A Felvi.hu-n megjelentek az idei felvételi ponthatárok. Összehasonlításként az Index közölte a tavalyi bejutási küszöböt is, amiből látható, hogy 2017-hez képest az egyes szakokon emelkedtek vagy csökkentek a pontszámok.
Az elérhető maximális pontszám a felvételin 500 pont. Minden esetben az állami (nem fizetős) alapképzések vagy osztatlan (5-6 éves) képzések pontszámait látja. A teljes lista itt nézhető meg. Mind a négy orvosi egyetemen idén több kellett a bekerüléshez, mint 2017-ben. Az ELTE pszichológia szakán idén 10 ponttal magasabb a határ, mint tavaly.
A jelentkezők idén is több helyre jelentkezhettek. Mindenki csak egy helyre nyerhet felvételt: az általa megjelölt jelentkezési helyek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a megállapított ponthatárt. A felvételi ponthatárok önmagukban nem jelentenek semmit: amelyik szakon például alacsonyabb a bejutási küszöb, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy oda a gyengébb tudású diákokat veszik fel. A pontszámokat alapvetően az határozza meg, hogy egy szakon hány hely van és oda hányan és milyen eredménnyel jelentkeztek – írja az Index.
Ha több magas pontszámú jelentkező írta be például a felvételi lapjára első helyen az adott szakot, ott magasabb lehet a ponthatár, de ha erre a helyre sok diákot vesznek fel, akkor lejjebb kerülhet a küszöb. Felfelé módosíthatja a ponthatárt, ha valahol kevés a hely vagy nagyon kevesen jelentkeznek magas pontszámmal. Előfordulhat az is, hogy egy szakra csak kevés állami ösztöndíjas hallgatót lehet felvenni, ezért ott eleve magasan húzzák meg a ponthatárt. A nagyobb létszámú szakoknál ezért inkább a felvettek átlagpontszámát érdemes figyelni.
Idén az Eötvös Loránd Tudományegyetemre jelentkeztek a legtöbben, de ez is a legnagyobb egyetem a legtöbb hellyel. Összesen 9744 új hallgatót vettek fel, ezerrel többet, mint tavaly. Ez annak is köszönhető, hogy a Nyugat-magyarországi Egyetem szombathelyi tanárképző kara (Savaria Egyetemi Központ) tavaly az ELTE-hez csatlakozott, és az ELTE idén indította el a Gazdálkodástudományi Intézetét is, ahová 596 hallgatót vettek fel. Az ELTE-n a legkelendőbb szakok között van a programtervező informatikus, a pszichológia, a jogász és a gyógypedagógia. A felvettek harmada a pedagógusképzésképzési területen kezdi meg tanulmányait. A legtöbb diákot az ELTE-n a programtervező informatikus szakra (531 hallgató), és a jogászképzésre (446 hallgató) vettek fel. Az ELTE-n átlagosan a legmagasabb pontszámra a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar (404), a Gazdálkodástudományi Intézet (390) és az Állam- és Jogtudományi Kar (382) szakjaihoz volt szükség. Az alap- és osztatlan képzésekre felvett 7534 fő átlagpontszáma kereken 400 volt.
A Budapesti Corvinus Egyetemre 3418 hallgatót vettek fel. Az új hallgatók közül ősszel 2539-en állami ösztöndíjasként (a tavalyinál közel 200-zal többen), 879-en pedig önköltségesként (tavalyhoz képest 110 fővel kevesebben) kezdhetik meg tanulmányaikat. A duális képzést folytató székesfehérvári campuson indított szakokon a tavalyi létszámhoz képest közel kétszer többen kezdhetik meg tanulmányaikat. A Corvinusra 425 feletti átlagpontszámmal lehetett bejutni, az önköltséges képzésekkel együtt is 412 feletti az átlag. Nyolc képzésen a jelentkezési átlagpontszám a 460 pontot is meghaladja, további 11 képzésen 440 pont feletti a bekerült hallgatók átlagpontszáma. A 470 pontot meghaladó extra átlagpontszámokkal a nemzetközi gazdálkodás (magyar nyelven) és a nemzetközi tanulmányok (angol és magyar nyelven) szakokra vett fel hallgatókat az intézmény.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre most 4789 hallgatót vesznek fel. Az alapképzésekre felvett állami ösztöndíjas hallgatók átlagpontszáma közel 416 pont. Az országos informatikushiány enyhítésére a két informatikus alapszakra 817 diákot vettek fel. Az új üzemmérnök-informatikus BProf alapszakos hallgatók már két év után bekapcsolódhatnak a vállalatok projektjeibe, míg a mérnökinformatikus BSc-hallgatók, vállalva a többletbefektetést, a mesterdiplomát (5,5 év) tűzik ki végcélnak. Az emberi erőforrások minisztere idén 41 alapképzési, valamint osztatlan szak esetében úgynevezett központi minimumpontszámot határozott meg. Aki ezt nem éri el, azt csak fizetős képzésre lehet felvenni. Nemzetközi tanulmányok szaknál 465, kommunikáció és médiatudomány szakon 455, pszichológia szakon 435 pontot, a jogászképzésen 460-at, gazdaság- és pénzügy-matematika elemzés szakon pedig legalább 440-et kell szerezni ahhoz, hogy a hallgató tanulmányait az állam fedezze.
Idén 107 698-an adták be jelentkezésüket valamelyik felsőoktatási intézménybe. A felvételizők száma tavalyhoz képest kb. 2 ezerrel emelkedett. Állami ösztöndíjas (tandíjmentes) képzésekre 93395-en szeretnének bekerülni, az önköltséges képzési formát 14300-an jelölték meg elsőként. További 19 ezren vannak, akik már elvégezték a hároméves egyetemi alapképzést (BSc) és most kétéves mesterképzésre pályáznak, ezren pedig diplomát nem adó felsőfokú szakképzésre szeretnének bejutni.
Forrás: Index.hu; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS