Pesti Srácok

Méltó síremléket kaptak a magyar birkózólegendák

Méltó síremléket kaptak a magyar birkózólegendák

A világbajnokság előtt egy nappal leleplezték a magyar birkózósport egyetlen kétszeres olimpiai bajnokának, valamint mesterének felújított síremlékeit.

A rákoskeresztúri új köztemetőben áll Kozma István, a hatalmas termete miatt Pici becenévre hallgató birkózólegendánk, valamint az edzője, Keresztes Lajos síremléke. Kozma 1964-ben Tokióban és 1968-ban Mexikóvárosban is olimpiai bajnok lett nehézsúlyban, míg a könnyűsúlyúak közt versenyző Keresztes az 1924-es párizsi olimpia ezüstérmese és az 1928-as amszterdami olimpia bajnoka. A síremlékeket Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség elnöke, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára, valamint Bokor Sándor, Parajd polgármestere és Albert Mátyás, a Székely Birkózó Akadémia elnöke leplezte le.

A székely származású Keresztes Lajos a magyar birkózósport nagy hatású versenyzője és edzője volt, legkiemelkedőbb tanítványa a fájdalmasan fiatalon elhunyt Kozma István. A müncheni olimpiára készülő Kozma éppen egy birkózóversenyről vitte haza az edzőjét 1970-ben, majd amikor már egyedül ült a kocsiban, az Alkotmány utca és a Honvéd utca sarkán belerohant a járművébe a 15-ös busz. Az óriási erejű sportolónak tíz bordája eltört, de így is saját kezével feszítette szét az összetört autót, hogy ki tudjon kászálódni belőle. A baleset utóbb mégis végzetesnek bizonyult, mivel az egyik törött borda megsebesítette a sportoló egyetlen veséjét. Több műtét után alig 30 évesen hunyt el a magyar birkózás máig legsikeresebb alakja, aki jó eséllyel készült a harmadik olimpiai bajnoki címe megszerzésére.

Németh Szilárd, a Magyar Birkózó Szövetség elnöke beszédet mond Kozma István felújított síremlékének felavatásánál. (fotó: MTI/Illyés Tibor)
PestiSracok facebook image

A két legendás sportoló felújított síremlékeit katonai tiszteletadás mellett leplezték le.

A cikket és a rovatot támogatta:

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.