Nem rendelt el nyomozást és elutasította a volt kémelhárító, Katrein Ferenc ellen hazaárulás miatt tett feljelentést a Fővárosi Főügyészség. A ma már külföldön élő Katrein néhány hete az Index.hu hírportálnak teregette ki a magyar titkosszolgálat állítólagos belső problémáit. Úgy tűnik, büntetlenül.
Emlékezetes, Katrein Ferenc nemrég hosszú interjút adott és súlyos kijelentéseket tett az Index hírportálnak. A titkosszolga 2000-től 2013-ig a Nemzetbiztonsági Hivatalban és utódszervében, az Alkotmányvédelmi Hivatalban is vezető beosztásban dolgozott. A kémelhárító többek között azt állította, hogy az elhárítást orosz ügyekben politikai szintről “lefojtották”. Beszélt arról is, hogy szerinte orosz titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen, amelynek része a migránsválság elmélyítése, és annak felhasználása propagandacélokra és befolyásolásra, illetve kiemelte azt is, hogy semmi nem indokolta, hogy évekig nem léptek fel a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) ellen, pedig tudomásuk volt arról, hogy a szélsőséges szervezetnek fegyverei vannak és kapcsolatban állnak az orosz katonai titkosszolgálattal, majd azt sugallta, hogy a magyar politikai vezetés nem akart konfrontálódni direkt módon Putyinnal.
Nem nyomoznak Katrein ellen
A feljelentéseiről elhíresült Tényi István szerint a leírtak miatt felmerülhet a hazaárulás és az állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása, illetve felkelthetik a minősített adattal visszaélés vétség gyanúját is, emiatt pedig bejelentést is tett a Fővárosi Főügyészségen. Hazaárulásról beszélt Földi László, a polgári elhárítás volt műveleti igazgatója is, aki szerint ennek az akciónak láthatóan volt egy “befolyásolási oldala”. A titkosszolgálati szakértő nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy az egész politikai elit nehéz helyzetbe hozása volt a cél, hogy így teret kapjanak a friss erők. A Fővárosi Főügyészség ugyanakkor elutasította Tényi feljelentését arra hivatkozva, hogy az általa megjelölt bűncselekményeket „nem lehet megállapítani”. Az ügyészség indokolásában kifejtette, hogy Katrein volt munkájáról csak általánosságban beszélt, továbbá utaltak rá, a hazaárulás gyanúja azért nem áll fenn, mivel nem igazolható, hogy a volt kémelhárító Magyarország függetlenségének, alkotmányos rendjének, területi épségének megsértése céljából külföldi kormánnyal vagy szervezettel felvette a kapcsolatot.
A Szilvásy-ügy részleteiről is beszélt
A főügyészség állítja, azt sem lehet megállapítani, hogy Katrein állam ellenes bűncselekménnyel összefüggésben elmulasztott volna feljelentést tenni, ahogy a minősített adattal való visszaélés ügyében sem indítottak nyomozást. Ezt azzal magyarázták, hogy az interjúban felhozott botrányok a nyilvánosság előtt már ismertek voltak, illetve minősített adatok körébe tartozó ügyekről az egykori titkosszolga nem tett említést – áll a – PestiSrácok.hu birtokába került – elutasító határozatban. Utóbbi kijelentéssel lehetne vitatkozni, hiszen Katrein az államtitkot képező Szilvásy-féle kémperrel kapcsolatban a részletekbe is belement, sőt, elsőként erősítette meg a titkosszolgálati munkatársak közül azt az eddig csak a sajtóban megjelent információt, miszerint Galambos Lajos volt NBH-főnök lehetővé tette, hogy bolgár kollégáknak álcázott orosz ügynökök poligráfos vizsgálat alá vessenek aktív magyar szolgálati embereket.
Sértett ember
Az interjúra egyébként Orbán Viktor miniszterelnök is reagált tegnap. Azt mondta: Magyarországon törvény írja elő, hogy a politikai élet résztvevőinek milyen átvilágításon kell átmenniük, „az életet meghatározó fontos döntések közelébe ilyen típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés nélkül nem lehet kerülni”. A kormányfő szerint nem kell nagy meglepetésnek tekinteni, hogy bár Magyarország nem a legnagyobb ország, de fontos helyen fekszik, és másoknak is vannak velünk szándékai, akik befolyást akarnak gyakorolni Magyarországra. Szerinte az országot nem lehet izolálni, megvédeni lehet, amihez „dinamikus, alkalmazkodni tudó nemzetbiztonsági védelmi rendszerre van szükség”. Ezt 2010 után felépítették és működtetik – állította Orbán, hozzátéve, hogy „törődik ezzel a kérdéssel, elég sok időt visz el a munkájából”. A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára, Dömötör Csaba azt mondta: úgy tudják, az interjúalany nem önszántából távozott a szolgálatoktól, hanem elbocsátották, „így egyértelmű, hogy egy sértett emberről van szó, ami alapjaiban kérdőjelezi meg az állítások valóságtartalmát”. Szerinte „csak azokat az alaptalan pletykákat mondta fel, amiket egyes médiumok unásig futtattak az elmúlt időszakban”.
Része a lejáratásnak
Ezzel kapcsolatban egy televíziós interjúban még Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági Bizottság szocialista elnöke is azt mondta, hogy Katrein több kijelentése is megkérdőjelezhető, valamint megerősítette, hogy a volt kémelhárító nem önszántából távozott a szolgálatoktól. Szerdai cikkében a Magyar Idők is megemlítette Katreint, méghozzá abban az összefüggésben, hogy az ő nyilatkozata is része annak a lejárató akciónak, ami a lap szerint várhatóan azzal folytatódik, hogy jól körülhatárolható, volt titkosszolgálati vezetők köré verbuvált csoport a nemzetközi sajtóban szellőztethet meg olyan információkat, amelyeket még főként Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején gyűjtöttek a cég megbízható munkatársai fideszes felső vezetőkről és azok családtagjairól.
Címlapfotó: Index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS