Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus rosszul lett egy belföldi repülőjáraton, amely életének megmentése érdekében kénytelen volt Omszkban kényszerleszállást végrehajtani. Putyin bírálói szerint az ereje és határozottsága bemutatásában sohasem habozó orosz vezetés ilyen látványosan szabadul meg az ellenfeleitől. Annak ellenére, hogy erre sokkal kevésbé feltűnő és kevésbé radikális módszerek is a rendelkezésére állnak. És persze az a kérdés is felmerül, hogy kinek lehet még érdeke a Németország által azonnal befogadott és VIP-ként kezelt Alekszej Navalnij kikapcsolása a politikai és gazdasági játszmákból? Oroszország mindig is rejtélyes volt Európa számára.
Erdélyi E. Péter írása
Meg vagyok győződve arról, hogy ez mérgezés, mégpedig gyilkosság céljából
– állítja határozottan Fjodor Krasenyinnyikov politológus, aki jól ismeri Alekszej Navalnijt és családját.
Ő nem szokott alkoholt inni és igencsak odafigyel az egészségére. Az elkövető arra számított, hogy még a repülőgép fedélzetén meghal és a leszállás után már csupán a holttestét hozzák le. Az úgynevezett omszki orvosokat pedig csak egy cél vezérli, hogy húzzák az időt és a méreg kiürüljön a szervezetéből, és mire a független specialistákhoz kerül, a testéből a mérgek kikerüljenek, és azok kimutatása lehetetlen vagy nehézkes legyen, úgy, ahogyan Verzilov esetében történt
– mondta a szókimondásáról híres politológus pénteken, az NV Televízióban.
Az orosz elnök egyik legismertebb bírálója csütörtökön ellenzékiekkel tárgyalt Szibériában. A hazaúton, a Tomszkból már Moszkvába tartó repülőgépen rosszul lett, ezért a pilóta kényszerleszállást hajtott végre Omszkban, és a 44 éves ellenzékit az ottani kórházba szállították. Ha nem landol vele a repülőgép, akkor már nem élne a német orvosok véleménye szerint. Az alábbi felvételt egy utas készítette és hallhatóak rajta a rosszul lévő Navalnij nyögései.
A szeptemberi választásokon indulni akaró Navalnij a Korrupció Elleni Küzdelem Alapítványa első embere, és utazásának egyik célja az volt, hogy a helyszínen gyűjtsön információkat a fontosabb szibériai politikusokról, akik a hatalmon lévő Egységes Oroszország Párt tagjai.
A választásokat egyébként szeptember 11–13. között fogják megtartani. Idén Oroszország 85 régiójából 83-ban lesznek helyhatósági választások, emellett 18 kormányzói posztról is döntenek, és 4 helyen tartanak pótválasztást a szövetségi parlament alsóházában.
Navalnij taktikája a hatalommal elégedetlenek számára az „okos szavazás” alkalmazása, vagyis azt javasolja a választópolgároknak, hogy mindenütt az „esélyes” ellenzéki jelöltre szavazzanak. Ami a Korrupció Elleni Küzdelem Alapítványt illeti, azt először bírósági úton ügynöklistára tették, majd súlyos bírságok mellett feloszlatták.
Alekszandr Murahovszkij, az omszki kórház vezető orvosa szerint Navalnij vizeletében és vérében semmilyen mérgező anyagot nem találtak. Diagnózisuk szerint a páciens súlyos anyagcsere-betegséggel küzd és a gépen váratlanul leesett a vércukra, ezért lett rosszul, majd esett kómába. Azt is hozzátette, hogy szerintük Navalnij biztosan nem lett mérgezés áldozata, viszont ruháján és ujjain ipari vegyi anyagok maradványát mutatták ki.
Az omszki orvosok szerint a végleges diagnózis hétfőre várható. Nyilvánvaló, hogy ebben az esetben is folyik az időhúzás
– gondolja Krasenyinnyikov politológus és Navalnij családja.
Itt szólt közbe az orosz belügyminisztérium, miszerint Navalnij hajában, bőrén, ruházatán 2-etilhexil-difenil-foszfát maradványokat találtak, amelyet a vegyiparban használnak, például olyan műanyagpohár készítésénél, amilyenből Navalnij teát ivott. A belügyminisztérium szerint a műanyagpohár használata után jelenhetett meg a testén a mérgező anyag – olvashatjuk az RBK cikkében.
Miközben a főorvosnál voltunk, megjelent a közlekedési rendőrség egyik hölgy tagja és bemutatott egy felvételt a telefonján, amelyen szerinte olyan szer látható, amely Alekszejre, de a környezetére is halálos veszélyt jelent, vagyis védőfelszerelés nélkül nem szabad megközelíteni, ennél többet azonban nem árulhatott el
– ezt már Ivan Zsdanov, a Navalnij által alapított Korrupció Elleni Küzdelem Alapítványa igazgatója mondta egy rögtönzött sajtótájékoztatón. Ez az információ is megerősíti Navalnij munkatársainak azt a feltevését, hogy megmérgezték, feltehetően a teájába csempészett toxinnal.
Szombaton az Orosz Föderáció Egészségügyi Minisztériumának omszki részlege azt közölte, hogy Navalnij szervezetében alkoholt és koffeint találtak, továbbá a politikus „igen szigorú diétát tartott, amely szintén veszélyes lehet az egészségre”.
Időközben megérkeztek a német orvosok egy reanimációs repülőgéppel, de az orosz hatóságok nem engedték elszállítani Navalnijt. A politikus elszállításának a hátterében az állt, hogy Navalnij felesége, öccse és barátai külföldi segítséget kértek a kezeléséhez, mert attól tartottak, hogy az orosz hatóságok megpróbálják eltussolni, mi okozta a politikus rosszullétét, ezért nem bíznak az omszki orvosokban, és úgy ítélték meg, hogy az omszki kórház felszereltsége sem megfelelő.
Az omszki orvosok ezt nem engedélyezték, arra hivatkozva, hogy a beteg nincs szállítható állapotban
– erről számolt be Julija Navalnaja, a politikus felesége a kórház előtt tartott sajtótájékoztatóján.
Fjodor Krasenyinnyikov politológus szerint a nemzetbiztonsági szervek félemlítették meg az orvosokat, ezért nem merik Berlinbe szállíttatni a beteget.
Ebben az állambiztonság keze van benne. Az orvosoknak most az a céljuk, hogy megmentsék az életet, de titokban kell tartaniuk azt, hogy mi történt
– mondta a politológus.
Pedig az érte küldött repülőgép a legnehezebb sérültek, betegek szállítására is biztonságos, tökéletesen megfelel – néhány sajtóorgánum szerint. Végül több európai politikai vezető fordult Vlagyimir Putyin elnökhöz. Alekszej Navalnij ügyében közbenjárt Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia köztársasági elnök, valamint Sauli Niinistö finn elnök is.
Mindeközben Nadezsda Tolokonnyikova és Pjotr Verzilov, a Pussy Riot csoport tagjai megállapodtak abban, hogy a beteget a Cinema for Peace Alapítvány szállítja a berlini klinikára – számolt be az RBC. A Cinema for Peace emlékeztetett arra, hogy 2018-ban az alap segített Verzilov Berlinbe szállításában, aki „hasonló mérgezéses eseményt szenvedett el”. De itt kezelték sikerrel Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfőt, és más keleti pácienseket is.
Miután végre az omszki orvosok az engedélyt (talán felsőbb utasításra) megadták, a repülőgép azért nem szállhatott fel, mert a német pilóták szakszervezeti rendelete szerint a repülőgépvezetőknek muszáj pihenniük, ezért másnapig várniuk kellett… Végül szombat reggel megérkezett a gép a szibériai Omszkból Berlinbe a Cinema for Peace német magánalapítvány jóvoltából. A Bild újság szerint Navalnijt a német fegyveres erők szállították a kórházba. Az autót a rendőrség és a mentők kísérték, a kórházat megerősített rendőrkordon őrzi.
A berlini Charité egyetemi klinikára került, és már meg is vizsgálták Alekszej Navalnijt. Az orosz ellenzéki politikus egészségi állapotát az orvosok diagnózisa alapján nagyon aggasztónak nevezte az átszállítását megszervező német alapítvány alapítója, Jaka Bizilj. Navalnij mesterséges kómában van, gép lélegezteti. Állapota lassan stabilizálódik. Korábban Bizilj azt mondta: Navalnij az Omszk és Berlin közötti repülőúton stabil állapotban volt. Az omszki kórház orvosai még azzal bocsátották el a politikust, hogy élete nincs veszélyben. Az orvosi vizsgálatokat követően a szakemberek konzíliumot tartanak, majd a terápia részleteiről tájékoztatják a hozzátartozókat.
Navalnijt eddig is többször zaklatták, többször le is tartóztatták a hatóságok, még börtönbüntetést is kapott: 2013-ban öt év felfüggesztett börtönre ítélte a kirovi bíróság egy 2008-ban történt állítólagos sikkasztás miatt. Később a választási bizottság 2017. december 25-én elutasította a bejegyzési eljárás megkezdését arra hivatkozva, hogy Navalnij gazdasági bűncselekmény miatt 2017-ben próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, ezért tíz évig nem indulhat jelöltként választásokon. Ezeket a bírósági ítéleteket később törölték.
Navalnij mindezek dacára tovább folytatta politikai ténykedését, és mint okos, felkészült, céltudatos és közvetlen ember, rengeteg orosz polgárból váltott ki rokonszenvet. Mindeközben számtalan ellenséget is szerzett az oligarchák és a politikai elit tagjai között. Ezért kétséges, hogy a mérgezés megrendelőjére, irányítójára valaha is fény derülne.
A rendszerváltás óta nem ritkák a politikai megrendelésre végrehajtott gyilkosságok a posztszovjet térségben. Aljakszandr Lukasenka elnöknek több kritikusa és ellenfele tűnt el nyomtalanul, vagy halt borzalmas halált, Ukrajnában is nem egy ilyen esetről tudunk (például Viktor Juscsenko elnök megmérgezése), Oroszországban 9 ismertebb esetet tartanak nyilván (Anna Politkovszkaja, Galina Sztarovojtova, Alekszandr Litvinyenko, Borisz Nyemcov és mások meggyilkolása).
Mivel tény, hogy Alekszej Navalnij az orosz elnök kérlelhetetlen bírálója, sokan azt rebesgetik, hogy a neves ellenzéki politikus megmérgezése jól jön a Kremlnek. Ez talán így is lenne, ha megoldódott volna az orosz-ukrán konfliktus, ha a Furgal-ügy nem vált ki hatalmas tüntetéssorozatot Habarovszkban és környékén, vagy nem kezdődik el a belorusz válság, amely akár polgárháborúba is torkollhat.
Vezető kép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS