Munkacsoportot hoztak létre a jövőbeli világjárványok elleni összehangolt fellépésre a 19 legfejlettebb országot és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport pénzügyi és egészségügyi miniszterei Rómában, az országcsoport hétvégi csúcstalálkozóját megelőző napon. A miniszterek hangsúlyozták: intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy 2022 közepére a világ lakosságának 70 százalékát beoltsák a koronavírus ellen.
A tanácskozásról beszámoló Reuters brit hírügynökség szerint lehetséges, hogy nem tudnak megegyezni az Egyesült Államok és Indonézia által javasolt külön finanszírozási módozatról, de a miniszterek közölték, hogy a munkacsoport különböző lehetőségeket fog feltárni pénzeszközök gyűjtéséhez a világjárványokra való felkészülés, azok megelőzése, illetve az azokra történő reagálás érdekében.
A világ lakosságának 2021 végéig történő legalább 40 százalékos, illetve 2022 közepéig 70 százalékos átoltottságával kapcsolatos célkitűzés eléréséhez való hozzájárulás érdekében intézkedéseket hozunk a védőoltásoknak és alapvető egészségügyi felszereléseknek a fejlődő országokba történő szállítása, illetve a pénzügyi hozzájárulás felgyorsítása érdekében, és feloldjuk a szállításokra és a finanszírozásra vonatkozó korlátozásokat
– áll a pénzügy- és egészségügy-miniszterek közleményében. A korábbi célkitűzés az volt, hogy 2022 őszére oltsák be a világ lakosságának 70 százalékát.
Közös pénzügyi-egészségügyi munkacsoportot hozunk létre a G20-csoporton belül, amelynek feladata a világjárványok megelőzésével, az azokra való felkészüléssel és az azokra történő reagálással kapcsolatos kérdésről folytatandó párbeszéd, illetve a világméretű együttműködés kérdéseinek kihangsúlyozása, a tapasztalatok és bevált gyakorlatok cseréje, a pénzügy- és az egészségügy-minisztériumok közötti egyeztetés fejlesztése, a közös fellépés bátorítása, a határokon átnyúló egészségügyi szükséghelyzetek kezelése és a rendelkezésre álló anyagi eszközök hatékony felhasználásának támogatása
– áll a Reuters birtokába jutott dokumentumban.
Gördülékenyebb folyamatokat ígérnek
A miniszterek közölték: azért hozták létre az új testületet, mert a Covid-19-világjárvány “jelentős hiányosságokra” mutatott rá a járványra való nemzetközi reagálás stabilitásában. A miniszterek ígéretet tettek: támogatnak minden együttműködő erőfeszítést, amely a biztonságos, elérhető árú, minőségi és hatásos védőoltásokhoz, kezelésekhez, diagnosztizáláshoz és személyi védőfelszerelésekhez való hozzájutásra irányul, elsősorban az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Az oltási célokkal kapcsolatban a miniszterek közölték, hogy a fejlődő országoknak szánt vakcinák, az alapvető egészségügyi felszerelések szállítása, illetve a pénzügyi hozzájárulások biztosítása érdekében munkálkodnak, és feloldják a szállításokat és a finanszírozást akadályozó korlátozásokat, de konkrét részletekre nem tértek ki. A miniszterek szorgalmazták, hogy a szállítóláncok tanúsítsanak nagyobb rugalmasságot a technológiáknak a különböző térségek részére történő átadásával – mint ahogyan ez a Dél-afrikai Köztársaságban, Brazíliában és Argentínában történt –, illetve közös gyártással.
Az RNS-hírvivő technológia önkéntes átadása utalás arra, hogy jelenleg megrekedtek a tárgyalások az Egészségügyi Világszervezetnél az eredetileg a Dél-afrikai Köztársaság, illetve India által javasolt, és most az Egyesült Államok által támogatott elgondolásról a Covid-19 elleni védőoltások és kezelések szerzői jogainak ideiglenes feloldásáról.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS