Nincs egy hete, hogy Szabó Zoltán Ferenc – persze csak cikkünk megjelenése után – közleményben tudatta: pozitív lett a koronavírus-tesztje, ráadásul tünetei is vannak és hatósági karanténba került. Azt állította, hogy a hatósági karanténról szóló határozatot a szombati napon kapta meg. Ehhez képest már 6 nappal később, pénteken újra rendezvényen vett részt, ráadásul maszk nélkül. A felháborodásuknak hangot adó szentesiek kommentjei hatására az egyik helyi portál közzétette a karatén elrendeléséről szóló dokumentumot. Az irat szerint Szabó november 23-ig volt karanténban – innentől fogva viszont korábbi védekezése sehogy sem klappol. A dokumentum szerint november 13-tól élt Szabó karantén-kötelezettsége, ő pedig saját bevallása szerint november 17-én vonult karanténba. Egyszóval, amit korábban is leírtunk, ezúttal egyértelmű igazolást nyert: Szabó Zoltán Ferenc és párja napokon át magasról tettek a járványra és arra, hogy megfelelő óvintézkedésekkel védjék a környezetüket, a hivatali dolgozókat és a lakosságot. Ez a hatályos jogszabályok szerint akár még bűncselekmény is lehet.
Szabó Zoltán Ferenc jobbikos, összellenzéki támogatással választást nyert szentesi polgármester csak azután adott ki közleményt és tájékoztatta a lakosságot arról, hogy koronavírus-fertőzött és kvázi többeket megfertőzhetett, hogy felelőtlen magatartásáról a PestiSrácok.hu cikket közölt. Mint írtuk, november 11-én a városvezető még úgy rendelkezett, hogy Szentesen egyetlen közterületen sem kötelező maszkot viselni; néhány napra rá már tünetei voltak, majd be is igazolódott, hogy koronavírusos.
Mindez ugyan még magánügy, az viszont már nagyon nem az, hogy a polgármester még azt követően is bement a hivatalba – sőt, rendezvényen is részt vett –, hogy felmerült a fertőzöttség gyanúja, a vele egy háztartásban élő párjáról aztán nem is beszélve… A hölgy szintén a polgármesteri hivatal dolgozója, aki első kontaktként azután is bejárt a kollégái közé, hogy Szabó ágynak esett és otthon maradt, majd tesztre ment.
Cikkünk megjelenése után kiadott közleménye szerint két hete hétvégén érezte először rosszul magát, de a panaszait arcüreggyulladásnak vélte. Hétfőre jobban lett, később rosszabbodott az állapota. Kedden (november 17.) ment el PCR-tesztre, majd annak ellenére, hogy eredményt és hivatalos hatósági karanténról szóló elrendelést csak a hétvégén kapott, már otthonmaradt és a családjától is elzárta magát.
Polgármester úrhoz volt több kérdésünk is, amit írásban küldtünk el hivatalos e-mail címére, de azokra a mai napig nem válaszolt, megkeresésünkre nem is reagált. Pénteken viszont már fotó és videó is megjelent újabb szerepléséről. Felkapcsolták a városban az adventi díszkivilágítást – a videó- és fotó-dokumentáció szerint Szabó Zoltán Ferenc az eseményen maszkot sem viselt.
Tömegével háborodtak fel a szentesiek, hogy miért nincs karanténban és hol van a maszk. A polgármestert lelkesen védelmező Szentesi Gyors gyorsan a védelmére is kelt: elkérte és közzétette a hatósági karantén elrendeléséről szóló okiratot, hogy bizonyítsa, november 23-ig volt érvényben a karantén, és a polgármester annyira jó fej, hogy még rá is húzott három napot, biztos, ami biztos, szabadsága terhére.
Nos, a járványügyi kormányzati szabályozást áttekintve, Szabó közleménye sehogy sem stimmel…
A járvány első hullámában még 14 nap, szeptember 21. óta egységesen 10 nap a hatósági karantén. Az előírások úgy szólnak, hogy aki a légúti fertőzés tüneteit tapasztalja magán – mint láz, köhögés, légszomj –, köteles azonnal a háziorvost vagy ügyeletes orvost értesíteni és a tőle kapott utasításoknak megfelelően eljárni. A járványügyi megfigyelés feloldása a 10 nap leteltével – vagy ha korábban szeretnénk annak feloldását igényelni, akkor két negatív PCR-teszttel – lehetséges.
A közzétett dokumentumon annak dátuma nem látszik, a 10 nap viszont adott, amit a tesztelés időpontjától indul. A kormányzati tájékoztató oldalon világosan fel is van tüntetve, hogy aki potenciális fertőzött, annak azonnal karanténba kell mennie. A hatósági házi karantént már attól a pillanattól kötelező betartani, hogy a döntést szóban közlik, tehát el kell indulni a meghatározott címre. A szegedi térség esetében ráadásul rendkívüli helyzet állt elő. Információink szerint a mikrobiológiai labor munkatársai közül is sokan kiestek, mert vagy megfertőződtek, vagy kontaktok, ezért olyan komoly túlterheltség állt elő, amikor napokat, akár egy hetet is várni kell a PCR-teszt eredményére.
Ez a magyarázata annak, hogy bár Szabó Zoltán Ferenc két hete már tüneteket produkált, csak egy hete kapta meg a hatósági karanténról szóló határozatot. Viszont az még a laikusnak is evidens, hogy a teszt eredményéig sem fertőzheti végig a fél várost egy potenciális koronavírus-fertőzött. Pláne tünetekkel, evidensnek tűnik, hogy a vele egy háztartásban élő társ első kontakt, szintén potenciális fertőzött.
Szabó határozatán november 23. szerepel, mint a karantén utolsó napja. Ha ebből elvesszük a 10 napot, az november 13. Ha visszakeressük a polgármester közleményét, abban azt olvashatjuk, hogy november 17-én, kedden tesztelt és zárta el magát. Az viszont csak 6 nap. Nem jön ki a matek… és ez a kommentelőknek is feltűnt, akik sorra tették fel a kérdést: “talán mégis igazat írt a PestiSrácok?”
Szabó Zoltán Ferenc karantén-kötelezettsége tehát a jelenlegi járványügyi szabályozás szerint november 13-án kezdődött. A szentesi helyi médiumok felületeit hívtuk segítségül, hogy megnézzük, vajon mit csinált a polgármester november 13. és általa karantén kezdetnek jelölt november 17. között. És akkor még nem foglalkoztunk azzal, hogy az orvostudomány jelenlegi ismeretei szerint jellemzően 5-6 nap a fertőzés lappangási ideje. Vagyis ha a városvezetőnek a november 14-i hétvégén már komoly tünetei voltak, akkor az előtte levő napokban már fertőzhetett, amikor maszk nélkül szerepelt nem is egy rendezvényen.
November 13-tól kellett, hogy éljen tehát Szabó 10 napos karanténja, ami a szabályozás szerint akkor is kötelező (lett volna), ha még nem kapott piros matricát. De már csak a felelős gondolkodás, másokat óvó magatartás is ezt várta volna el egy polgármestertől. Ehhez képest Szabó Zoltán Ferenc a sajtómegjelenések szerint november 14-én éppen a járvány miatt kialakult helyzetről tartott sajtótájékoztatót – mutatjuk:
Majd november 16-án hétfőn méhkert létesítéséről számoltak be. Az eseményen ugyancsak jelen volt Szabó Zoltán Ferenc polgármester. Íme:
(Apropó, azt tudja valaki, hogy hová tűntek a koraszülött-világnapi beszámolók a helyi média oldalairól?)
A lappangási időt alapul véve elmondható, hogy a városvezető már 14-e előtt is fertőzhetett. Márpedig azokban a napokban is dolgozott. November 11-én is, 12-én is tartott sajtótájékoztatót tartott, 11-én maszk nélkül – talán ezzel is demonstrálva aznap kiadott véleményét, hogy Szentesen közterületen nem szükséges a maszk.
A fentiek alapján talán már mindenki számára egyértelmű, hogy Szabó Zoltán Ferenc családja, vele egy háztartásban élő családtagjai, párja első kontaktnak minősül. A hatályos szabályozás a kontaktok tekintetében is határozottan fogalmaz: “aki azért kerül hatósági házi karanténba, mert bizonyítottan pozitív személy kontaktja volt, ő nem szabadulhat a karanténból 2 negatív PCR-teszttel sem”. Ahogy azt megírtuk, a szentesi polgármester párja azt követően, hogy Szabó már tünetes volt, még egy hétig szabadon járt-kelt, öt napon át bejárt munkahelyére, a polgármesteri hivatalba is dolgozni.
Szabó Zoltán Ferenc – aki ugyebár a fentiek szerint már 13-án potenciális fertőzött volt, szintén hivatali dolgozó párja pedig első kontakt – 22-én közölte, hogy intézkedtek a hivatal épületének fertőtlenítéséről. A PestiSrácok.hu-nak több, a közszférában, önkormányzati intézményben dolgozó is azt mondta: november 22-én, cikkünkből értesült a polgármester fertőzöttségéről és a lehetséges fertőződési veszélyekről.
Bár Szabó Zoltán Ferenc még az első megkeresésünkre sem reagált, a fejlemények tükrében közérdekű adatigénylésben kértük ki a hatósági karanténról szóló határozatát, továbbá minden olyan dokumentumot, amely a hivatal dolgozóinak értesítéséről és a hivatal épületének fertőtlenítéséről szól.
Amennyiben Szentes polgármestere nem tartotta be a hatósági karantén szabályait és ezzel veszélyeztetett másokat, az büntetőjogi felelősségét is felveti. A Szentesen történtekről cikkünk nyomán Tényi István közérdekű bejelentést tett a Nemzeti Közegészségügyi Hivatalnál, vizsgálat elrendelését szorgalmazva.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS