A szocialista vezetésű szegedi önkormányzat nemcsak a Szeviépbe, hanem egy másik Csongrád megyei, csőd-bűncselekményben érintett építkezési vállalkozásba is tolta a százmilliókat a PestiSrácok birtokába került dokumentumok szerint. Míg az egy hete elítélt haveri cégvezetőkhöz több megbízásból összesen durván 21 milliárd forint vándorolt Botkáéktól 2004 és 2010 között, addig a K’Art Építő Zrt. hódmezővásárhelyi építési vállalkozást egy év alatt, két projektben közel 700 millió forint értékű munkával támogatták meg. A K’Art gyakorlatilag ugyanúgy járt el, mint a Szeviép, csak kicsiben: elnyerte a közbeszerzéseket, benyelte a százmilliókat, majd csődbe ment úgy, hogy nem fizette ki az alvállalkozóit. Hogy hová lett a pénz, a súlyos százmilliók, egyelőre itt is nyitott kérdés. A hódmezővásárhelyi vállalkozás körül is büntetőper zajlik csődbűntett vádjával. A családi vállalkozás egy hódmezővásárhelyi jobbikos politikus, Kendi Imre tulajdona, aki érdekes módon igencsak szoros kapcsolatokat ápol Hódmezővásárhely álfüggetlen polgármesterével. Azzal a Márki-Zay Péterrel, akinek megválasztása utáni első útja, mint jó függetlennek, éppen a szocialista Botka Lászlóhoz vezetett. Összeérnek a szálak?
A háló – Összeérnek a csődbűntettben érintett csongrádi cégek
1. A Szeviép Zrt. és a Biztonsági Üzem Kft.
Egy szövevényesebb háló rajzolódik ki Szeged szocialista városvezetése és a korrupciógyanús ügyekbe keveredett építési vállalkozások között. Ahogy azt részletesen be is mutattuk a közbeszerzési tájékoztató nyilvános adataival alátámasztva, MSZP-s politikusok ezer szállal kötődnek a milliárdos csődbűntett miatt elítélt cégvezetőkhöz, annak a Szeviépnek a vezetőihez, amely több száz kisvállalkozót megkárosítva, tönkretéve 6 és fél milliárd forintot tüntetett el. A Szeviép 2004 és 2010 között csaknem 35 milliárd forint közpénzt nyert el különböző projektekben, ebből 21 milliárdot Szegeden. A cégvezetők tehát Botka László udvari beszállítói voltak – a legtöbb pénzt pedig a Szeviép egyik leányvállalatán, annak a Biztonsági Üzem Kft.-n keresztül lapátolták ki tagi kölcsön formájában, amelynek tulajdonosa nem más volt, mint Ujhelyi István szocialista politikus korábbi sofőrje.
A nyár folyamán derült ki, hogy nem álltak meg Szegeden a mutyik. A pénzbegyűjtést a környező településekre is kiterjesztették kapcsolataikon keresztül.
2. A Bornemzet Nonprofit Kft. és a MITT Befektetési Zrt.
Mórahalmon, a Mini Hungary Makettpark kivitelezése során 550 millió forint tűnt el a Bornemzet Nonprofit Kft.-n keresztül, melynek vezetője a Délmagyarország korábbi főszerkesztője, D. Imre volt. A pénzlenyúlás feltételezett kitervelőjét októberben vették őrizetbe. Nem mást, mint a Szeviép-vezérét, B. Sándort. A nyomozást felügyelő Csongrád Megyei Főügyészség feltételezése szerint B. Sándor vezényelte le a csalást és irányította a többi gyanúsítottat, az ő utasítására állították ki a hamis igazolásokat és költötték másra a kilopott százmilliókat. A Bornemzet Nonprofit Kft. 2016 óta áll végrehajtás alatt. Az Opten elektronikus cégadattár szerint a vállalkozás tulajdonosai között D. Imre mellett 2013-ig ott szerepelt az úgynevezett MITT Befektetési Zrt., amely a 11 milliárdos csődbűntettben érintett Szeviép Zrt. főrészvényese. Botka tehát az udvari beszállítón keresztül itt is feltűnik a színen.
3. A K’Art cégcsoport
Hódmezővásárhelyen egy jobbikos politikus családi cége, a K’Art Építő Zrt., illetve cégcsoport körül robbant ki botrány. Itt a Balogh Imsi Sportközpont PPP-konstrukcióban történt építése során vált köddé 800 millió forint. Ez az ügy 2007-ra datálható. A büntetőper – ugyancsak csődbűntett vádjával – 2017 óta tart. Ez a vállalkozás 60 alvállalkozót nem fizetett ki… A K’Art-ot 20 millió forintos törzstőkével alapították, igazi kis családi vállalkozás, amelynek tulajdonosai, tisztségviselői a Kendi család tagjai. Kendi Imre ezer szállal kötődik a Jobbikhoz. Nemcsak tagja a pártnak, hanem 2014-ben, az önkormányzati választáson a Jobbik listavezetője is volt Hódmezővásárhelyen. Így mandátumot is nyert, de végül lemondott és nem ült be a testületbe. De nemcsak jobbikos kapcsolata nyilvánvaló. Jó barátja az álfüggetlen hódmezővásárhelyi polgármesternek, Márki-Zay Péternek is. Márki-Zay választási győzelmi bulijában több közös fotó is készült róluk a meleg gratuláció pillanataiban.
Hódmezővásárhelyen túláraztak, szerződést szegtek és százmilliókkal nem tudnak elszámolni
A K’Art cégcsoport ellen 2008-ban tett feljelentést a hódmezővásárhelyi önkormányzat, melynek vezetője akkor még Lázár János polgármester volt. Mivel több probléma is volt a kivitelezés során, és a vállalkozás több pontban is szerződést sértett, az önkormányzat belső ellenőrzést rendelt el az ügyben, a kivitelező K’Art Építészstúdió Zrt. vezetője, Kendi Imre azonban elzárkózott attól, hogy az önkormányzat rendelkezésére bocsássa a számlákat, amelyek alapján az építés valós költségeit igazolni tudta volna. Végül a város független igazságügyi műszaki szakértői véleményt kért, amely megállapította, hogy 173 millió 635 ezer forinttal túlárazták a beruházást, eszerint a 2008 óta törlesztő önkormányzatnak mintegy 50 milliót számlázott ki a cég a létesítmény valós értéken felül.
Ezen túl több szerződésszegésre is fény derült az ellenőrzés során. Például megállapították, hogy a megkötött szerződés szerint a kivitelezési munkálatok során legfeljebb 10 százalékban vehettek volna igénybe alvállalkozót, végül az egész beruházást egy másik céggel közösen végezték el. Az önkormányzat nem is fizette ki a vitatott számlákat. A K’Art Építő Zrt.-t 2013-ban felszámolták, úgy, hogy összesen 60 alvállalkozó számlája maradt kifizetetlen. Sokan közülük csődbe is mentek. A K’Art-nak ugyanis alig volt tőkéje a beruházás megkezdése előtt, a kivitelezéshez is hitelt vettek fel. 2017-ben a Csongrád Megyei Főügyészség csődbűntett miatt emelt vádat két felszámolóbiztos ellen, akik úgy mondtak le 100-150 millió forint követelésről, hogy arra nem volt joguk, és ezzel az alvállalkozóknak jelentős kárt okoztak. A büntetőper 2017 júliusában kezdődött a Szegedi Járásbíróságon.
A következő tárgyalást január végén tartják. Az ügyben vádlott két felszámolóbiztos teljes vagyonát zár alá vették. A károsultak képviselője, Szabó Bálint kezdeményezésére a hódmezővásárhelyi önkormányzat vizsgálóbizottságot állított fel, a vizsgálat november 30-án zárul. Szabó Bálint – miután a polgármester ebben a kérdésben nem bizonyult együttműködőnek – Lázár János országgyűlési képviselőhöz fordult, hogy a Szeviép-ügy mintájára az állam kártalanítsa a K’Art cégcsoport által becsapott alvállalkozókat.
Botkáék 700 milliót toltak a csőd felé rohanó hódmezővásárhelyi cégbe
A K’Art Építő Zrt. 2007-től 2013-ig működött. A K’Art cégcsoporthoz tartozó K’Art Építész Stúdió Kft. és a K’Art House Kft. pedig a kilencvenes évek végétől ugyancsak 2013-ig, amikor a vállalkozások fizetésképtelenség miatt felszámolás alá kerültek. Az elektronikus cégadattár szerint a tulajdonosok a tevékenységi kört évről évre bővítették. A mindössze néhány fős családi vállalkozás szinte mindennel foglalkozott a kiskereskedelemtől az autókölcsönzésen és villanyszerelésen át az ingatlankezelésig, különböző építési munkákig. A tevékenységi köreik közé még az autópályaépítést is felvették – bár arra nincs adat, hogy ilyen projektben kaptak volna kivitelezésre megbízást. Pénzügyi mutatóik szerint 2010-ben még több, mint 1,5 milliárd forint volt a cég bevétele, amely 2013-ig folyamatosan csökkent. Még 2011-ben is több, mint 1,2 milliárd folyt be a kasszába. A 2010-ben kötött szerződések és 2011-ben befejezett szegedi kivitelezési munkák után Botkáék ehhez közel 700 millióval járultak hozzá. A nagy megrendelések ellenére 2011-ben a K’Art már százmilliót meghaladó veszteséget könyvelt el.
Tisza-parti felújítás
A PestiSrácok hozzájutott azokhoz a közbeszerzési mutatókhoz, illetve szerződésekhez, amelyek a két munkát részletezik. A dokumentumok szerint a Tisza-parti Általános Iskola D épületében XXI. századi körülmények kialakítására, akadálymentesítésére, illetve ehhez kapcsolódó eszközbeszerzésre 2010. 06. 19-én szerződtek, 260 millió forint értékben. A Tisza-parti Általános Iskola és Óvoda összesen 3604 négyzetméter alapterületű A, B, C épületeiben XXI. századi körülmények kialakítására, akadálymentesítésére és liftépítésre pedig 2010. 07.06-án, csaknem 432 millió forint nettó értékben. A szerződést többször is módosítani kellett, mivel a kivitelező a műszaki átadásra haladékot kért.
Közérdekű adatigénylés
A PestiSrácok közérdekű adatigénylést küldött a korrupciógyanús ügyletek tisztázása érdekében Szeged Város Önkormányzatának. Arra voltunk kíváncsiak, hogy 2004 és 2010 között milyen megbízásokat adtak csőd-bűncselekményben érintett cégeknek. Mivel a közbeszerzések eredményét és a szerződéseket a város honlapján nem találtuk, azt is megkérdeztük, a kötelezően nyilvános adatokat hol, milyen felületen tették elérhetővé. Bár több dokumentummal magunk is rendelkezünk, kértük, hogy küldjék meg számunkra a bűncselekményekben vád szerint érintett cégekkel az akár az önkormányzat, akár annak tulajdonában álló cégek között köttetett szerződéseket. Megkérdeztük azt is, milyen pénzmozgások történtek a szóban forgó cégek és az önkormányzat, illetve önkormányzati cégek között.
Mivel a fenti adatok, közbeszerzések, szerződések közpénz felhasználására irányulnak, közérdekű adatnak minősülnek. Azt is jeleztük a Botka László vezette önkormányzatnak, hogy amennyiben a kért adatokat a törvényben előírt 15 napos határidőn belül nem küldik meg részünkre, úgy bírósághoz fordulunk.
A PestiSrácok birtokába került közbeszerzési értesítők, valamint szerződések releváns oldalai:
No gallery template found!Vezető kép: Botka László és a csőd-bűncselekményben érintett hódmezővásárhelyi cég vezetője közösen adták át a szegedi általános iskola megújult tornatermét – Fotó: Szeged Megyei Jogú Város honlapja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS