Az 1996-ban az ügetőn meglőtt fogathajtó, Lakatos Csaba a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, régóta tudja, hogy a kedden őrizetbe vett Tanyi György, valamint a többek között az Aranykéz utcai robbantással és a Prisztás-gyilkossággal vádolt Portik Tamás állt lelövetése hátterében. Lakatos szerint az Energol-vezérnek elemi érdeke volt az ő „eltüntetése”, mivel attól félt, túl sokat tud az éjszakai élet egykori nagypályása, Prisztás József meggyilkolásáról.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Mint arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, a Nemzeti Nyomozó Iroda kedden előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletének gyanújával őrizetbe vette Tanyi Györgyöt és két testvérét, valamint az éjszakai életben ugyancsak ismert Baranyi Lászlót. A négy férfit azzal gyanúsítják, hogy 1996. november 13-án meglőtték a lovin Lakatos Csaba hajtót, aki a nem sokkal korábban meggyilkolt Prisztás József üzlettársa volt. A férfi életveszélyes sérüléseket szenvedett, de túlélte a támadást. A PestiSrácok.hu most megszólaltatta a sokáig hallgatásba burkolózó fogathajtót.
Régóta tudja, hogy Portik áll a merénylet hátterében
Lakatos Csaba portálunknak elmondta, örül annak, hogy végre pont kerülhet az ellene elkövetett merénylet nyomozásának végére, már csak azért is, mivel évek óta tudja, hogy Portik megbízásából Tanyi tört az életére. „Amikor a Nemzeti Nyomozó Iroda 2012-ben leporolta a régi, még el nem évült leszámolásos ügyek aktáit, titkon bíztam benne, hogy a nyomozók vizsgálódni fognak az én ügyemben is” – nyilatkozta Prisztás barátja. Lakatos hozzátette, neki egyrészt az éjszakai élet több egykori prominense, másrészt maga a bűncselekmény kiagyalója és végrehajtója is „elszólta magát”. A hajtó elmondta: Portik a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán célzott arra, hogy Tanyi lőtte le, utóbbi férfi pedig az Energol-vezér letartóztatása után beszélt vele a bűncselekmény több részletéről, köztük Portik megbízásáról. Más forrásból úgy tudjuk, Tanyi már a bűncselekmény másnapján beszámolt többeknek saját és Portik szerepéről, sőt, értesüléseink szerint a Romkert felgyújtásával is gyanúsított nehézfiú meg is bánta tettét.
A rendőrök árulták el
Prisztás egykori üzlettársa a mai napig nehezményezi, hogy „tizennyolc évvel ezelőtt gyakorlatilag egy semmi miatt lőtték meg”. Mint mondta, az ok vélhetően az lehetett, amit a PestiSrácok.hu már korábban leírt: a Prisztás lovaival is versenyző férfit kihallgatták néhány órával – az akkori éjszakai életet is megrázó, 1996. november 1-jei – Prisztás-gyilkosság után. A versenyző a legelső, hivatalos kihallgatása után a folyosón kötetlen beszélgetést folytatott a merénylettel kapcsolatban a körülötte álló rendőrökkel. Ekkor hangzott el Lakatos Csaba „magánvéleménye”, miszerint Portik Tamásnak állhatott érdekében Prisztás lelövése. Portálunknak ezzel kapcsolatban Lakatos Csaba úgy nyilatkozott, hogy a gyilkosság után nem sokkal Hoffmann Istvánnal együtt hívták be kihallgatásra, de azt nagyon sajnálja, hogy nem emlékszik, kik voltak azok a rendőrök, akikkel a meghallgatása után beszélt. „Az mindenesetre beszédes, és jellemző volt az akkori korrupt viszonyokra, hogy a Portikra terhelő információ azonnal visszajutott az érintetthez” – állította Lakatos.
Portik a Prisztás-gyilkosság miatt akarta megöletni
Szerinte a Prisztás-gyilkosság, valamint a sérelmére elkövetett merénylet után „még nem volt olyan a helyzet”, hogy „bármi kiderülhetett volna”. „Ettől függetlenül Portiknak elemi érdeke volt, hogy eltüntessen, mivel a rendőröknek elmondott információ után Tamás megijedt, meglepetésszerűen érhette az én elszólásom, és nem tudhatta pontosan, hogy mit tudok Józsi lelövéséről”. „Ez volt az első gyilkossága, nagyon meleg volt számára a helyzet” – mondta Lakatos Csaba, hozzátéve, hogy Tanyi György is megerősítette neki, az energolost „nagyon kellemetlenül érintette” a rendőröknek kikotyogott információ. „Ráadásul a lelövésem azt is bizonyítja, hogy Tamásnak köze lehetett Prisztás megöléséhez, hiszen egyébként nem váltott volna ki ez belőle ekkora indulatot”- tette hozzá. Lakatos úgy vélte, a sikertelen merénylet után azért nem törtek ismét az életére, „mert Tanyiék rögtön képbe kerültek, rizikós lett volna újra próbálkozniuk”. Lakatos Csaba verzióját K. Györgyi, az olajos egykori „titkárnője”, a Portik-ügyek legfontosabb koronatanúja is megerősítette nyomozati vallomásában. A nő magától Portiktól és a Prisztás József lelövésével vádolt Hatvani Istvántól hallotta, hogy a hajtó a kihallgatásán mondhatott olyan dolgokat, ami Portik és csapata felé terelte a gyanút.
Le akarták fizetni a főnyomozót
A férfi ugyanakkor cáfolta a PestiSrácok.hu korábbi információját, hogy tízmilliós anyagi-elszámolási vitája lett volna Portikkal, és emiatt történt a merénylet. Ugyanakkor elismerte, az energolos az alvilág bankárán, Kisbandin keresztül üzent neki, hogy mondja meg a vele jó viszonyban lévő operatív főnyomozónak, Sándor Istvánnak, „kap húszmillió forintot, csak szálljon le róla és az Energolról”. Lakatos szerint Papa visszautasította az ajánlatot. Azt azonban mindenképp érdemes megemlíteni, hogy az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán K. Györgyi azt vallotta, a KBI egykori nyomozója 1998-tól rajta volt az Energol-vezér “fizetési listáján”. Lakatos hangsúlyozta azt is, a volt főnyomozó nem sokkal megtámadása előtt figyelmeztette, hogy „nagyon vigyázzon”, mert az Energol-Conti Car körrel akkor még jó viszonyt ápoló Borostól úgy tudja, valami készül ellene.
Három lövés érte
Az Aranykéz utcában felrobbantott vállalkozó később videovallomásában is vallott a rendőröknek a bűncselekményről. Boros úgy tudta, a férfi jó kapcsolatokat ápolt az akkor az ORFK-n dolgozó Sándor Istvánnal, azaz Papával, aki Boros szerint Tanyiéknak nagy szálka volt a szemében, hiszen sokat dolgozott rájuk. Boros a Lakatos elleni merényletkísérletről annyit tudott, hogy a későbbi sértettet ismerősei kihívták az ügető elé, majd ezután egy tőlük 200 méterre lévő, reflektorral világító autóból tüzet nyitottak a volt fogathajtóra. Boros arra tippelt, hogy a lövéseket a Totka merényletnél is említett albán Mead egyik embere adta le. A rendőrök – Boros szerint – Tanyi két testvérét is bevitték a helyszín közeléből, mivel találtak náluk egy célzásra alkalmas távcsövet és egy pisztolyra szerelhető válltámaszt, ám később elengedték őket. A fogathajtó kiemelte, Boros vallomásával ellentétben, nem egy kocsiból, hanem az ügető közelében lévő egyik garázs tetejéről adták le a lövéseket, míg ő a lovi udvarán állt. Szerencséje volt, mert ugyan a combját, a tarkóját és a hátát is lövés érte, de a verseny miatt a helyszínen lévő mentőben ellátták sérüléseit, és a rendőrség is nagyon gyorsan kiért. A rendőrök gyorsaságának volt köszönhető az is, hogy a Tanyi-testvéreket megfogták – fűzte hozzá a sértett.
Címlapfotó: nava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS