217 nap a halálsoron | Az Öreg vendége Koltay Gábor, Balázs Béla díjas filmrendező
Koltay Gábor legújabb dokumentum-játékfilmje 217 nap címmel került bemutatásra az Uránia filmszínházban. A film Wittner Máriáról szól, az 1956-os forradalom- és szabadságharc egyik hőséről, aki több mint fél évig azt várta, hogy mikor szólítják a bitófához. Koltay Gáborral beszélgetett az Öreg.
Koltay alkotása drámai eszközökkel mutatja, be hogy Wittner Mária mellől hogyan viszik el akasztásra közvetlen harcostársait, így legjobb barátnőjét is, Sticker Katalint. A megtorló, kommunista Kádár-rendszer aljasságát is jelzi a film- magyarázta a filmrendező, - hogy Kádár János büntetlenséget ígért azoknak, aki bár részt vettek az ,,eseményekben" , ennek ellenére bátran hazajöhetnek külföldről. Többségüket viszont kivégezték, mint Sticker Katalint, Nickelsburg Lászlót... Wittner Mária végül életfogytiglanit kapott és abból letöltött tizenhárom évet, a legtöbbet a forradalmárok közül. Az interjú kapcsán kiderült, hogy érett forradalmárrá a börtönben lett Mária. Koltay Gábor megerősítette, az Életre ítélve önvallomás is ezt igazolja, hogy Wittner Mária megfogadta, ha túléli, mindent el fog követni, hogy a forradalmárok emlékét, harcainak célját életben tartsa a következő generációk számára is. Ezt a fogadalmát haláláig megtartotta.

Koltay Gábor történelmi munkái
Koltay Gábor az István, a király megrendezése után (1983), -látva, hogy milyen tömeges volt rá,- megfogadta, hogy ezek után sorsfordító magyar történelmi eseményekről fog filmet készíteni. Több évtizedes filmes munkáját idézi a Trianonról szóló filmjei, avagy az István, a király (Sacra Corona), A fehér vértanú (Mindszenty József), Adjátok vissza hegyeimet (Wass Albert). Koltay tudatosan fordult az ezeregyszáz éves magyar történelem legfontosabb eseményéhez. Nem véletlenül készítette el a Honfoglalás című filmjét, ami Álmos, Árpád fejedelmeknek, a vezéreknek állít emléket. Horn Gyula miniszterelnöksége idején az SZDSZ leszavazta azt, hogy anyagilag támogassák a honfoglalás ezeregyszáz évfordulójára készülő filmet. Ezt Koltay gyalázatosnak tartja. Holott a magyar történelem legjelentősebb korszaka volt, amikor egy igen nagy kultúrájú nép Attilától kezdve véglegesen hazatalált. A filmrendező fontosnak tartja továbbra is, hogy a magyar önazonosság tudatot alkotásaiban ébren tartsa. Erről is szól a 217 nap, a Wittner Máriáról szóló film is.