Emmanuel Macron francia köztársasági elnök Pierre Moscovicit, korábbi szocialista parlamenti képviselőt, minisztert, a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság költségvetési és pénzügyi biztosát, baloldali pártpolitikust nevezi ki a francia számvevőszék elnökének – derül ki a Figaro cikkéből. A román származású Moscovici egy tavalyi interjúban helyeselte a Magyarország ellen indított 7-es cikkely szerinti eljárást, illetve arról beszélt, hogy a liberális demokrácia jelenti az Európai Unió jövőjét. A kinevezése azt jelenti, hogy Montesquieu hazájában haldoklik a fékek és ellensúlyok rendszere?
Magyarországon gyakran éri támadás az Állami Számvevőszéket azért, mert a szervezet elnöke, Domokos László korábban a Fidesz országgyűlési képviselője, parlamenti frakcióvezető-helyettese volt. Leginkább persze azok az ellenzéki pártok támadják ezért az ÁSZ elnökét, amelyek gazdálkodásában a számvevőszéki ellenőrök törvénysértéseket, szabálytalanságokat tárnak fel. Legutóbb a Demokratikus Koalícióról derült ki, hogy valótlan pénzügyi elszámolásokat tettek közzé, amivel még a saját tagságukat is megtévesztették. Tekintettel arra, hogy a Gyurcsány-párt gazdálkodását évek óta törvénysértések jellemzik, az ÁSZ védve a közpénzeket kezdeményezte a DK költségvetési támogatásának felfüggesztését, egészen addig, amíg 2019-2020-ra vonatkozó dokumentumokkal nem igazolják a törvényes gazdálkodás alapfeltételeit. Természetesen a DK azonnal diktatúrát és „pártállami” számvevőszéket kiállított, illetve gyorsan feltették a régi lemezt az ÁSZ elnökének korábbi pártpolitikai kötődéséről. Arról, hogy Domokos László – mielőtt az Országgyűlés kétharmados többsége megválasztotta az ÁSZ elnökének – 2010-ig a nagyobbik kormánypárt országgyűlési képviselője, parlamenti frakcióvezető-helyettese volt.
Mindez most azért érdekes, mert néhány hónapja lejárt a francia számvevőszék elnökének, Didier Migaud-nak a mandátuma. Az eddigi elnöknek is volt pártpolitikai múltja, korábban a francia szocialisták soraiban ült a nemzetgyűlésben, viszont az új elnök Pierre Moscovici még rajta is túltesz. Az 1957-ben Párizsban született, román származású politikus fiatal éveiben a szélsőbaloldali Forradalmi Kommunista Liga (LCR) tagja volt, majd 1984-ben csatlakozott a Francia Szocialista Párthoz (PS). 1997-től 2014-ig volt a francia nemzetgyűlés szocialista képviselője. 1997 és 2002 között a szocialista Lionel Jospin kormányában európai ügyekért felelős miniszter, 2012 és 2014 között pedig – a szintén baloldali Jean-Marc Ayrault kormányában – gazdasági miniszter volt. 2014-től 2019-ig Brüsszelben az Európai Bizottság költségvetési és pénzügyi biztosa volt. Tehát tagja volt a Jean-Claude Juncker vezette testületnek.
Pierre Moscovici politikai nyilatkozatai alapján ízig-vérig baloldali politikus. Híve az európai minimálbér gondolatának, támogatja a közös európai pénzügyminiszter kinevezését, és a Népszavának 2019 júliusában adott interjújában megfelelő lépésnek nevezte a Magyarország ellen indított 7-es cikkely szerinti eljárást, illetve a liberális demokrácia eszméje mellett foglalt állást. Pierre Moscovici egyértelműen pártpolitikus, aki még európai biztosként is baloldali politikusnak nevezte saját magát. Ezzel együtt szakmai előélete, tapasztalatai nyilvánvalóan alkalmassá tehetik a francia számvevőszék vezetésére. Pontosan úgy, ahogy 2010-ben Domokos László, magyar számvevőszéki elnököt is alkalmassá tették parlamenti, közigazgatási és önkormányzati tapasztalatai, valamint közgazdasági ismeretei arra, hogy az Állami Számvevőszéket vezesse. Természetesen Domokos – ellentétben az ellenzéki pártok mantrájával – mindenben megfelelt az ÁSZ elnökére vonatkozó összeférhetetlenségi, illetve függetlenségi előírásoknak és minden pártpolitikai tagságáról, funkciójáról lemondott, továbbá semmilyen törvényt nem kellett módosítani a kinevezéséhez. Ez egyébként igaz az ÁSZ alelnökének megválasztott Warvasovszky Tihamérra is, aki korábban a MSZP támogatásával volt székesfehérvári polgármester, illetve évekig a szocialista frakció tagja volt az Országgyűlésben.
Moscovici kinevezéséből kristálytisztán látszik, hogy szerte a világon, így Európában is bevett gyakorlat, hogy korábban pártpolitikai tisztséget viselt, tehát államigazgatási gyakorlattal rendelkező, gazdasági, pénzügyi szakemberekből lesz valaki egy független ellenőrző intézmény, vagy más alkotmányos szerv vezetője.
Számos európai ország jelenlegi számvevőszéki vezetője volt korábban parlamenti képviselő, vagy éppen kormánytag. Persze, ha a szemforgató magyar ellenzéki pártok narratíváját akarnánk átültetni a mostani francia helyzetre, akkor a jelenleg szociálliberális, balközép vezetésű Franciaországban – a hatalmi ágak megosztásának elméletét megfogalmazó Montesquieu hazájában – a köztársasági elnök, illetve a kormány éppen kalapáccsal rombolja le a jogállamot, elfoglalja a független alkotmányos intézményeket és két lábbal tiporja a demokráciát. Persze, valljuk be sokkal könnyebb ordítva diktatúrázni, „pártállami számvevőszékezni”, mint vállalni a jogi és politikai felelősséget, és szembe nézni a gazdálkodási szabálytalanságokkal, törvénysértésekkel. Az átvert tagságról már nem is beszélve.
Forrás: Figaro, Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS