Olyan esztendőt búcsúztat a magyar vívósport, amelyre hosszú-hosszú idő óta várt, és melyre hosszú-hosszú idő után is büszke lesz majd. Negyvennégy éve volt utoljára olyan sikeres olimpiája a magyar vívásnak, mint az idei riói, amely nyári játékokról négy olimpiai érmet – közte két aranyat -, és öt paralimpiai érmet hozott haza a sportág. „Soha rosszabb éve ne legyen a magyar vívásnak” – értékelte az évet a PestiSrácok.hu-nak Szetey András, a Magyar Vívószövetség kommunikációs igazgatója, aki szerint a budapesti olimpiára is szükség lenne.
Várakozáson felül szerepeltek a magyar vívók az idén és különösen az augusztusi riói olimpián. Megvédte címét a kardozó Szilágyi Áron, szintén győzött a párbajtőröző Szász Emese és hajszál híján ugyanez sikerült ebben a fegyvernemben a férfiaknál az ezüstérmes Imre Gézának is, míg az Imre, Boczkó Gábor, Rédli András, Somfai Péter négyes harmadikként zárt. A játékokon nem szereplő két csapatverseny áprilisi, riói világbajnokságán is jutott érem a magyaroknak: a Szilágyi, Szatmári András, Iliász Nikolász, Decsi Tamás összeállítású kardválogatott második lett. A júniusi, lengyelországi Európa-bajnokságon másodikként végzett a kardozó Márton Anna és harmadikként Szász Emese. A paralimpián öt érmét szereztek a magyarok, Osváth Richárd egyéniben kardban és tőrben lett második, akárcsak a Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Hajmási Éva összeállítású női kerekesszékes tőr csapat. Bronzérmet nyert Krajnyák Zsuzsanna tőrben, valamint csapatban, Dani Gyöngyivel és Veres Amarillában párbajtőrben.
„Olyan esztendőt búcsúztat a magyar vívósport, amelyre hosszú-hosszú idő óta várt, és melyre hosszú-hosszú idő után is büszke lesz majd. Negyvennégy éve volt utoljára olyan sikeres olimpiája a magyar vívásnak, mint az idei riói. Soha rosszabb éve ne legyen a magyar vívásnak” – értékelte az évet a PestiSrácok.hu-nak Szetey András, a Magyar Vívószövetség kommunikációs igazgatója.
Nem elvesztett arany, megnyert ezüst
Annak ellenére, hogy augusztusban Imre Géza döntője után az ország még csalódásként élte meg a világklasszis sportolónk ezüstérmét, Szetey András most kiemelte, káprázatos dolgot hajtott végre Imre Géza. „Ma már egyértelműen csodálatos eredményről, egy megnyert ezüstről, semmint egy elveszített aranyról beszélhetünk, ha Imre Géza döntőjét és riói menetelését értékeljük. Persze, Gézában bizonyára élete végéig benne marad, hogy egy hajszálra volt az aranytól, de sportolói nagyságát mutatja, hogy ő volt az első, aki felállt az akkori csalódásból és néhány nappal később a csapat vezéregyéniségeként bronzérmet szerezett a férfi párbajtőr négyesünk” – fogalmazott Szetey András.
Megduplázódott a versenyvívók száma
A szövetség kommunikációs vezetőjétől azt is megkérdeztük, a vívás mennyire csábító a fiatalok, gyerekek körében, a vívótermek el tudják-e szívni a focitól, vízilabdától, kézilabdától a sportolni vágyókat. „Mindig óriási feladat, hogy a kisgyerekekkel megszerettessük a sportágat és a vívótermekben maradjanak, de egyrészt egy ilyen sikeres olimpia után sokan elkezdenek vívni, másrészt tény, hogy az elmúlt öt évben Magyarországon megduplázódott a versenyvívók száma. Jó úton halad a sportág, amelynek az elmúlt évek létesítményfejlesztései, sportágtámogatásai óriási lökést adtak” – nyomatékosította Szetey András.
“Nagy butaságot követ el, aki nem akar olimpiát”
A PestiSrácok.hu arra is kíváncsi volt, hogy a kommunikációs igazgató mit üzen azoknak, akik szerint óriási felelőtlenség Budapesten olimpiát rendezni, arra pályázni. Szetey András nem rejtette véka alá véleményét. „Nagy butaságot követ el, aki ellenzi a budapesti olimpiát. Ők nem tudják, hogy egy nyári játékok megrendezése milyen lökést adnának a sportágaknak, a magyar sportnak, a sportolóknak és az utánpótlásnak. Persze tudom, hogy az olimpiai rendezés elutasításának politikai vetülete van, de tény, hogy a jelenlegi kormányzatnak sokat köszönhet a sport. A kritikusok figyelmét pedig arra is felhívnám, hogy Olaszországban, vagy Oroszországban is állami pénzekből támogatják például a vívást, vagy más sportágakat. Olaszországban például kizárólag állami forrásokból tartja fenn magát az ottani vívósport. A magyar vívásban szerencsére azért szponzorok és nagy támogatók is jelen vannak, mint például a Szerencsejáték Zrt. A további támogatók felkutatása is feladatunk” – ismertette Szetey András.
Szerinte ahhoz, hogy valaki világklasszis vívó legyen, három dolog biztos, hogy elengedhetetlen: a briliáns tehetség, a kiváló taktikai és az elsőosztályú mentális felkészültség, de egy aranyérem megszerzéséhez természetesen a szerencsére is szükség van. „Öt százalékban a szerencse is közrejátszhat, de messze nem ezen áll vagy bukik egy vívó sikere” – húzta alá Szetey András.
A kommunikációs igazgató az évértékeléséhez azt is hozzátette, hogy a Magyar Vívó Szövetség óriási diplomácia sikert ért el a Nemzetközi Vívó Szövetség novemberi moszkvai kongresszusán, amikor megnyerte a 2019-es olimpiai kvalifikációs világbajnokság rendezési jogát, budapesti helyszínnel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS