arab vagy afrikai hordozta be, mert akkor tömegek esnének a torkuknak és joggal.
Egy dolog azonban biztos: ahogy megjósoltuk, visszaleng az inga. A világ már nem lesz ugyanolyan mint volt, végre rájöttünk, hogy nem vagyunk Isten, egy nyamvadt kis vírus is erősebb lehet nálunk.
Maga a karantén nagyon jó dolog, de csak akkor, ha nemzetek szintjén csinálják, baráti összefogással mint most.
Legalább most főpróbát tartunk arra az esetre, mit kell tennünk, ha mondjuk az Ebola támad ránk holmi “menekültnek álcázott” vírusterjesztőkkel.
A korlátlan migráció és Grétazöldségfrász kora most jár le, soha vissza többé!
Ezentúl a normális szexualitás és gyerekes családok, az idősek és a munka tisztelete térhet vissza.
Mert ha nem, vigyáznunk kell, hogy szándékos járványveszéllyel mint évi többszöri karanténürügy meg kell viszont akadályoznunk, egy világ-terrorállam, vagyis a libsik által vágyott globális világrabszolgaság megteremtésének Soros-Bilderberg terveit.
Magd@
2020-03-14 at 15:40
????
Nincs mit hozzáfűzni, hasonlóan gondolkodunk.
Szentgallay Zoltán
2020-03-14 at 16:05
Most pár órával az eredeti cikk megjelente után végig olvastam az összes kommentet, és visszatért a hitem a honfitársaimban. Az összes előttem szólóval egyetértek. Örülök, hogy vagyunk még sokan ebben az országban, akik olvasták Dosztojevszkijt, ismerik Orwell 1984-ét,Koestler Sötétség délben-jét és fel tudják mutatni az igazi polgárság szimptómáit. Akik ugyanúgy elutasítják a kommunizmust, mint a mai világ beteges liberalizmusát. Akik a polgári, művelt világszemléletet követik, és szeretik hazájukat és kultúránkat. Akik tudják, hol a helyünk a világban. Hát Isten óvja őket ebben a harcban, ami nem lesz egyszerű, se rövid… De reméljük, ahogy a szocializmus is elbukott, ez a liberális fertő is el fog tűnni a világtörténelem palettájáról. És a gyerekeink már egy ennél szebb, letisztultabb korban, egy összetartóbb Magyarországban élhetnek.
Nemnem
2020-03-14 at 14:32
Szívemből szóltál.
hivő
2020-03-14 at 14:31
A cikk révén sok érdekes lehetőség
merül fel.Pl.most már nem adta be a
derekát Ursula olyan könnyen Erdogánnak.
Macron is uj notát fuj,sőt Europa vezető
egyéniségévé nőheti ki magát,előbb ugyan
leégették a párizsi székesegyházat.
Lesz itt még sok előre,hátra..back and forth..
De reméljük vége lesz a sok 7s cikkelynek,legalább.
Galamb
2020-03-14 at 14:23
A szerző megátalkodott optimista, mármint a globalizmus jövőjével (és annak organizálóival) kapcsolatban.
khm
2020-03-14 at 16:04
És Galamb igen tisztelte a költőt,és írót. 🙂
Galamb
2020-03-15 at 14:37
Nem különben Ardizoglou, a görög díjbírkózó. Igaz ő utólag, és egészen más okból… 😉
Magd@
2020-03-14 at 13:32
Kitűnő összefoglalója a Globalizáció alkonyának!
Nagy kár, hogy a “Bűn és bűnhődést” ma már csak kevesen ismerik.
Régebben az emberek élete lassúbb és nyugalmasabb volt.
A globalizáció elterjedésével és annak sok-sok negatív hatásával nem sokan törődtek és azokat akik a kételyeiknek hangot mertek adni, lehurrogták, félre állították.
A sáskák is azért olyan veszélyesek mert gyorsan nagy területeket tudnak elpusztítani.
Kérdés az, hogy akik a “populalistákat” megbélyegezték és szinte kiátkozták, azok magukba szállnak-e?
A magyar és sok más libsi/ bolsi, zöld, migránsimádó, saját nemzeteiket eláruló pártokat, civil szervezeteket, jogvédőket! ismerve kételyeim vannak.
Esetleg még magukat helyezik majd piadesztálra, mások eredményes munkáját rekvirálva.
B. Zs.
2020-03-14 at 12:32
Méltatva az írás tartalmát,eszméjét,azért nincs kapásból minden úgy,ahogy elvárható (?)!
Ilyen kritikusnak nevezhető ” világhelyzetben ” vajon hogyan lehetséges,hogy több mint 30000 amerikai katona -nem lényegtelen és elhanyagolható felszereléssel-Európa legkritikusabbnak nevezett és tartott országába, Olaszországba özönlik?!
Figyelembe véve a mindenféle intézkedést-mozgáskorlátozás,karantén,stb.- szerte a világban.Módfelett fura!!!
https://www.alternativhirek.com/2020/03/miert-erkezik-tobb-mint-30-ezer.html
hivő
2020-03-14 at 14:26
Köszi a megosztást.Lehetséges hogy
csak meggátolják a migránsok
EU ba özönlését és vissza szervezik
a már ittlévőket?
csakafidesz
2020-03-14 at 12:03
Boccaccio Dekameronja tulajdonkép mesék halmaza amit a járvány miatt bezárkózottak mesélnek egymásnak. (Pasolini remek filmet csinált belőle..)
Rakovszky István
2020-03-14 at 12:01
A járvány egyik következménye lehetne a Kárpát-medence régiós egyesülése‼
TalEle
2020-03-14 at 11:46
Elgondolkodtató az írás sok jó meglátást tartalmaz, de amint véget ér a járvány rekord sebességgel rendeződik vissza minden, köszönhetően a globális közösségi médiának, amely neoliberális irányítás alatt áll. Nekik nem érdekük a nemzetállamok megerősödése és erős alapokon álló szuverenitása!
csakafidesz
2020-03-14 at 12:06
Ez nem biztos. Itt van pl. a V! és ez lehet a kovásza egy köztes, normális állapotnak ahol vannak határok, ahonnan eltakarodnak azok az agyalágyult ENSZ képviselők akik meghírdették a költözés korlátlan jogát
Morvay Balázs
2020-03-14 at 11:21
Rendkívül jó összefoglalás. Emelkedő lélekkel olvastam a sok rossz, ám valós következtetést. A jelenlegi, természet ellen dolgozó globalozáció csak katasztrófához vezethet. A liberális diktatúra alatti években gyülekeztek az ezt igazoló események (ökológiai határ átlépése, demográfiai helyzet, a gyermekáldás bornírt megíétélése, háborús feszültségek fokozódása… – s a minderről tudomást sem vevő, sőt tagadó politikusok). – Jó, hogy Magyarország mindebből, egyenlőre kimaradhatott. A ránk nehezedő nyomás azonban nagy. Vannak félelmeim!
csakafidesz
2020-03-14 at 12:08
Jogos. A liberalizmus gyökerei túl mélyek és gyurcsányféle monomániás alakok éltetik. Ezeket kellene kiirtani.
Zsuzsanna
2020-03-14 at 11:15
Remek elemzés!
Békés Márton, Fordul a szél című könyvét is jó szívvel ajánlom mindenki figyelmébe, aki bővebben szeretne erről a témáról olvasni.
bl
2020-03-14 at 11:08
A legpusztítóbb vírus az emberek által terjesztett parazita agybaj vírusok. A demagógia(1), a korlátlan szolidaritás ígérete(2), a komunista gondolkodás(2′), a hamis ződ gondolkodás a vulgárzöldizmus (3), a korlátlan szabadság ígérete(4), a hamis liberalizmus(4′), az önmegvalósítás ígérete(4″), a felelősségvállalás nélküli élet(5), a másra mutogatás(6), az önmagunk tömjénezése(7), az önállóság nélküli infantilisen érzékeny ember(8) stb..
Rakovszky István
2020-03-14 at 11:59
DK = Demagóg Kalandorok‼‼‼
Joris
2020-03-14 at 14:43
Mai magyar “liberálisaink” ténykedése a következő két szóval írható le:
BOMLASZTÁS + KÁROKOZÁS!
Bibi
2020-04-02 at 01:39
A – főleg német – filozófusok agytermékeinek lebutított – hogy a nép is értse – változatának anarchista zászlóra tűzése,na ez a liberalizmus.
Puskás Irén
2020-03-14 at 10:52
Szilveszternek szeretném üzenni. Vegye fel a kapcsolatot Franka Tiborral,mert aztán Ő tudja milyen villában laknak gyurcsányék, az Apró klán milyen szerepet játszott, s játszik még most is. régen el kellett volna tünniük a közéletből,mint ahogyan gyurcsánynak és a többi aljas konmmunistának is,hisz a szlovákok,a románok, a csehek, megtiltották a hazaáruló kommunistáknak,a közéletben bármilyen helyet is elfoglaljanak ! Nem hogy ellenségeskedjenek a magyar emberek szemét kilőjjék,és terrorizáljanak minket ,most is. ez egy antagonisztikus energetikai viszony . A Jó Isten náluk nem létezik, az ősi kereszténység nekik semmi, ezért nincs létjogosultságuk itt a földön . Az ateizmus szöges ellentéte az Isten hívőknek,ezért egy út, vagy egyezőség teljesen kizárt. Áldott időket kívánok ,erőt a teremtő szentháromságtól, kitartást és türelmet mindenek felett . Szeretettel . Irén Szent Endréről. / Sajnos itt a kommunisták , a liberálisok győztek a polgármesteri választásokon,5 párt fogott össze a nemzeti kormány ellen . Mi akik teljes erőnkből a nemzeti oldal ,saját magyarságunk mellett kitartunk minden áron ezeket minél előbb látni és hallani sem szeretnénk. Isten velünk .
gyozo2018
2020-03-14 at 10:39
“. Nekünk most nem kell mást tennünk, csak olyannak maradnunk, amilyenek eddig is voltunk.”
Nem egészen.
A bíróságokat az Alkotmány és a törvények, az eljárásjog betartására kell KÖTELEZNI!
Az TASZ, Amnesty és számos hasonló NGO-kat ki kell takarítani az országból a CEU maradékával együtt!
Poppy
2020-03-14 at 12:51
A ballib elmélet regóta megbukott, ez a virus csak még jobban rávilágított a libsielmélet hatékonytalan, kártékony mivoltára.
gács
2020-03-14 at 10:31
Az idézett formula Leniné, de mindegy.
dr erent
2020-03-14 at 10:30
“Távmunkában Krisztussal”
neme neme kelet...
2020-03-14 at 14:23
9/11 óta az emberiség befolyásolására bevett és mindennaposan alkalmazott módszer lett a terrormanipuláció.A nem kétséges hová tartozó manipulátorok a néhányak beáldozása-a tömegek rémísztgetéssel való terelése jelentette alacsonyabb fokozatról egy magasabbra kapcsoltak.Most már a totális és globális konkrét életveszéllyel való fenyegetést alkalmazzák.Az akció rövidtávú célja irán és kína megfektetése-meggyöngítése és európa előbbiektől való elriasztása.Ez azonban csak a pillanatnyi előnyöket igérő hatás.Az igazi cél a világkormány-világdiktatúra megalapításának a kizsarolása.A szerencsétlen helyi(nemzeti)kormányok a mindent zárással igyekeznek úrrá lenni a helyzeten.A szándékosan kiváltott-és a felesleges megnevezni milyen hálózat által szándékosan terjesztett veszélyhelyzetet máris világjárvánnyá nyilvánították.Elő fognak állni a farbával hogy ezt a helyzetet csak egy világkormány képes megoldani-és a világdiktatúra a jó előre kifejlesztett ellenszerrel-védőoltással ‘megmenti’ az emberiséget a saját maga által okozott és terjesztett kórtól-és a számtalanadszor lóvá tett emberiség a tenyeréből fog csipegetni…Amennyiben a ma már ismert-de titkoltan és alattomban dolgozó-hálózatot rövid időn belül és globálisan nem számolják fel-az embereket elsősorban nem parancsokkal,nem fegyveres kényszerítéssel-hanem hasonló megfélemlítő célzatú manipuláciökkal rabságban tartó világdiktatúra realitásnak tekinthető!
Magd@
2020-03-14 at 15:33
Remélem, hogy a jóslata nem igazolódik és ez az összefoglaló termékeny talajra hullik.
Esetleg még az EU-s betonfejűek is megvilágosodhatnak.
Ha egyszer már bevált… a múltat végképp eltörölni….
30 év talán még nem okozott olyan mélyre ható károkat, hogy ne lehessen orvosolni.
victor baranyi
2020-03-15 at 05:06
Pontos megfogalmazás, gratulálok hozzá. E gépezet mindent megtesz majd azért, hogy terveit valóra váltsa, de ha mi nem játszunk velük többé monopoliumot, s visszavesszük tőlük a pénzteremtés jogát és lecseréljük a dollárt egy másik csereeszközre, akkor mindannyian új lappal kezdenénk. Közgazdászainkra hárul ez a feladat. A NATO-t le kell szerelni, menjenek haza az ENSZ léhűtői oda ahonna küldték őket. Az IMF, Világbank, FED, a tőzsdék ideje lejárt. Belső információkból gazdagodó maffiát ki kell közösíteni világunkból. Megmérettettek, könnyűnek találtattak!
khm
2020-03-14 at 14:48
“A spanyolnátha nem válogatott: ebben halt meg”
Egy csomó liburnyák. Ők voltak a városiak…
Például nem halt meg: Fekete István,Gr Wass Albert…
Urbánus-Népi ellentét.
Tetszik,vagy nem,MAI NAPIG ERRŐL VAN SZÓ.
Avagy Rejtőt idézve:
“ha megrendül majd a mindenség, és valahonnan felcsendül egy átok…”.
Hej gazfickók a körösztanyátok!
(utóbbi mondanivaló Latouret őrmester szájából adódott)
khm
2020-03-14 at 14:50
És Ő amennyire tudom,burger volt. És mégis kedvelem. Adit,meg soha. Még 500 forintosként sem.