Súlyos migrációs válsággal néz szembe Európa: bár eddig is az ismert világegyetem egyik legnyomorúságosabb helye volt Afganisztán és eddig is tömegesen érkeztek kontinensünkre onnan bevándorlók a jobb élet reményében, a helyzet csak súlyosbodhat azután, hogy a Talibán átvette a hatalmat az egész országban. Bár a józanabb országok most a határerősítéssel vannak elfoglalva, nem így a britek, akik kimaxolják a jóemberkedést és beengedik az afgánokat. Az egész világot sokkolták azok a képsorok, ahogy a tálib harcosok elől menekülők próbálják elhagyni hazájukat néhány nyugati csapatszállító gépen. Többen kétségbeesésükben azt hitték, olyan a repülő, mint a vonat, amelynek Ázsiában dívik a tetején is utazni. A kabuli repülőtéren történt szörnyűségekben eddig öt ember vesztette életét. A képsorokon amúgy feltűnt, hogy az országot elhagyni vágyók 99 százaléka férfi – nőt és gyermeket szinte nem is lehetett látni.
A múlt hét végére rekordsebességgel foglalta el az országot a Talibán. A radikális dzsihadista harcosok eddig is uralmuk alatt tartották az ország bizonyos területeit, de az amerikai csapatkivonásig esélyük sem volt arra, hogy bejussanak Kabulba és az elnököt elűzve bejelentsék, hogy győztek a háborúban. Mivel sok afgán, aki együttműködött az amerikai és nyugati csapatokkal, félti az életét, most menekülni kezdett a retorzió elől. Ben Wallace brit belbiztonsági államtitkár ezért bejelentette, hogy megkönnyítik az afgánok bejutását az országba.
A britek döntése abból a szempontból bizonyos mértékben érthető, hogy oroszlánrészt vállaltak Afganisztán megszállásában és nem akarják magukra hagyni azokat, akiket beszerveztek. Itt elsősorban fordítókról van szó és olyan személyekről, akik a tárgyalásokat segítették a felek között. Wallace hétfőn tárgyalt Priti Patel brit belügyminiszterrel arról, hogyan lehetne az afgánokat beengedni. A britek terve, hogy először egy közel-keleti országba – Katar jelezte, hogy korlátozott számban befogad afgánokat rövid időre – szállítják a tálibok elől menekülőket, majd miután megbizonyosodtak róla, hogy kik is ők valójában, átszállítják a menedékkérőket Nagy-Britanniába.
1200-1500 embert akarunk kimenekíteni a kabuli reptérről
– jelentette be Wallace.
A kabuli repteret egyelőre az amerikai hadsereg őrzi, minden mást elfoglaltak a tálib harcosok. A kimenekítési tervet augusztus végéig véghez akarják vinni a britek. A britek eddig 3300 olyan afgánt fogadtak be magukhoz, akik együttműködtek velük a háború során. Sajtóinformációk szerint hatszáz, a brit különleges egységhez tartozó katona tért vissza a múlt héten Afganisztánba, hogy kimenekítse azokat, akik a britek oldalán harcoltak. Négyezerre tartják azoknak a számát, akik vagy brit állampolgársággal rendelkeznek, vagy jogosultak menekültstátuszra Nagy-Britanniában és ki akarják őket menekíteni a fővárosból. Az is felmerült, hogy a hivatalos “formalitásokat” jelentősen könnyítik, akár az útlevél meglétét sem várják el.
A brit kormány eltörli a Nagy-Britanniába menekülni próbáló afgán menedékkérők útlevelére vonatkozó korábbi feltételrendszert. (…) Nem fogunk tudni mindenkit kihozni onnan
– ismerte el Wallace hétfői sajtótájékoztatóján.
Ben Harris-Quinney, a Bow Group nevű konzervatív közvélemény-kutató intézet elnöke az üggyel kapcsolatban élesen bírálta a londoni vezetést. Állítása szerint teljes őrültség, hogy akár el is törölhetik az útlevéllel kapcsolatos ellenőrzési kényszert.
Több mint egymillió bevándorló érkezett Nagy-Britanniába tavaly, Afganisztán pedig a terroristák melegágya. Miért engednénk be őket papírok nélkül?
– tette fel a kérdést a szakértő.
Forrás: Breitbart
Facebook
Twitter
YouTube
RSS