„Brit tudósok egy csoportjának” mértéktartó előre jelzéseiről, kutatásairól sokat lehet olvasni az ellenzéki médiában – őket cserélte amerikai tudósokra a 444.hu, hogy az internet népét napi 500 halottról, ezrek elhullásáról, elhúzódó tetőzésről szóló rémhírcunamival stresszelhesse. Hasonlót tavaly decemberben a Magyar Hang is elkövetett, szintén Bill Gates járványelemző alapítványa, az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) prognózisára alapozva. Hogy ne felejtsük, mitől rettegett olvasótáboruk, elővettük ezeket az adatokat…
Amikor a 444 cikkét először olvastam, már akkor gondoltam, hogy alkalmas időben kvázi minden kommentár nélkül visszaidézem majd. A március 9-én megjelent írást mintegy 5700 ember lájkolta, nyilván lényegesen többen olvasták, osztották meg, hordta szét a digitális tavaszi szél az internet népéhez. Visszatekintve, március elején, a harmadik hullám kezdetén mindezen „hiteles” információk és becslések alapján sokan szorongtak a kelleténél jobban a jövőt illetően, hiszen egy júliusig elhúzódó koronavírus-apokalipszist vetített elő Bill Gates járványelemző alapítványa, az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME).
A tényleges járványügyi adatokat, különösen a magas halálozási arányokat majd annak fényében később értékelhetjük, amikor az EU egyes tagországainak kozmetikázott adatait végre egységbe fésülik, és a többlethalálozási adatokat egyértelmű összefüggésbe hozzák a fertőzöttséggel, ahogyan ezt hazánk is teszi.
Napi 500 halott márciusban
Addig is lássuk, mit mondott a Soros-blog a csilliárdos Bill Gates szakmai műhelyére hivatkozva:
- március végére naponta 500 ember halhat meg Magyarországon;
- júliusig pedig több mint negyvenezer halálos áldozata lehet a járványnak;
- legjobb esetben is június vége felé csökkennek drasztikusan a számok.
Nos, elmondható, hogy a járványgörbe ellaposításával nem márciusban tetőzött a koronavírus-járvány harmadik hulláma, és bár így is kritikus terhelésnek volt kitéve az egészségügy, összeomlásról és napi 500 halottról közel sem beszélhetünk. Április 7-én volt a legmagasabb a halálozások száma (311), a hét napra vetített csúszóátlag legmagasabb értéke is 265 volt, amire persze nem mondhatjuk rá, hogy csak, de azért mégsem félezer. A júliusi negyvenezres halálozási arány mindezek fényében durva mellé lövés, hiszen jelenleg 25 ezer az áldozatok száma, az oltási hajlandóság és az átoltottság növekedése miatt pedig már most a drasztikus csökkenés felé mutatnak a józan becslések. Ennyit tehát a mértékadó amerikai tudósok víziójáról a magyarországi harmadik hullám tekintetében.
Már volt egy armageddon tavaly októberben is – csak véletlenül lemaradtunk róla
Kis keresgélés után ugyanakkor rá lehet akadni a Magyar Hang oldalán a hasonlóan hangulatkeltő cikkre a második hullám tekintetében, amely szintén Gates szakembereire alapoz. A még 2020. októberének elején megjelent cikk főbb megállapításai:
- magyar Covid-katasztrófát jelez előre a legfontosabb járványmodellező intézet, amely világszerte az egyik legelismertebb és legmegbízhatóbbnak tartott, egészségügyi trendek modellezésével foglalkozó kutatóintézet;
- 2020 végéig több mint 12 500 halálos áldozata lehet a járványnak, a november végére várt tetőzéskor 35 ezren fognak ténylegesen megfertőződni (tehát az azonosított és az azonosítatlan fertőzöttek együtt), és 220-an fognak meghalni naponta;
- ha szabadjára engedik a járványt, karácsonykor lesz a legrosszabb a helyzet, 550 napi halottal;
- nem a sima kórházi ágyakkal lesz a probléma, hiszen a várható betegek száma jóval alul múlja majd az összes kórházi helyszámát, az intenzív ellátásra szoruló betegek azonban sokkal többen lesznek, mint ahány ilyen ágy van jelenleg.
Nos, mai ismereteink szerint a decemberig sikeresen elnyújtott járványgörbének köszönhetően a vírusjárvány tetőzésének idején 674-en voltak lélegeztetőgépen. A legtöbb halálozás 200 alatt maradt, december 5-én volt 193, a hét napos csúszóátlag legmagasabb értéke pedig napi 176 fő volt, ami nehezen összeegyeztethető a 220-as rémhírrel. Január 5-én lépte át a 10 ezret a sajnálatosan elhunytak száma, ezt laza 2500-zal lőtte túl az intézet.
Sajnos, a magyar hatóságok viselkedése…
Nincs is persze azzal semmi baj, ha egy külföldi, pláne rangosnak tartott statisztikusi gárda előrejelzését a magyar publikum elé tárjuk, még ha utólag kiderül is, hogy rendre és igen durván túlbecsülik a magyarországi adatokat. Különösen annak fényében, hogy a WHO regionális igazgatója nemrégiben példaértékűnek nevezte a magyar oltási kampányt. Hans Kluge szerint „Magyarországon példaértékű oltási kampányt folytatnak, életmentő eszközként tekintenek a vakcinára”. A probléma inkább azzal van, hogy a WHO talán hitelesebb forrás, mint Gates elemző műhelye, amelynek becslései ellenben igen alkalmasak arra, hogy elbizonytalanítsák például a magyar lakosságot a hazai járványügyi szakemberek, egészségügyi dolgozók kvalitásaiban. Mindezekből kiindulva pedig naponta le lehet írni, hogy valamelyik ellenzéki politikus szerint századjára omlott össze a védekezés. A Magyar Hang az októberi rémhírkeltést például így foglalta össze:
hangsúlyozni kell azonban, hogy ezek csak modellszámítások, amelyek napról napra, az események fényében változnak. Sokat lehet tenni azért, hogy ne következzen be a jövendölt katasztrófa. Sajnos azonban a hatóságok és a kormány jelenlegi viselkedése nem abba az irányba mutat, hogy mindent meg kívánnának tenni annak érdekében, hogy ne haljanak meg a következő hónapokban ezerszámra a legkiszolgáltatottabb honfitársaink.
Úgy tűnik, hogy a hatóságok és a kormány viselkedése mégis abba az irányba mutatott, hogy ne haljanak ezer számra a magyarok. Ezért sem ártana egy „bocs, hogy szétparáztattuk az agyatokat októberben, meg januárban” tematikájú posztban kiigazítani a korábbi állításokat, mert ugye itt hiába írjuk meg, ha a túloldalon csak egyféle, rendszeresen összeomló alternatív valóság létezik.
Forrás: 444, Magyar Hang; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS