A fiatalkori illegális droghasználat hátterében nem csupán társadalmi vagy környezeti hatások állhatnak; a személyiségjegyek legalább ilyen fontos szerepet játszanak abban, hogy egy fiatal miért válik kockázatkeresővé vagy éppen önpusztítóvá– derül ki a Drogkutató Intézet (DKI) tanulmányából.
Az elemzés szerint az egyre bővülő kutatások szerint a Big Five személyiségmodell – a neuroticizmus, nyitottság, extraverzió, barátságosság és lelkiismeretesség dimenziói – alapvető támpontot nyújt az ilyen jellegű viselkedés megértéséhez. A neuroticizmus, amely az érzelmi instabilitást jelenti, jelentősen összefügg az illegális droghasználattal. Az ilyen személyiségjegyekkel rendelkező fiatalok gyakran használják a szereket egyfajta „önkezelési” eszközként, hogy enyhítsék a stresszt, a szorongást vagy más negatív érzelmi állapotokat. A mai fiatal generációt különösen erőteljesen érintik a mentális egészségi problémák, amelyek fokozottan hozzájárulhatnak a drogfogyasztás kialakulásához – olvasható a tanulmányban.
Az elemzés megemlíti, hogy ezzel szemben a barátságosság és a lelkiismeretesség faktorok, amelyek a társas harmóniát és az önfegyelmet testesítik meg, inkább védőfaktorként működnek. Az ilyen jellemzőkkel rendelkező fiatalok nagyobb valószínűséggel kerülik el azokat a helyzeteket, amelyekben a droghasználat megjelenhet. A nyitottság ezzel szemben az új élmények iránti fogékonyságot tükrözi, ami sok esetben a kísérletezés iránti hajlamot növelheti, így az illegális drogok kipróbálásának esélyét is. Az extraverzió, amely a társaságkedvelés és az aktivitás jegye, gyakran kapcsolódik társas eseményeken előforduló drogfogyasztáshoz.
A teljes írás ITT olvasható.
Forrás: DKI, Fotó: Illusztráció, PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS