
A mesterséges intelligencia alapvetően egy vitatott fogalom, mivel a kritikusok szerint technikailag nem létezik olyan, hogy mesterséges intelligencia. Létezik szuperszámítógép, ami algoritmusok millióit futtatja le a pillanat törtrésze alatt, de nem intelligens. Továbbra is csak egy gép, aminek olyan fejlettek a reakciói, hogy már-már emberinek tűnik. Ettől függetlenül ma ezt nevezzük mesterséges intelligenciának, a legelterjedtebb pedig az ingyenesen használható ChatGPT. Mi most megkérdeztük tőle, hogy mit gondol néhány világpolitikailag fontos személyről.
Mindenekelőtt szögezzük le, hogy a ChatGPT korábban sokkal markánsabb válaszokat adott, de a sorozatos botrányok miatt a fejlesztők kicsit letekerték a potmétert. Nézzük, milyen válaszok születtek:
- Donald Trump: az Egyesült Államok 45. elnöke volt 2017 és 2021 között. Üzletemberként vált ismertté, és politikai pályája során kiemelkedő figyelmet kapott vitatott stílusával és politikájával.
- Joe Biden: az Egyesült Államok 46. elnöke. Hosszú politikai karrierje során számos tisztséget töltött be, és elnökké választása után a pandémia kezelése és a gazdaságélénkítés terén próbál pozitív változásokat elérni.
- Vlagyimir Putyin: Oroszország elnöke, aki 1999 óta irányítja az országot. Erőteljes és autokratikus vezetőként ismert, visszahozta Oroszországot a nemzetközi porondra, de az ellentmondásos döntéseivel számos vitát váltott ki.
- Orbán Viktor: Magyarország miniszterelnöke és a Fidesz párt vezetője. Politikája a nemzeti konzervativizmusra és az EU-val való feszült viszonyra épül, ami széles körű vitákat váltott ki az Európai Unióban.
- Gyurcsány Ferenc: Magyarország volt miniszterelnöke, aki 2004 és 2009 között szolgált. Kormányzása alatt az országot gazdasági reformok és viták jellemezték.
- Jézus Krisztus: a kereszténység alapítója, aki tanításaival és csodáival az Újszövetségben örök életet ígért a hívőknek, a keresztény vallás központi alakja.
- Mohamed: az iszlám vallás alapítója és próféta, akinek tanításai az iszlám hitvallását, a Koránt rögzítették. Az iszlám hívők számára ő az utolsó próféta, akinek üzenete az emberiség számára szól.
Amint a fenti példa is mutatja, a ChatGPT még kicsit töri, de ettől függetlenül egész jól beszéli a nyelvünket. Az, hogy az általa megfogalmazott álláspont előre bele van-e írva, vagy menet közben tanulta meg, továbbra is rejtély marad. Pár hónap múlva ismét megkérdezzük, akkor kiderül, változott-e az álláspontja.
Facebook hozzászólás
bl
2023-09-27 at 16:37
A mesterséges intelligencia jelenlegi szintje valószínűleg ugyanazt az analógiás logikát használja amit a bölcsészek is, ezért a relevanciája az állításainak is ugyanannyi, mint egy bölcsészhallgató dumáinak.
János
2023-09-20 at 09:32
Újat és az emberiség számára politikailag hasznosat soha nem fog tudni mondani az AI.
Egyszerű, megdolgozott adatbányászat, amit a programozó a saját érdekeinek megfelelően tálal.
Egzakt tudományok területén bizonyos trendek jövőbeli jóslatai kihozhatók belőle.
Mostanság inkább tömegek manipulálására használják. Nem kell megkajálni❗❗❗
Példaként emlékeztetek az Y2K problémára. Fosatták vele a világot, pedig egyszerű és olcsó volt megoldani – ennek ellenére sokan gazdagodtak meg belőle.
😄😄😄
Solaris
2023-09-18 at 01:48
Mellesleg a tanároknak hazudott euspénz digitális fasságokra fog elmenni.
Azaz ilyesmire, inkább netuddmegmire.
Ja, nem fog, már el van.
Csak az euhonlapot kell felturkálni.
Meg hozápakolni a propagagandahíreket.
Dodo
2023-09-17 at 21:59
A fenébe a mesterséges intelligenciával, ha azt tanítják be neki, hogy a globalizmus korunk megmentője, akkor láss csodát, ezt fogja visszaböfögni és a hülyék igazolva fogják magukat látni.
Hesslervezérbátorszőrnagy
2023-09-17 at 09:43
A mesterséges intelligenciával való riogatás a laikus hülyéknek szól.
Akik be is nyalják ezt a frászt.
Nincs mesterséges intelligencia.
Emberi intelligencia/tudáshalmaz van elektronikusan rögzítve/sűrítve és ember által írt programok vannak, amelyek ezt a rögzített ismeret-tömeget egymással relációba hozzák.
Alapja elektronikusan a rádiócső (erősítő), majd ennek modern változata, a tranzisztor és a kettes számrendszer, ami arra jó, hogy le tudja képezni azt, hogy folyik az áram vagy nem folyik az áram, illetve a mágnesség északi és déli pólusát (ami az adattárolás alapja). Ez a technológia csakis annyiban különbözik a 30 évvel ezelőttitől, hogy iszonyatos mértékben le lett kicsinyítve.
A mesterséges intelligencia helyét és szerepét egyébként a Csillagok háborúja R2D2 és C-3PO nevű – amúgy kedvesre és emberszerű viselkedésre maszkírozott – robotjai testesítik meg nagyon jól és utópisztikusan.
hivő
2023-09-17 at 09:42
Nagyon kilogott a loláb
a chatbot neutralitását
illetően, mikor dicsőitő
verset irt Bidennek és
az ellenkezőjét Trumpnak.
A ChatGPT-Ai hasznos azok
számára akik a társadalmakat
káoszba akarják hergelni és nagyon
veszélyes a hadvezetés
kezében.
Sarolta
2023-09-17 at 09:20
A magyarok csak büszkék lehetnek a hazájukra hogy mit ért
el 2010-től a nyomorból kivirágzott
és ezt az ország vezetőjétől és a kormányától függött és
függ.
Naprózsa
2023-09-17 at 08:42
Nem tudni mit válaszolna egy olyan kérdésre a mi mint emberiség új helytartójának kinevező “intelligencia” mondjuk arra a kérdésre, hogy mit érdemelnek azok, akik az emberiség és a fák kiirtásán munkálkodnak, akik szerint nem két nem van, akik mesterséges járványokat fejlesztetnek ki, akik mindenünket el akarják venni háborúkkal és eladósítással, de nekik megmaradhat a szupervagyonuk, őket már bőven kigyógyítják a rákból, miközben a rájuk dolgozó embereket ők immungyengítő oltásokkal és permetezett, ételekbe kevert mérgekkel halálba betegítik?
Csak_úgy
2023-09-17 at 08:38
A mesterséges intelligencia egy előre megírt program nem több. Önálló gondolkodásra mint az ember képtelen, parancssort hajt végre, betáplált adatokból dolgozik a programozó véleményét tükrözi.
Paraszt baltával
2023-09-17 at 08:16
A sok birkafasz most a mesterséges intelligenciát fogja bálványozni ?!
Miért ennyire végtelenül nyomorék az ember ?
Minél modernebb,annàl ostobább, idióta.
Google Bard
2023-09-17 at 08:01
Inkább csevegjetek velem:
Orbán Viktor magyar jogász és politikus, 1998-tól 2002-ig, valamint 2010 óta Magyarország miniszterelnöke. 1988-ban a Fidesz egyik alapító tagja.
Születése és családja
Orbán Viktor 1963. május 31-én született Székesfehérváron. Apja, Orbán Győző mezőgazdasági üzemmérnök, édesanyja, Sípos Erzsébet gyógypedagógus-logopédus. Két testvére van, Orbán Győző és Orbán Áron.
Oktatása és karrierje
Orbán Viktor a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnáziumban érettségizett, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi diplomát. 1987-ben szociológus gyakornokként dolgozott a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Vezetőképző Intézetében, majd 1988-tól a Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa lett. 1989-ben az oxfordi Pembroke College-ban tanulmányozta az angol liberális politikai filozófia történetét.
Politikai karrierje
Orbán Viktor 1988-ban a Fidesz egyik alapító tagja lett, és 1989-től 1993-ig a párt egyik szóvivője volt. 1993-ban a Fidesz elnökévé választották, és ezt a tisztséget azóta is betölti. 1990-től a Fidesz országgyűlési képviselője, 1998-tól 2002-ig és 2010 óta Magyarország miniszterelnöke.
Elnöksége
Orbán Viktor elnöksége alatt Magyarország jelentős gazdasági fejlődésen ment keresztül. A GDP 2010 óta megduplázódott, a munkanélküliség pedig jelentősen csökkent. Orbán Viktor azonban számos kritikát is kapott, különösen a bevándorlási és a médiapolitikája miatt.
Személyes élete
Orbán Viktor 1986-ban házasodott össze Lévai Anikóval, öt gyermekük van.
Orbán Viktor politikája
Orbán Viktor politikája a nemzeti konzervativizmusra épül. Alapvető célkitűzései közé tartozik a nemzeti szuverenitás megőrzése, a keresztény kultúra védelme és a szociális igazságosság biztosítása.
Orbán Viktor öröksége
Orbán Viktor elnöksége Magyarország történelmének egyik legmeghatározóbb időszaka volt. Politikái széles körű vitákat váltottak ki, és továbbra is hatással vannak Magyarország politikájára és társadalmára. Orbán Viktor öröksége még nem teljesen tisztázott, de biztosan bekerül a magyar történelemkönyvekbe.
Kritikai megjegyzések
Orbán Viktort számos kritika érte, különösen a bevándorlási és a médiapolitikája miatt. Bevándorlási politikáját gyakran rasszistának és xenofóbnak nevezik, médiapolitikáját pedig a sajtószabadság korlátozásának tartják.
Közvélemény-kutatások
Orbán Viktor népszerűsége a 2010-es években jelentősen nőtt. 2022-ben a közvélemény-kutatások szerint a magyarok 60%-a támogatta őt.