Továbbra is az Egyesült Államokba illegálisan érkezők gyermekeinek a sorsa, illetve a venezuelai válság megoldása szerepel Mike Pence ecuadori és guatemalai tárgyalásain, az amerikai alelnök szerdán meg is érkezett Ecuadorba, ahol közös asztalhoz ült Lenín Moreno elnökkel.
Pence mostani latin-amerikai körútján egyebek között arra akarja serkenteni az általa felkeresett országokat, hogy gyakoroljanak nyomást a venezuelai kormányra, harcoljanak Nicolás Maduro Washington által diktatórikusnak minősített rendszere ellen. A hónap elején az Egyesült Államok követelte Venezuela tagságának felfüggesztését az Amerikai Államok Szervezetéből (OAS), mert a dél-amerikai országban Washington szerint csorbultak a demokratikus értékek. Ebből a szempontból fontosnak tartja az amerikai kormányzat, hogy ebben milyen segítségre számíthat Ecuador részéről. A jelenlegi quitói kormány ugyanis az “egyenlő távolságtartás” politikáját követi ezen a téren.
Pence egy nappal korábban Michel Temer brazil elnök vendége volt, akivel áttekintették az illegális bevándorlással kapcsolatos legfőbb kérdéseket a brazil fővárosban, ahonnan az amerikai alelnök “üzent” az egész közép-amerikai térség lakosainak. Nyilatkozatában óva intette őket attól, hogy hiú reményekkel keljenek útra, ha nincsenek meg számukra a feltételek, hogy legálisan léphessenek be az Egyesült Államokba.
Ne kockáztassák a maguk és gyermekeik életét, ne hagyják becsapni magukat az emberkereskedők által, ne higgyék el nekik, hogy bejuthatnak illegálisan az Egyesült Államok területére!
– mondta, hozzáfűzve: garantálni kell, hogy a térségben mindenki saját hazájában boldogulhasson.
Pence egyébként e körútja során Guatemalában tárgyalni készül a Közép-amerikai Észak Háromszög (Guatemala, Salvador és Panama) vezetőivel. E három ország gerjeszti ugyanis a legnagyobb mértékben a migránsválságot az Egyesült Államok déli határainál, ebből a térségből menekülnek tömegével az emberek a kábítószeres bandák erőszakos cselekményei és a szegénység elől, helyzetüket súlyosbítja, hogy saját hazájukban silányak a foglalkoztatottság és a tanulás lehetőségei. Az Egyesült Államok határánál jelenleg mintegy 500 guatemalai és ugyanannyi salvadori gyermek van elszakítva az illegálisan beutazó, őrizetbe vett szüleitől.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS