
Ritka jó meccset hozott össze az elődöntőben a spanyol és az olasz válogatott, döntőnek is beillett volna ez a minőségi foci, amit százhúsz percen át élvezhettünk. A két nemzet felvonultatta a futballiskolájának legjobb arcát, egy pillanatig sem kellett azon szűkölnünk, hogy valakik ölik a játékot, esetleg ötlettelenül passzolgatnak. A pulzáló játék, a mindkét fél részéről tevékeny győzni akarás sokat dobott az összképen, de összességében is az Európa-bajnokság két legnézhetőbb csapatához volt szerencsénk. Tovább viszont csak az egyikük mehetett.
Úgy tűnt eleinte, hogy az olaszok megtalálták az egész pályát megszálló spanyol játék ellenszerét, tapadtak az ellenfélre a kék mezesek, szívták a vérüket minden labdakihozatalnál. A spanyoloknak keményen meg kellett dolgozniuk, hogy egyáltalán felérjenek az olasz kapuig, de aztán hamar túllendültek ezen, gyakorlatilag államosították a labdát, és teljesen átvették az irányítást. Akkora fölényt alakítottak ki, mintha egy kiscsapat ellen játszanának, és ezt a labdabirtoklási arány mellett a passzok száma közti durva különbség is tükrözte. Az olasz védelem persze a hírnevéhez méltón állta a sarat, ám a spanyolok nemcsak meddő tikitakázásban utaztak, hanem célratörően ostromolták az ellenfél kapuját. A gólszerzésre is több alkalmuk támadt, Oyarzabal tökéletes ütemben lépett ki, és forintos labdát kapott a tizenegyespont környékén, ám miután átvette a labdát, a védője hamarabb találta meg, mint ő.
A jó iramú meccsen az olaszokon hiába látszott, hogy náluk is kiváló játékosok sorakoznak, nem igazán érvényesültek az élesebb, gyorsabb spanyolok közt. Olmo folyamatosan veszélyesen tevékenykedett az olasz kapu előtt, Oyarzabal lövését pedig előbb blokkolták, majd az újra ráküldött kipattanót Donnarumma védte. Az olaszok ennél jóval kevesebb lehetőségből próbáltak főzni. Insigne egy védelmi hiba után tudott elfutni a baloldalon, Unai Simón feleslegesen lépett ki rá, messzire elhagyva az őrhelyét, Insigne Immobiléhez passzolt, aki Barellának adta tovább, miközben üresen tátongott a kapu, Barella lövőcselét viszont csak Azpilicueta ette meg, Busquets nem. A félidő második felére csökkent némileg a nyomasztó spanyol fölény, de az olaszoknak összesen egy kísérlet jött össze, amikor Emerson lövése a kapufát súrolva távozott a pályáról. Legalább attól a szégyentől megmenekültek, hogy egy teljes félidőn át célba sem veszik a kaput.
Második félidő
Az első félidő menetrendje szerint folytatódtak a dolgok a másodikban is, habár kicsit megélénkült a támadójáték, amikor felváltva fejeztek be kapura lövéssel egy-egy helyzetet a résztvevő felek. Az olasz válogatottat egy rossz szó sem érhette minőség tekintetében, de a spanyolok egyértelművé tették, melyik az erősebb csapat. Ezt ugyanakkor góllal is alá kellett volna támasztaniuk, ám pont az ellenkezője történt. Egy szépen felfűzött spanyol támadás után könyörtelen kontrát vezettek az olaszok, amelynek elindítása a kapusuk helyzetfelismerését dicsérte. A gólhelyzetben előretörő Insigne elől még hibátlan becsúszással tisztázott Laporte, a labdát megszerző Chiesa viszont szépen a hosszú sarokba tekert.

Chiesa gólja reményt adott a mezőnyben elnyomott olaszoknak. Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Justin Tallis
Azonnal elszánt offenzívába kezdtek a spanyolok, Oyarzabal ismét hibázott ziccerben, majd Olmo bombázott mellé. Felderenghettek olyan emlékek, amikor a kapujához szegezik az ellenfelet, de a gól nem és nem bírt sikerülni. Ugyanígy szenvedtek Svájc ellen is hosszasan, aztán Berardi kis híján kettőre növelte a különbséget, de Unai Simón hárított. Újabb lendületet kapott a meccs: Spanyolország olyan erővel támadott, hogy az olaszok nem rendezkedhettek be catanaccióra, viszont a kontráikban ott volt a veszély. Már éppen kezdett elhatalmasodni a pánik a spanyol csapaton, amikor jött a megmentő, a szurkolóik által előszeretettel szekált Morata. Az ezen a meccsen csak csereként beállt csatár Olmóhoz passzolt, majd a büntetőterületre betörve visszakérte, és higgadtan gurított el Donnarumma mellett. Morata beállásával új lendületet kapott a spanyol támadójáték, de az olaszok is komolyan gondolták, hogy lőnek egy újabb gólt.

Morata nagy lendületet és egyenlítő gólt adott a spanyoloknak a beállása után. Fotó: MTI/EPA pool/Andy Rain
Hosszabbítás
A semleges nézők jártak a legjobban azzal, hogy maradt az eredmény, mert így még fél órán keresztül nézhettük két rokonszenvesen küzdő, kiváló csapat irtó jó meccsét. Az iram eleinte a hosszabbításra sem esett vissza, egészen felvillanyozó volt látni két olyan csapatot, amelyek végig, folyamatosan nyerni akarnak, ráadásul még focizni is tudnak. Spanyol gól látszott érni, egy helyzetnél Donnarummának, majd egy másiknál az olasz hálóőr után már a blokknak is hárítania kellett, Unai Simón uradalmában eközben jóval kevesebb történés volt. Az idegek harcában az kezdett érződni, hogy aki gólt szerez, az megnyeri a csatát, mert a spanyolokban lelki, az olaszokban testi erő nem lenne már az egyenlítésre. Ahogy fáradtak a csapatok, és fogyott az erő, úgy nőtt a büntetőpárbaj esélye, amiről ritkán érezzük, hogy igazságos, de itt tényleg nem nagyon lehetett máshogy eldönteni, melyik csapat érdemel továbbjutást.

Busquets a spanyol csapat motorja volt ezúttal is. Fotó: MTI/AP/Getty pool/Laurence Griffiths
A csapatkapitányok és a kapusok is nagyot ölelkeztek a tizenegyesek előtt, nem nagyon látni ilyen jó hangulatot ebben a helyzetben. Locatelli lövését védte Unai Simón, Olmo fölé lőtte, Belotti berúgta, Moreno szintén, Bonucci is magabiztos volt, Thiago sem adott esélyt a kapusnak, Bernardeschi nagy erővel belőtte, Morata lövését védte Donnarumma, Jorginho pedig döntőbe rúgta az olaszokat. A spanyoloknál éppen az egyenlítő gól szerzője, és a támadásaik legjobbja hibázott.
OLASZORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 1:1 (1:1, 0:0), tizenegyesekkel 4:2
London, Wembley stadion
gólszerző: Chiesa (60.) – Morata (80.)
moliere
2021-07-07 at 16:16
Hesslerezredes
… meleg van…
.
JG
Na ja.
JG
2021-07-07 at 10:04
ÉS MÉG ÚGY IS NÉZTEK KI, MINT KÉT EURÓPAI CSAPAT!
Gondolom sok liberálnáci hiányolta is a néger kvótát.
Hesslerezredes
2021-07-07 at 08:55
Már mitől lenne ez a két legjobb csapat.
A tegnapi meccs olyan szar volt, hogy ha lenne olyan szabály, mint ami a birkózásban van, hogy inaktivitás, hát le kellett volna léptetni mind a két bagázst a 90.perc letelte után és elzavarni haza.
Egyébként is a kétszer 15 perc hosszabbítás teljesen fölösleges.
Azonnal 11-esek legyenek, aztán tukurudu.
Egyébként a foci kemény megújításra szorul:
– meg kellene növelni a kapukat fél-fél méterrel, vagy felükre csökkenteni és a kapust eltörölni, de úgy, hogy a kaputól 11 méteren belül egyik csapat játékosa sem lehet.
– a szabálytalankodó játékost a szabálytalanság súlyától függően 5-10- percre kizárni a játékból,
– a lesszabályt eltörölni,
– cserelehetőség annyi legyen, amennyiben a két csapat a meccs előtt megegyezik.
Az egész játékot sokkal gólképesebbé kellene tenni.
nemzeti
2021-07-07 at 08:09
MARCO ROSSI miatt nyerjék meg az olaszok.
Viszont nekünk jobban jönne az angol győzelem.Elbíznák magukat.
nemzeti
2021-07-07 at 08:08
Nehéz a munkaadónak belőni a 11-est.
Megremegett a láb.
Fradi-Morata 1:1
2021-07-07 at 06:41
3:0-ás FRADI-győzelem a BL-nyitányon. TERMÉSZETESEN!
Morata megérdemli sorsát. A Juvéban megkeserítette a FRADI életét.
Most azt hitte a 80. percben, hogy mennybe megy, 40 perccel később kiejtette a spanyolokat!
HÁLA ISTENNEK!
Rossi nem véletlenül a magyar “válogatott” kapitánya és nem az olaszé, de még csak nem is a szlováké…
Lócz József
2021-07-07 at 05:00
Marco Rossi miatt nyerjék meg az olaszok az EB-t. Különben meg is érdemelnék.Délvidéki
Vinczer S. Péter
2021-07-07 at 02:01
Kívánom, hogy a beképzelt angulusok térdre kényszerüljenek a meccs végén. Én az olaszokra tippelek, és nekik drukkolok. Ők is piros fehér zöldek.
De hét a labda kerek és gurul a kalapácsvető nagybátyám szerint. Péter
moliere
2021-07-07 at 00:26
Ugyeugye???? Több fórumon ott volt a kérdőív: ki nyeri az EB-t? Lehetett klikkelni. Következetesen a spanyolokra klikkeltem, ők voltak mindig az utolsók az általában 8 országot felsoroló lehetőségek között, közvetlenül a “másik válogatott” 9. pozíciója előtt, és közvetlenül az olaszok után. Az első hat csapat közül kiugrott a jó magyarok szemében a francia, aztán kis lemaradással hagyományos germanofíliánk és anglomániánk két díszes tárgya (igen erősen érdemtelenül, már ami ezeket a “nemzeteket” illeti), persze ott díszelgett még a címvédő, hiszen hát sok nem igazán férfi identitású szavazó számára a cé típusú Ronaldó maga a kisisten, és hát a belgák. Általában még hollandia is (sic!!!) bőven bekanyarodott a “futballokos” magyar szavazók szemében az olasz-spanyol tandem elé. Kis elégtétel, hogy én következetesen a spanyolokat húztam be mindig. De nem bánom az olaszokat sem, hiszen a két leginnovatívabb futballnemzet, amióta a dunai iskola kislángra kapcsolt. És hát vajon kinek szurkolt ma este Marco Rossi? Na ugye! Mivel keményen tartozunk Neki, ma csakis Forza Italia lehetett a jelszó! Annak ellenére, hogy a spanyolokra tippeltem.
Már csak egy dolog van hátra. Térdre kell kényszeríteni az ángliusokat. Miket beszélek?! Térden maradásra kell őket kényszeríteni. Ja, és ha esetleg kapnának egy kijózanító pofont, talán elérhetnénk, hogy maradandóan szivárványt lássanak.
Hacsak nem olasz-dán döntőben gondolkodik a Mindenható…
Gyurcsótány
2021-07-06 at 23:58
Te egy nagyon idióta vagy ,ha egy focimeccsről is ez jut eszedbe