Nem tudom elfogadni, hogy várjunk a Covid-témában, mint ahogyan azt sem, hogy csak vitaminokat szedjünk – minderről dr. Mangó Gabriella beszélt a PestiSrácok.hu-nak. A szakember Gyöngyös két háziorvosi praxisát is ellátja, az általa alkalmazott terápia a koronavírussal fertőzött betegeknél igen hatékonynak bizonyul. A portálunknak adott interjúban a szakember egyebek mellett arról fejtette ki véleményét, hogy miért fontos beoltatni magunkat és milyen az általa alkalmazott terápia. Elmondta, hogy bár hivatalos orvosi protokoll még nincs, csak iránymutatást kaptak a háziorvosok, ezért is különösen fontos, hogy a szakemberek minél több tapasztalatot gyűjtsenek. Arról is beszélt, hogy a koronavírussal fertőzötteket nem csupán fizikai szinten, de mentálisan is segíteni kell. Kifejtette: a covid felborította a megszokott életünket, kiszámíthatatlanná tette, ezért fontos, hogy ezt is tudjuk megfelelő módon kezelni. Szavai szerint hosszútávon kell gondolkodni, mert szerinte nem a védőoltás a végső megoldás, ami arra jó, hogy időt nyerjen az emberiség, amíg egy kifejezetten koronavírus elleni gyógyszert kifejlesztenek. A doktornő kérdésre válaszolva elmondta: azért van több beteg, mert a vírus terjedési függvénye miatt növekszik, nem pedig azért, mert oltunk.
Rendkívüli energiával, elhivatottsággal igyekszik segíteni betegein és megóvni őket a koronavírus szövődményeitől dr. Mangó Gabriella, aki nem mellesleg hétgyermekes anyukaként is helytáll, sőt, három könyv szerzőjeként is ismerhetik nevét. (A Természetgyógyászat kontra orvosi gyógyászat ismeretterjesztő kötet, a KV-monológok szépirodalmi alkotás, a Menekülés/Escape pedig akció/romantikus regény.) A PestiSrácok.hu arra volt kíváncsi, hogy mi az a módszer, amit a többszörös szakmai elismeréssel jutalmazott doktornő alkalmaz a saját praxisában, és amit már szakmai körökben is elfogadnak. Meggyőződése szerint ugyanis a megfelelő és kellő időben felírt antibiotikumokkal és vérhígítóval megelőzhető a kór súlyosbodása és a szövődmények.
A beszámolók alapján derült fény arra, hogy a Covid a már meglévő alapbetegségek – többek közt a magas vérnyomás, az allergia vagy a cukorbetegség – tüneteit erőteljesen felerősíti, sőt, lappangó betegséget is jelezhet. Igaz, hogy nincs semmilyen protokoll vagy előírás a háziorvosok számára a covidos betegek otthoni kezelésére?
Kidolgozott koncepció nincs, legalábbis én nem tudok róla, de meggyőződésem, hogy mivel bíznak a magyar orvosok szakismeretében, ezért az ő megítélésükre lett bízva a kezelés menete, így tehát minden háziorvos a saját döntése alapján gyógyítja a koronavírusos betegeit. Egyfajta iránymutatást többször is kaptunk, így például Müller Cecíliától, hogy javasolja a favipiravir felírását, ennek a gyógyszernek a kontrollálása nehézkes ebben a körzetben. Én mindig is a biztonságra törekedtem. Nem kellene eljutni a kórházig, ez nagyon fontos lenne. A koronavírus egy nagyon intelligens vírus, rengeteg formában, például gyomor- és bélrendszeri tünetekkel, vérnyomás-ingadozással, ízületi fájdalmakkal képes jelentkezni. Azt gondolnánk, akinek erősebb az immunrendszere, az el tudja ezeket kerülni, de ez nem függ össze az immunrendszerrel. A koronavírus ugyanis ott támad, ahol a leggyengébbek vagyunk.
Mit jelent a háromfrontos kezelés?
Antibiotikum már a kezdettől a tüdőgyulladás felülfertőződésének és elmélyülésének megelőzésére, csökkentésére, vérhigító a vérrögösödés megelőzésére, gyomorvédelemmel, valamint egy légzést segítő pumpa a nehézlégzés kezelésére. De ezt csak 95-ös oxigénszint alatt javaslom. Ha valaki kétoldali tüdőgyulladást kap, és még magára is van utalva, az csak megnehezíti a gyógyulást. Eleve nagy szorongással jár, ha valaki elkapja a vírust, amely kiszámíthatatlanságot és kiszolgáltatottságot hozott az életünkbe. A koronavírus igen magas hőfokot is képes átvészelni, nincs értelme várni a lázcsillapítással. A legtöbb lázcsillapító gyulladáscsökkentő hatású is, így a betegség alatt jó hatása lehet a tüdőgyulladás megelőzésben. Gyakori lehet a súlyvesztés, fontos a folyadékpótlás. Cukorbetegeknél a meforaltartalmú gyógyszerek ronthatnak a lázas állapoton. Magas vérnyomás esetében szintén meg lehet fontolni a vérnyomáscsökkentő adagolását. A tüdőgyulladásból 85-90 feletti oxigénszinttel otthon is meg lehet gyógyulni szövődmények nélkül.
Mostanában jelennek meg nagyszámú vizsgálati eredmények arról, hogy az Ön által alkalmazott kezelések 90 és még magasabb százalékban sikeresek, amivel betegei elkerülhetik a kórházba kerülést.
Igen, talán ez a legjobb tükör arról, hogy hatékony a módszer, amit használok. Rengeteg szakirodalmat, tapasztalatot olvasok és kutatom a témát, ezek alapján állítottam össze a saját praxisomban az alábbiakat: Azitromycin első nap 2×500 mg, második naptól kb. 5 napig 1×500 mg, vírusellenes hatás, plusz, hogy bizonyos baktérium nagyon érzékeny rá, mely segíti a koronavírus sejtbe jutását. Antibiotikum azért is kell, mert a covid az immunrendszert nyomja le, a bacilusok a szervezetünkben elkezdik “élni világukat”. Persze az antibiotikum mellé és után bélflórajavítást is javaslok. Az időseknek, 70 felett inkább doxycyclint javaslok, napi 2×100 mg-ot, hogy ne okozzon náluk az azitromycin esetleges szívritmuszavart. Az Aszpirin protect 100 + Quamatel 1 hónapig való szedése is hatékony, mivel érfalgyulladást, vérrögösödést okoz a koronavírus. Természetesen a D-vitaminnak is van szerepe a kezelés során, amit 2 hétig 12 ezer NE, utána 2 hétig 6000 NE javaslok a terápiánál. Ha a szaturáció 95 alá megy, akkor már inhalatív szteroid, pl. Pulmicort Turbuhaler javasolt, ebből 49 darabot írtam fel október óta. Tehát ennyi tüdőgyulladás lehetett. Ez kb. egyezik a kínai adatok alapján azzal a számmal, amennyien kórházba kerülnek.
Mióta alkalmazza a betegeinél?
Október vége, november eleje óta. És senkinél nem tapasztaltam gyógyszermellékhatást sem.
Tudna statisztikát mondani, a saját praxisában mennyire sikeres a betegeinél az Ön által alkalmazott módszer?
A két körzetemben 2486 ember van bejelentve. A 141 PCR pozitív igazolt covidos betegem közül kilenc került kórházba, heten haltak meg. Az elhalálozott betegeket 3–4 napos panaszok után kezdtük kezelni, vagy 80 év fölöttiek voltak. Az elhalálozott páciensek közül a legfiatalabb betegem 69 éves volt, aki már egy hete lázas volt, amikor jelentkezett. Kórházba egy 49 éves nő került 4 napra, ő is nagyjából egyhetes panaszokat követően jelentkezett. És egy 70 fölötti beteg, akit a betegségei miatt vettek fel a 12. napon 95 fölötti oxigénszaturációval. Természetesen ez nem a valós covidosok száma, hiszen ha valaki karanténban volt a párjával vagy ha az idős szülők covidosak voltak, akkor nem kértünk a velük együtt élő fiataloktól PCR-tesztet már, kezeltünk. Kilencven alá egy embernek ment az oxigénszaturációja, utólag vallotta be, hogy 82 is volt. Ha tehát őket is beleszámolom, ha kétszázra kerekítek, inkább kevesebbre becsülök, mint többre. És ha igaz, ami a kínai járvány idején megjelent, hogy 100 betegből 25 kórházba kerül, akkor a mintegy 200 betegből 50 betegemnek kórházba kellett volna kerülnie. Ezzel szemben 9 ember szorult kórházi ellátásra.
A vitaminok, nyomelemek fontosságáról is beszél és a szedés módszeréről is. Miért nem mindegy, hogy mit szedünk be egyszerre és mikor?
Normál helyzetben lehet, hogy mindegy, mikor, melyik nyomelem szívódik fel jobban, de most, “vészhelyzetben” mind a szív, a máj, a hormonrendszer, mind az immunrendszer erősítése fokozott figyelmet kell, hogy kapjon. Fontos a gyümölcsfogyasztás, a vitaminok adagolása akkor is, ha szeretnénk elkerülni a fertőzést. D-vitaminból akár 12 ezer egységet is szedhet a beteg pár hétig. Lényeges lenne a vitaminraktárak feltöltése még a megbetegedés előtt, ha pedig már megvan a baj, akkor sem árthat, de a komplex vitaminoknak gyomorirritáló hatása lehet. A tüdőgyulladással nem mindig kell kórházba menni, de fontos a folyamatos kontroll. Ilyenkor nehézkes például a meleg gőzös inhalálás, s gyakran csak ront a tüdőgyulladáson.
Mostanában kezdik népszerűsíteni a pulzoximéter otthoni használatát és Ön kezdetektől fogva ajánlotta a betegeinek, és folyamatosan teszteltette őket és konzultált az eredményektől.
Igen. Szinte alapkelléknek tartom minden háztartásban, a vérnyomásmérő mellett. Hasznos lehet pulzoximétert beszerezni, mellyel figyelemmel kísérhetjük a véroxigénszintet. Ha az értékek 95 felől 80 felé tartanak, akkor haladéktalanul kórházi ellátást javasol a háziorvos.
Máshol a világban van-e ilyen vagy hasonló protokoll a covidfertőzés otthoni kezelésére?
Nem tudok róla. Sok vizsgálat folyik, de ott kórházi körülmények között vizsgálják egy-egy szer hatékonyságát, és a kórházi helyzet, már mindannyian tudjuk, hogy nem ugyanaz, mint az otthoni kezdeti stádium. Munkám során a Nil nocere! – Ne árts! – orvosi alapszabályt tartom szem előtt, és remélem, hogy sikerült ezzel sok embernek segítenem.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS