Pesti Srácok

Mogherini lenyomná minden uniós tagállam torkán az ENSZ migrációs csomagját

null

Sajnálatos, hogy egyes európai országok nem tudják utólag elfogadni az ENSZ migrációs csomagjának kialakított szövegét, holott minden tagállam érdekét, az egyetlen lehetséges együttműködést ez a keret szolgálja - jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének az ENSZ migrációs csomagjáról tartott vitáján csütörtökön.

Mogherini hangsúlyozta: az ENSZ migrációs csomagja jogi értelemben nem kötelező.

- emelte ki. A főképviselő hozzátette: nem szabad azt a benyomást kelteni, hogy az uniós tagállamok megosztottak. Minden uniós ország érdeke ugyanis a migráció kezelése, amelyhez a legjobb eszköz szerinte az ENSZ migrációs csomagja.

PestiSracok facebook image

- fűzte hozzá. Mint elmondta, a szövegről a tagállamok önállóan alakítják ki álláspontjukat, de arra ösztönzi őket, hogy ne rögtönzött módon kezeljék a problémát, hanem legyenek eszközeik és megfontoltan álljanak annak megoldásához. Mogherini aláhúzta, nem szabad a csomagot a fejlett és fejletlen országok szembenállásaként bemutatni.

- hangsúlyozta. Mint elmondta, a nemzetközi együttműködés és párbeszéd eredménye máris látható: Európának az elmúlt három év során jelentősen sikerült csökkentenie az illegális bevándorlók számát, hatékonyan fellépett az embercsempészekkel szemben, kialakította a védelemre nem jogosultak visszaküldése humánus módjának mechanizmusát és számos országgal szoros partnerséget kötött.

- tette hozzá a főképviselő.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy vélte, az EP migránspárti többsége nem tudja elfogadni, hogy egyre több tagállam lép ki a csomag tárgyalásának folyamatából, és számos más országban komoly vita folyik annak elfogadhatóságáról. Mint hangoztatta, az ENSZ globális migrációs csomagja nem Európa érdekeit tükrözi, sőt Európára káros és veszélyes.

- hangsúlyozta.

A képviselő megjegyezte, a dokumentumban visszatérően szerepel a csatlakozó államok kötelezettségvállalása, "így messze nem igaz az az állítás, hogy csak ajánlásokat fogalmaz meg".

- tette hozzá Gál Kinga.

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője felszólalásában sajnálatosnak nevezte, hogy van néhány uniós ország, amelyek vezetői "önös politikai okokból" nem hajlandóak a csomag elfogadására. A politikus szerint akik elutasítják a nyilatkozatot, nem érdekeltek a probléma megoldásában. Azt szeretnék, hogy a menekültek és a bevándorlás kérdése ne rendeződjön, hiszen "ebből kovácsolnak maguknak politikai tőkét" - mondta.

- jelentette ki.

Az egyezményt - hivatalos nevén Globális megállapodás a biztonságos, rendezett és szabályos migrációról - a tervek szerint decemberben fogadják el az ENSZ marrákesi csúcstalálkozóján. A jóváhagyás folyamatából időközben kilépett az Egyesült Államok és Ausztrália mellett több uniós tagállam, köztük Magyarország is.

A világszervezet 193 országa 2016 őszén egyezett meg a nem kötelező érvényű migrációs csomag elfogadásáról, amelynek célja a bevándorlás biztonságossá, legálissá tétele, az illegális migráció visszaszorítása, a jogosulatlanul érkezők kitoloncolásának felgyorsítása, illetve az integráció erősítése.

Forrás: MTI; Fotó: MTI