Már Joe Biden amerikai elnök is élelmiszerhiány kialakulására figyelmeztetett a csütörtöki NATO-csúcsot követő sajtótájékoztatóján. Nagy István agrárminiszter az elhangzottakra reagálva a PestiSrácok.hu-nak elmondta: az érintett ukrán és orosz mezőgazdasági termékek nem okoznak hiányt a magyar piacon, mivel a mezőgazdaság képes a hazai igények kielégítésére és exportra is. A tárcavezető ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a FAO legfrissebb számításai szerint az Oroszországot sújtó szankciók és a dráguló energiaárak összhatásukban a világpiaci élelmiszerárak nyolc-húsz százalékos emelkedését okozhatják rövid- és középtávon.
A magyar kormány a béke és a biztonság megőrzése mellett elkötelezett; ebből a háborúból ki kell maradni, mert az minden tekintetben – még az élelmiszerellátás terén – is veszélyezteti a biztonságunkat. A baloldal háborúpártisága veszélyes, ráadásul semmilyen intézkedést nem szavaztak meg, amely a magyar embereket az áremelkedéstől védi. A csütörtöki, Brüsszelben megtartott NATO-csúcsot követően Joe Biden amerikai elnök sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy valós félelem az élelmiszerhiány kialakulása az orosz–ukrán háború következményeként, mivel indoklása szerint mind Ukrajna, mind Oroszország Európa éléskamrájának számít. Az amerikai elnök által megfogalmazottak fényében Nagy István agrárminisztert kérdeztük arról, mennyiben üthet vissza az élelmiszerhiány Magyarországra, illetve, hogy az Oroszországot célzó megszorítások milyen piaci drágulást okozhat.
Joe Biden amerikai elnök az élelmiszerhiány biztos bekövetkezésére hívta fel a figyelmet csütörtöki sajtótájékoztatóján. Mennyiben érinti ez Magyarországot?
Alapanyagellátás szempontjából nézve közvetlenül nem hozunk be olyan és annyi terméket, aminek a hiánya fennakadást okozhatna a hazai élelmiszertermelésben. Gabona és olajos növények esetében szinte minden esetben Ukrajna, Oroszország és Magyarország is erősen nettó exportőri pozícióban van, tehát a belső szükségleteknél jóval többet termel meg, ezért a világpiacon egymás versenytársaiként jelenik meg. Nem jellemző e régiók között a nagy mennyiségű áruszállítás. Ugyanakkor közvetett hatásként az Ukrajnából történő exportszállítások akadozása ellátási problémákat okozhat a régiós piacokon és a világpiacon, ami további nyomást gyakorolhat az egyébként is magas világpiaci és a hazai árakra is. A magyar kormány a háború mielőbbi lezárása, a béke és a biztonság megőrzése mellett elkötelezett. Ebből a háborúból ki kell maradnunk, mert az minden tekintetben – még az élelmiszerellátás terén – is veszélyezteti a magyar emberek biztonságát. Megdöbbentőek a baloldal háborúpárti nyilatkozatai, és az is, hogy semmilyen intézkedést nem támogatnak, ami a magyar embereket védi a háború okozta áremelkedéstől, még az élelmiszerárstopot sem.
Valós félelem, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók árát a magyar mezőgazdaság, és ezen keresztül a magyar társadalom fogja megfizetni?
Az eddig bevezetett szankciók agrárexportunkat csak kismértékben érintették. Az esetleges további, az orosz–ukrán háború miatt Oroszországra kivetett szankciók tekintetében a magyar kormány számára a legfontosabb, hogy ezek semmi esetre se terjedjenek ki az energiaszektorra, hiszen annak általános következményein túlmenően, az energia- és a gázárak a mezőgazdaságra, azon belül pedig közvetlen hatással bírnak a műtrágya gyártására és árára is. Azzal, hogy a baloldal energiaszankciókat követel – például a gáz elzárását –, azzal nemcsak a magyar családokat, vállalkozásokat, de a gazdákat, a termelőket is lehetetlen helyzetbe hoznák. A baloldal háborúpártisága beláthatatlan következményekkel járna a magyar vidékre és élelmiszerellátásra is.
Számíthat a mezőgazdaság olyan jelentős drágulásokra, amelyek nyomán szükséges lesz a kormány beavatkozása?
A legfrissebb hírek alapján az orosz kikötők lényegesebb zavarok nélkül működnek és Ukrajna nyugati határain vasúton is történnek gabona-kiszállítások, de ezek operációja rendkívül bizonytalan és nem tudják érdemben pótolni a tengeri szállítások kimaradását. Az export tényleges kimaradása vagy visszaesése az egész világpiacon erős áremelkedéshez vezethet. A FAO legfrissebb számításai szerint a jelzett problémák önmagukban a világpiaci élelmiszerárak nyolc-húsz százalékos emelkedését okozhatják rövid- és középtávon. Az Agrárminisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat, a lehetséges közvetett hatásokat. Bevezettük az élelmiszerárstopot, a benzinárstopot, a kamatstopot, a gabonaexport-tilalmat, fenntartjuk a rezsicsökkentést, és a továbbiakban is megvédjük a magyar gazdákat és a magyar családokat a gazdasági és ellátásbeli problémáktól. A legjobban úgy tudjuk megvédeni őket, ha felelős kormány van az ország élén, amely kimarad ebből a háborúból, ezért nagyon nagy a tét a vasárnapi választáson. Arra kérem a vidéket, a gazdákat és minden józan gondolkodású, békepárti embert, hogy szavazatával segítse a béke megőrzését, Magyarország biztonságát!
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS