A teljes éjszakán átívelően ugyanazt a kását kevergették a képviselők az Országgyűlésben, mert az ellenzék képtelen napirendre térni a házszabály módosítása felett. A politikát előbb az utcára kivivő, majd az utcai politizálás hangnemét a parlamentbe is behozó ellenzéknek láthatóan nagyon elevenébe vág, hogy a javaslat szerint nem lehet olcsón balhézni, hanem a botránykeltés immár komoly fizetésmegvonással járhat.
Az utcából már jó ideje cirkuszt csináltak az ellenzéki képviselők; gondoljunk csak a szinte egymásba érő, de kevés embert megmozgató tüntetésekre, a folyamatos trágárkodásra, a személyeskedő sértegetésekre, a telefonfülkék és a járda összefirkálására. Így igazán bájos, amikor az ellenzéki képviselők a közbeszéd szintjének süllyedésén sopánkodnak. Majdnem annyira bájos, mint amikor szélsőbaloldali képviselők akarják számon kérni a jobboldalon a keresztény erkölcsiséget. Merthogy ezek mind felbukkantak a házszabály-módosításról szóló javaslat egyre szellősebb padsorok előtt előadott, végeláthatatlan vitájában.
Éppen obstrukció közben panaszolja az ellenzék, hogy elhallgattatják
Az ellenzék kifogásolta, hogy a házelnök önkényesen, szubjektív módon dönthet fegyelmi ügyekben. A baloldal talán úgy képzelné el, hogy a fegyelmi ügyekben annak legyen igaza, aki a leghangosabban fütyül és megafonozik, és a leglátványosabban lenget lófaszozós táblákat. Azt is többen szóvá tették, hogy az ellenzéki képviselőket nem vonták be a javaslat előkészítésébe. Érdekes kérdés, hogy miért kellett volna bevonni azokat a képviselőket, akik nem határolódtak el az üléstermet felforgató, akciózó frakciótársaiktól. Így kevésbé hiteles Mesterházy Attila sopánkodása a kollektív bűnösség elvének alkalmazásán. Annál is inkább, hogy mivel ő jellemzően nem tartozik az összeférhetetlen magatartású képviselők közé, személyében vélhetően egyáltalán nem fogják érinteni a változások.
Korózs Lajos és Kunhalmi Ágnes éjszaka, fáradtan jelentkezett be egy élő Facebook-videóval az Országházból, hogy a saját obstrukciójukat elismerjék, továbbá közzétegyenek egy kiáltványt a jövőbeli baloldali összefogás mellett. Fontos volt.
Közzétette: Korózs Lajos – 2019. november 20., szerda
A jobbikos Z. Kárpát Dániel humorral közelített a témához: azzal érvelt, hogy néhány év múlva ellenzékben lesznek a mostani kormánypárti képviselők, és ők maguk lehetnek az ellenzéki jogosítványok mostani megnyirbálásának áldozatai. Mindössze azt hagyta figyelmen kívül, hogy a fideszes képviselők még 2006-ban sem megafonoztak, fütyültek az ülésteremben, nem lengettek lófaszozós táblákat, és nem állták el a házelnök útját a pulpitusra. Mondjuk érdemes figyelni a szavaira, mert a jobbikosoknak bőven van tapasztalatuk arról, milyen érzés a saját korábbi szövegeik és tetteik áldozatának lenni, amikor a szélsőbaloldallal szövetkezést kell megmagyaráznia a korábban elvileg radikális jobboldali pártnak.
Vadai Ágnes problémásnak nevezte, hogy az Országgyűlési Őrség néhány irányítási jogkörét bizonyos esetekben, a házelnök döntése alapján a Ház főigazgatójára lehet delegálni, mert ez szerinte sértheti a képviselők alkotmányos jogait. Az is aggasztja a DK képviselőjét, hogy az Országgyűlés elnöke a tárgyalási rend biztosítása érdekében a jegyzőket, az alelnököket és a háznagyot felkérhetné a képviselők megrendszabályozására. Kérdésesnek nevezte, ki viseli majd a jogkövetkezményeket, ha egy képviselő nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szerez eközben. Felvetette azt is: a szabályok nem rendelkeznek arról, mi történik, ha a házelnök követ el jogsértést.
Ki fogja megbüntetni a bennünket büntetőt?
– tette fel a kérdést. Ez ügyben a NATO-beavatkozást sürgető Cseh Katalinnak egyébként biztosan lennének remek ötletei. Mátrai Márta fideszes képviselő azonban megnyugtatta Vadait, hogy nem kell ilyesmit vizionálni, nem fog sor kerülni erőszakra, ugyanis a törvényjavaslat célja, hogy a rendbontás és a trágárkodás ne váljon az országgyűlési beszédstílus részévé.
Ugyanaz számít majd kihágásnak, mint eddig, csak drágább lesz
Az ellenzéki bírálatok leginkább arra irányultak, hogy a kormányoldal szerintük ellehetetlenítette a parlamenti vitát, most pedig azt is meg akarják akadályozni, hogy más módon adjanak hangot a véleményüknek. Boldog István (Fidesz) viszont felhívta az ellenzéki képviselők figyelmét, hogy éppen az egész éjszakán át tartó vita mutatja, hogy az obstrukció lehetősége is megmarad, és nem szenved csorbát a képviselői jogaik gyakorlása. A szintén fideszes Nagy Csaba hangsúlyozta, hogy a rendbontásért a szankcióknak olyan súlyúaknak kell lenniük, hogy legyen visszatartó erejük.
Czunyiné Bertalan Judit emlékeztetett, hogy a kormánypártok a tavaly decemberi országgyűlési ellenzéki rendbontás után, csak hosszas mérlegelést követően, az újabb botrány miatt javasolták a szigorítást. Azt is világossá tette, hogy a képviselői jogok nem sérülnek, mert a kihágások köre nem bővül: ugyanaz fog kihágásnak számítani, ami eddig, csupán a szankciók mértéke növekszik.
Ha pedig az egész éjjelen átívelő vitára panaszkodó ellenzéki képviselők értenék a magyar szavak jelentését, és képesek lennének értelmezni a törvényjavaslatok indoklását, akkor még egy csomó időt is megspórolhatnának az Országgyűlésben a fölösleges kérdésekkel generált viták mellőzésével.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS