Napokon belül kulminálódik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (GTK) körül kialakult helyzet. A PestiSrácok.hu értesülése szerint az utolsó pillanatban az egyetem vezetése bejelentkezett, hogy mégis igényt tartana a GTK-ra. Úgy tudjuk, a héten még kétszer ülnek le a felek tárgyalni a maradás feltételeiről. Ugyanakkor egy másik forrás szerint az intézmény inkább saját maga szedálná le az ország egyik legerősebb karát, amely saját bevételeinek jelentős részét adja, mintsem, hogy önként átnyújtsa az ELTE-nek.
Nem menne újdonságszámba, ha a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (GTK) az ELTE „szárnyai alatt” folytatná a jövőben. Évente átlagosan 5-6 alkalommal történik hasonló átszervezés a mintegy 170 felsőoktatási kar között országszerte. Volt már olyan, hogy egész intézmény költözött, de van példa szétválasztásra. Ezeket, a mostani esetet leszámítva, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezte, főként működésből adódó problémák miatt.
A GTK-nál azonban egy egészen speciális eset áll fenn, ugyanis a kar már jó ideje kínlódott a BME alatt, amikor felmerült az ELTE-be integrálódás lehetősége. Miután a BME láthatóan nem törekedett az egyetem belső, főként a GTK-t feszítő problémák enyhítésére, a kar dékánja megkereste az ELTE vezetését, majd később az Emberi Erőforrások Minisztériumát. A tárca azonban eleinte nem akart belefolyni a vitás helyzetbe, csak miután egyértelmű vált, hogy szükség van külső beavatkozásra. Ekkor adták ki közleményüket, amelyben állást foglaltak a GTK, ELTE-be való beolvasztása mellett. Az átszervezéssel kapcsolatos tárgyalásokra a BME válasza az volt, hogy Józsa János rektor tavaly novemberben eltávolította a helyéről Andor Györgyöt. A BME ezt követően elzárkózott mindennemű kommunikációtól egészen a hét elejéig, amikor is egyeztetésre hívta a GTK-t. A botrány végkifejletére nem kell sokat várni, a folyamat legkésőbb jövő hét elejéig lezárul. A feleknek addig kell egyezségre jutni, amely elvben egyet jelent a GTK korábbi problémáinak orvoslásával.
Úgy tudjuk, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar feltételei a BME berkein belül való maradáshoz azon pontok megvalósulása, amelyeket korábban már megfogalmaztak a GTK helyzete címet viselő dokumentumban, kiegészülve egy személyi kérdéssel. A kar olyan elbánást szeretne az egyetem részéről, amely egyenértékű a képzési portfóliójával és gazdasági helyzetével. A GTK szervezeti, gazdálkodási, tudományos minősítési rendszerének autonómiáját szeretné megkapni cserébe a maradásért, valamint azt, hogy a kar korábbi dékánja visszakapja pozícióját.
Címlapfotó: bme.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS