Ha liberális társaságban jól értesültnek és ideológiailag is felkészültnek szeretnénk mutatkozni, érdemes a Pressmanfon Központ infuenszereitől és a független-objektív sajtóból tájékozódni. Segítségükkel megértjük a világ rejtett összefüggéseit, nem kételkedünk többet, mert az csak defetizmushoz és elhajláshoz vezet.
Sok nívós, megbízható, kifogástalan rezümével rendelkező, tiszteletre méltó nyugati, főleg amerikai folyóiratban tudományos fogalmazások sokasága taglalja azt a cáfolhatatlan és kizárólagosan érvényes igazságot, miszerint az Orosz Birodalom Putyin miatt összeomlott, csak még nem tudnak róla. Nem vették észre, mert figyelmetlenek meg ehhez se értenek. Az ignorancia az egyik jellemhibájuk – mint az köztudott. Az összeomlás okai számosak: Oroszország gazdasága gyenge, mintegy Olaszország-méretű, hatalmi rendszere inog, hadserege kicsi és hitvány, Ukrajnával sem bír, a NATO-hoz fel sem érhet. Aztán ugyanezekben a lapokban olvasható az is, hogy Oroszország erős, továbbá mohó, Putyin Ukrajna után percek alatt elfoglalja a Baltikumot, Skandináviát, Lengyelországot és Németországot, hogy aztán az Atlanti-óceánon átkelve lendületből lerohanja Észak-Amerikát.
Ez a két igazság egyszerre igazság, csak látszólag zárja ki egymást, a duplagondol ott segít, ahol szükség van rá. A duplagondolhoz pedig morál alapú embertípus kell, aki képes elfogadni az ellentmondásokat, hiszen minden más eretnekség.
Az, hogy Oroszország egyszerre erős és gyenge, nem kell megmagyarázni. A régi beszédben volt csak értelme az olyan megfejtéseknek, miszerint Oroszország gyengébb, mint gondolnánk, de erősebb, mint szeretnénk. A morálbeszédben ez túl bonyolult, az oltalmazó butaság feleslegessé teszi ennek a régi geopolitikai közhelynek az értelmezését, legyen elég annyi, hogy Oroszország azért gyenge, hogy kielégítse a hiszékeny morálfanatikusok igényét a gyűlöletre és a győzelmi mámorra, illetve Oroszország azért erős, hogy kielégítse a hiszékeny morálfanatikusok vágyát a félelemre.
Oroszország azért gyenge és erős, mert morálisan így helyes!
Ha morálisan nem lenne helyes Ukrajnának fegyvert szállítani, akkor elgondolható lenne az az összefüggés, hogy minden hatás ellenhatást vált ki, és egy erős Oroszország pont annyi erővel fog lecsapni Ukrajnára és pont akkora és pont annyira ütőképes hadsereget fog építeni, amilyenre szükségük lesz a céljaik elérésére. Mivel morálisan elfogadhatatlan, hogy a végeredményen nem, csak a költségeken tudunk változtatni, ezért Oroszország gyenge, akit le lehet győzni a harctéren.
Ugyanakkor Oroszország erős, hiszen ha nem lenne erős, akkor nem kellene még most, amíg lehet, az ukrán városokban és ukrán falvakban megállítani. Ez nekünk, európaiaknak és az atlanti civilizáció tagjainak nem pusztán erkölcsi kötelességünk, hanem legelemibb egzisztenciális kényszerünk is. Nem döntés kérdése, hogy részt veszünk-e a háborúban, hanem a túlélésünk múlik rajta. Bár gyengébbek lennének…
A fenti megközelítés alkalmas kontinensünk új gazdasági mechanizmusának a megértésére is. Például csak látszólag értelmetlen ez EU-ban teríteni az ukrán gabonát, miután győzelmi jelentések sokaságában értesülhettünk arról az örömteli tényről, hogy a Fekete-tenger feletti uralmat visszaszereztük a béna orosz flottától, akik ki sem mernek hajózni a szevasztopoli kikötőből, mivel nyomban a tenger fenekére küldenék őket az ukrán drónok. Ettől még továbbra is érvényes marad az a tétel, hogy mivel a gaz oroszok blokkolják a Fekete-tengert, az ukránok kénytelenek Európán keresztül exportálni gabonájukat az éhező harmadik világba. A kettő ugyanis nem zárja ki egymást, ha valaki képes magabiztosan alkalmazni a duplagondolt.
Érvényes ez a szankciókra is. Semmi ellentmondás nincs abban, hogy az import kiváltása csak erősítette az orosz gazdaságot (hiszen az orosz gazdaság gyenge, Olaszország méretű), miközben Európa gazdaságait sokkolta az olcsó orosz nyersanyagok száműzése. A duplagondol segítségével megérthetjük, hogy évtizedes reményeink teljesültek be azzal, hogy morális bőségben élhetünk versenyképes gazdaság nélkül, az oroszok közben jól megszívták, hiszen kénytelenek mindenki mással kereskedni, a többi béna országgal, akiknek nincs saját szavuk a morálra. Ez persze nem zárja ki azt, sőt, hogy tudomást vegyünk arról a tényről is, hogy kontinensünk gazdasági problémái kizárólag az oroszoknak köszönhetőek, hiszen megtámadták Ukrajnát. Ha Putyin nem követ el oktalan agressziót nyugati szomszédja ellen, akkor most zavartalanul vásárolhatnánk azokat a termékeket tőlük, amire amúgy sem volt szükségünk, illetve amúgy sem akartuk megvásárolni, mert nem biztonságos latrokkal kereskedni.
Az objektív valóságból mindig csak annyit kell elfogadnunk, ami aktuálisan alátámasztja a morálfősodor érvelését!
És így, ha nem is győztünk, de legalább megállítottuk a történelmet. De legyünk résen, mert az ellenség ügynökei köztünk járnak!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS