Optikai csalódás volt az önkormányzati választás eredménye, a szocialisták megdöbbentő választási vereséget szenvedtek, az ellenzék pedig hibázott, amikor az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban erőteljes Putyin-ellenes kommunikációt folytatott – minderről Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója beszélt a Spirit FM műsorában. A politikus kifejtette azt is, miért gondolja úgy, hogy a szocialista párt az elmúlt tíz évben „talán sokat is áldozott az összefogás érdekében”, és Karácsony Gergely politikai ambícióival kapcsolatban is markáns kritikát fogalmazott meg. Hozzátette: hiba volt a kádári nosztalgia, az osztogatás; Molnár vállalhatatlanként jellemezte a baloldali politikát. Az interjúból kiderült az is, hogy a szocialisták új politikai vízióval rukkolnak majd elő, így például olyan oktatáspolitikát képzelnek el, amelyben kötelezővé tennék az egyhetes üdülési jogot. És ez még nem minden.
Ennyire fájdalmas vereséget még nem szenvedtünk
– fogalmazott Molnár Zsolt a Spirit FM Harcosok Klubja című műsorában, ahol arról is kérdezték, mit gondol Lázár János és Márki-Zay Péter találkozójáról. Ezzel kapcsolatban a pártigazgató kifejetette: ha kicsit is „normális” országban élnénk, akkor Márki-Zay Péter és Lázár János találkozója teljesen rendben lenne, így viszont „furcsa”. A politikus hozzátette: Márki-Zay nem volt része annak a közös szocializációnak, ami az elmúlt egy évtizedben az ellenzéki oldalon megtörtént; ennek sok előnye és hátránya is volt. Példaként említette, hogy az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje több gondolatát, félelmét, vélelmét osztotta meg a nyilvánossággal, mint amit politikai stratégiaalkotók javasolhattak neki. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy Hadházy Ákosnak szerinte nincs igaza, amikor arról beszél, hogy a képviselőknek nem lett volna szabad felvenniük a mandátumukat, hiszen „az ellenzéki képviselőknek az a dolguk, hogy el kell kezdeniük politizálni”.
Ha ebből nem tud kitörni az ellenzéki politika, és beszorul abba a térbe, hogy önmagának akar megfelelni, egy buborékon belül egy buboréknak, akkor az ötödik kétharmadot készítjük elő, már az európai parlamenti választáson vagy az önkormányzati választáson
– mondta.
Ennyire fájó vereséget még nem szenvedtünk, ennek az arányai megdöbbentőek
– jelentette ki Molnár Zsolt. Hozzátette: azért más ez a vereség, mint a 2014-es vagy a 2018-as, mert most összefogott az ellenzék, tehát megtette azt, aminek a hiányát korábban felróttak az ellenzéki pártoknak.
Az ellenzéki pártok azt gondolták, hogy az egy jelölt önmagában megoldás a kormányváltásra, a tartalom viszont háttérbe szorult, öncélúvá vált az ellenzéki politika, hiszen a technikai megoldások lettek a tartalmi megoldások. A listás szavazók közül eltűntek Jobbik-szavazók, de baloldali szavazók is lemorzsolódtak. Ezzel párhuzamosan az utolsó hat hétben, különösen az orosz agressziót követő orosz–ukrán háborúval kapcsolatosan egyértelműen zsákutcába ment az ellenzéki kommunikáció; itt éreztük először azt, hogy baloldali szavazók is voltak olyanok, még nagyvárosokban is, akik elbizonytalanodtak
– fogalmazott. Szerinte a háborúval kapcsolatos kommunikáció, a biztonságérzet megingása baloldali szavazókat is eltántoríthatott. Molnár Zsolt leszögezte, hogy ez az ilyen arányú vereség egyik oka.
Optikai csalódás volt az önkormányzati választás eredménye abból a szempontból, hogy néhány látványos ellenzéki siker ellenére a Fidesz azt a választást is megnyerte. Ezzel együtt akkor működött az ellenzéki együttműködés újdonságából fakadó varázs, és az is működött, hogy Karácsony Gergely integrálta az ellenzéki szavazókat Budapesten
– mondta. Véleménye szerint 2019-ben, majd 2022-ben formailag kiszorították Budapestről a Fideszt a két választáson, viszont a körgyűrűkerületekben erősödtek a kormánypártok. Szerinte Karácsony Gergelynek is át kell gondolnia, mennyire volt szerencsés elindulni miniszterelnök-jelölt-jelöltként, majd visszalépni. Ugyanakkor szerinte alapvetően nem a főváros működésében rejlik a Fidesz – szavazatszámban megfigyelhető – budapesti erősödésének oka.
Országos politikai okai lehettek annak, hogy a körgyűrűkerületekben jelentős mértékben erősödött a Fidesz. Itt is a szociális vagy fizikai biztonságot mondanám, hiszen az emberi preferenciarendszerben az első a fizikai biztonság
– mondta. Ezekben szerinte rossz válaszokat adott az ellenzék, nemcsak a miniszterelnök-jelölt, hanem „az egész ellenzéki politika belement egy rosszul felfogott, orosz és Putyin-ellenességbe, a Szovjetuniót és a kommunizmust belekeverve, ami hiba volt”.
Az MSZP önálló útra lép
Gyurcsány Ferenc arról beszélt korábban, hogy lehetetlen konstrukció, hogy egy baloldali összefogás egy jobboldali miniszterelnök-jelölttel induljon a választáson – ebben Molnár Zsolt szerint részigazság van, de sokkal inkább személyes karakterek küzdelme volt ez. Abban viszont mindenkinek igazat ad, hogy ebből a kampányból a hagyományos baloldali értékrend kiveszett és úgy kellett megküzdeni minden egyes baloldali „morzsáért”, hogy benne maradjon a programban vagy a kommunikációban.
Ez a küzdelem nemcsak Márki-Zay Péterrel, a stábjával, a kommunikációs háttéremberekkel folyt
– tette hozzá.
Nem szabad ezt sem Márki-Zay Péter nyakába varrni, hiszen ő az egyik szereplője volt ennek, akik nem adtak elég esélyt és elég kommunikációs teret ezeknek a gondolatoknak. De talán újra ebbe a pocsolyába nem fogunk belelépni, ebből tanulni kell, ezeket a baloldali vívmányokat hangsúlyosan kell visszahozni a szocialista pártnak
– fogalmazott
A szocialista párt az elmúlt egy évtizedben az összefogás oltárán talán túl sokat is áldozott
– vélekedett Molnár Zsolt. Úgy fogalmazott: túl sokat adtak fel magukból azért, hogy létrejöjjön egy olyan együttműködés az ellenzéki oldalon, ami elvi esélyt kínált a hatalom leváltására, gyakorlatit nem. Mint mondta, Karácsony Gergelyt tisztelik, a Párbeszéddel továbbra is jó viszonya lesz a pártnak, de az MSZP-nek önálló útja lesz.
Eljött az a pillanat, amikor a baloldaliság, az a szociáldemokrácia, amit újra kell értékelni, és igen, a Horn Gyula-i gondolatok, az őt megelőző Kéthly Anna-i gondolatok. Ezeknek a gondolatoknak és tartalmaknak a mai viszonyba ültetésével egy olyan szociáldemokrata pártot kell újraépítenünk, amely büszke a nemzeti identitására, amely nagyon messze kerül azoktól a gondolatoktól, amely a Kárpát-medencei magyarságot bármilyen problémának, akadálynak látná. Amely messze kerül 2004 szellemétől is
– fejtette ki a pártigazgató. Hozzátette: a 2004-es kettős népszavazáson követett baloldali stratégiával történő szakítást nem szeretné kihegyezni egyetlen emberre, Gyurcsány Ferencre; ez egy komplexebb probléma volt. Molnár Zsolt szerint már egy év alatt olyan eredményeket kell elérniük, amik a tartalmi üzeneteikben, szervezeti működésben, médiaviszonyokban látható előrelépést jelentenek a párt számára. Az EP-választást egy fontos értékmérőnek nevezte, amin valószínűleg önállóan fognak indulni a pártok. A politikus a szocialisták új politikai vízióját is vázolta: olyan oktatáspolitikát képzelnek el, ahol kötelezővé tennék az egyhetes üdülési jogot.
A gyerekek és a családok számára a közétkeztetés ne arról szóljon, hogy melyik gyerek tud még a Mekiben enni, mert éhes
– fogalmazott a pártigazgató. Molnár Zsolt hozzátette: ő bizony még erősebb államot valósítana meg, mint Orbán Viktor, az újraelosztási folyamatokat még jobban kézbe venné.
A teljes beszélgetést meghallgathatja ide kattintva.
Forrás: Spirit FM; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS