Harminckét egyesület és alapítvány regisztrálta magát eddig külföldről támogatott civil szervezetként. A listán több olyan csoport neve is szerepel, amelyek korábban élénken tiltakoztak az adminisztrációs kötelezettség bevezetése ellen, és egy petíciót is aláírtak. A legismertebbek ezek közül a Transparency International Magyarország és a Budapesti Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány.
Közismert, hogy előbbi közvetve, az utóbbi pedig közvetlenül kötődik Soros György nemzetközi tőzsdespekulánshoz. Az említett állásfoglalásukban még azt írták:
Megítélésünk szerint az új jogszabály ellentétes Magyarország alaptörvényével és több, hazánk által is aláírt nemzetközi szerződéssel, ugyanis korlátozza az egyesülési és véleményszabadság mindenkit megillető jogát. Ezért élve a rendelkezésünkre álló törvényes lehetőségekkel, minden hazai és nemzetközi fórumon folytatjuk a tiltakozást ellene.
Nem sokkal később pedig bejelentették, hogy az Alkotmánybírósághoz, adott esetben pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Szavaik súlyát ugyanakkor csökkenti, hogy – mintha nem bíznának vélt igazukban – nem csatlakoztak a Helsinki Bizottság és a Civil Kollégium Alapítvány által meghirdetett polgári engedetlenségi mozgalomhoz.
A civiltörvény július 1-jén lépett hatályba. A jogszabály szerint támogatottnak minősül az a civil szervezet, amely évente 7,2 millió forintnál nagyobb támogatást kap külföldről. A regisztráló szervezetek között van több ismert jótékonysági szervezet, például a Vöröskereszt, a máltai, a baptista és az ökomenikus segélyszervezet, vagy éppen az állatvédelem területén jeleskedő Rex Kutyaotthon Alapítvány. Ismert, hogy július derekán kötelezettségszegési eljárást indított az EB Magyarország ellen a törvény miatt. Nem sokkal korábban Soros György Brüsszelben járt, ahol találkozott Jean-Claude Junckerrel, a testület elnökével, akit régi barátjaként köszöntött.
Forrás: Magyar Idők. Vezető képünkön Martin József Péter, a Transparency International Magyarország vezetője beszél egy májusi konferencián; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS