Az MSZP országos elnöksége egyhangúlag kiállt Botka László mögött, így eldőlt, hogy ő lesz a párt miniszterelnök-jelöltje 2018-ban. Persze egy jó ideje Botka neve szerepelt a legesélyesebb szocialista jelöltek között, és ez most készpénzzé is vált annak ellenére, hogy Szanyi Tibor mindössze egy nappal korábban szintén jelezte, hogy képesnek érzi magát a feladatra.
Botka László a következő napokra ígérte a programhirdetését, valamint a tárgyalások megkezdését a baloldali (teljes ellenzéki?) összefogásról. Egyúttal meghirdetett valamiféle, „az igazságosság új politikájának” nevezett harmadik utat, hiszen le akarja rombolni az Orbán-rezsimet, viszont nem is a 2010 előtti világot akarja visszahozni. Erről majd a nyilvánosság előtt szeretne részletes vitát. A Botka mögé állás egyúttal a politikus korábban hangoztatott feltételeinek elfogadását jelenti az MSZP részéről, tehát innentől valószínűleg a párt is közös baloldali listában gondolkodik, az egyes választókerületekben pedig a legrátermettebb jelölt állítását támogatja. Később azért még okozhat bonyodalmat a „legrátermettebb” fogalom leképezése és személyhez rendelése a gyakorlatban. Főleg, hogy Botka mindezt előválasztás nélkül akarja meghatározni. Más kérdés, hogy az előválasztás iránt egyébként is olyan csekély az érdeklődés, hogy benne lenne a pakliban a csúfos kudarc.
Botka új szavazókat ígért, ezzel győzte meg a pártot
Az MSZP-s Molnár Zsolttól megkérdeztük, hogy milyen érvek mentén döntött a párt Botka László személye mellett, nem volt-e jobb jelölt, vagy megfelelt-e a párt elvárásainak.
Botka László sikeres szegedi polgármestersége, valamint az, hogy nem csak az eddigi hagyományos baloldali szavazóbázisra, hanem az ezen túli szavazókra is összpontosít, nagyon szimpatikus volt az országos elnökségnek. Meggyőző volt, így Botka mögött áll a párt
– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak az MSZP-s képviselő. Szocialista forrásokból egyébként úgy tudjuk, hogy az előválasztás körül még sokféle elképzelés létezik, komoly nézetkülönbségekkel, és ez a kérdés még Botka László és a többi párt közti tárgyalások függvénye is lesz. Botka csak a saját miniszterelnök-jelöltségét illetően szabta feltételül, hogy ne legyen előválasztás, a választókerületekről viszont egyelőre nem volt szó.
A DK-t a népjóléti ügyek érdeklik, nem a pozíciók
A Demokratikus Koalíció közleményében azt írta, egyetért Botka Lászlóval abban, hogy a kormányváltáshoz új baloldali programra van szükség, ezért elküldi neki a több mint 300 szakértő, szakpolitikus munkájának eredményeképpen már közel egy évvel ezelőtt elfogadott és közzétett Sokak Magyarországa című átfogó programját.
A DK programja kormányprogram-szintű részletességgel mutatja be, hogy mit kell tennünk az egészségügy és az oktatás rendbetételéért, a bérek emeléséért, a szegénység és az adók csökkentéséért, egyszersmind a demokratikus jogállam visszaállításáért
– közölte Gyurcsány Ferenc pártja, hozzátéve, hogy ők ezen ügyek és ezen program mentén akarnak tárgyalni a „demokratikus ellenzéki pártokkal”, és egyúttal várják Botka jelentkezését az együttműködési egyeztetésre.
Az LMP kivár
Érdekes szituáció, hogy az MSZP-ben meg tudtak állapodni valamiben. Kíváncsian figyeljük a folyamatokat, hogy mennyien fogják támogatni Botka Lászlót. Az LMP számára az a fontos, hogy a teljes ellenzék garanciát nyújtson, hogy mind a mostani, mind a 2010 előtti időszakhoz képest más, új irányt akar adni az országnak
– fogalmazott érdeklődésünkre az LMP-s Hadházy Ákos. Az összefogásra vonatkozó kérdésünkre emlékeztetett, a pártnak van egy kongresszusi határozata arról, hogy önállóan indít jelölteket a választáson. Emellett egyértelműnek mondta, hogy az ellenzéki pártoknak szóba kell állniuk egymással, sok mindent egyeztetniük kell, de nagy hibának tartanák, ha a következő hónapok arról szólnának, hogy ki kivel tud vagy nem tud összefogni.
Arról beszéljünk, hogy mit lehet csinálni, milyen garanciákat lehet adni arra, hogy a 2010 előtti időszak sem tér vissza.
A kormánypártok egyelőre nem reagáltak az MSZP bejelentésére.
Címlapfotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS