Több kérdésben sem jutnak dűlőre az ellenzéki összefogás pártjai, a legmegosztóbb ezek közül az online előválasztás ügye, amelyet a Momentum támogat, azonban szövetségei elutasítanak. Kacsoh Dániel a Mandineren megjelent cikke szerint ebben is Gyurcsány dönthet, az egyezkedés azonban jócskán elhúzódhat még.
Megmerevedtek az álláspontok az ellenzéki előválasztás lebonyolítása kapcsán az egyes pártok között, a Momentum lényegében egyedül maradt az online részvétel erőltetésével, a DK és az MSZP határozottan elutasítja a Fekete-Győr Andrásék által vázolt elképzelést – értesült a Mandiner. A Momentum hivatalos érvelése szerint csak a netes megoldással érhetik el, hogy a kistelepülések lakói, az egészségüket féltő idősek, a mozgásukban korlátozottak, vagy éppen a külföldön élő magyarok is élhessenek a választás jogával. Ennek érdekében petíciót is indítottak. Ezzel szemben a többiek leginkább arra hivatkoznak, hogy az online szavazással nem lehetne kizárni az esetleges csalások, beavatkozások esélyét, az állami ügyfélkapus rendszer igénybe vételétől pedig ódzkodnak, különösen Gyurcsányék. Pedig erre 2019 nyarán is volt lehetőség, akkor körülbelül négyezren éltek vele. Ugyancsak ellenérv, hogy a résztvevők megszoknák ezt az eszközt, noha élesben, majd 2022 tavaszán nem lehetne ugyebár használni. A Mandiner megkereste a Momentumot, ragaszkodnak-e az elképzeléshez. Mint írták:
Természetesen kitartunk az online előválasztás mellett, mellyel nem vagyunk egyedül: már az indulást követő néhány napban közel ötezren írták alá a petíciónkat. Szerintünk az előválasztás a demokrácia ünnepe, visszahozza azt a versenyt, azt a választási lehetőséget az emberek számára, amelyet a Fidesz a választási törvény módosításával gyakorlatilag elvett a magyaroktól. Az előválasztáson minél több ember elmondhatja a véleményét, annál szélesebb körű demokratikus bevonódásról beszélhetünk. Ezért fontos, hogy ne maradjon ki senki – ebben több párt is egyetért. A hatpárti döntés hamarosan megszületik.
A Mandiner forrásai is kizárják, hogy végül ne szülessen megállapodás, hiszen senki nem meri megkockáztatni, hogy ő legyen a kormányellenes szavazótábor szemében az összefogás meghiúsulásának okozója. Ugyanakkor úgy tudják, hogy az egyezkedés akár május végéig is elhúzódhat, mások szerint azonban akár már a héten dűlőre juthatnak a felek. Egyben egyetértenek az ellenzéki források: a Momentum ezzel az ötlettel, akárcsak például Hadházy Ákos zuglói ráindításával a biztos befutónak kikiáltott MSZP-s Tóth Csabára, az önállóság látszatának fenntartását is fenn szeretné tartani. Árnyalja a képet, hogy Hajdú Gergő, a 2019-es önkormányzati voksolás előtti előválasztást is lebonyolító aHang kampányigazgatója úgy véli, biztonságos lehet az online előválasztás. Elismerte ugyanakkor, hogy nincsen „meghekkelhetetlen rendszer”. A Mandiner szocialista informátora szerint az utóbbi szisztémához hasonló megoldást kompromisszumként el tudnak képzelni.
Vidéken súlytalan a Momentum
A baloldali pártokon belüli értelmezés szerint a Momentum leginkább azért ragaszkodik ennyire az internetes előválasztáshoz, mert nincs mozgósításra kész vidéki bázisa, szervezeti hálója. A döntés alighanem Gyurcsány Ferenc ízlése szerint születik majd. További adalék, hogy a Gyurcsány-párt és a szocialisták sem akartak eredetileg minden választókörzetben előválasztást az egyéni képviselőjelöltekről, mondván, van jó pár helyszín, ahol egyértelmű, kit érdemes indítani jövőre a Fidesszel szemben. Mégsem ez az elképzelés érvényesült, ám jelen állás szerint sem az MSZP, sem a Jobbik, sem a DK nem állít majd mind a százhat helyszínen jelölt-jelöltet az augusztus végén induló belső vetélkedésre, sőt, csupán hatvan-hetven választókerületben lesz az MSZP–Párbeszéd szövetségnek jelöltje az őszi előválasztásokon – vázolta a múlt héten egy háttérbeszélgetésen Tóth Bertalan szocialista pártelnök.
Csak ott kell elindulnunk, ahol mi szolgáljuk legjobban a kormányváltást. Ott győznünk is kell. Máshol meg mást kell győzelemre segítenünk. Erről szól az összefogás
– érvelt az Alfahírnek Jakab Péter Jobbik-elnök, aki a Facebookon már elkezdte a saját aspiránsok bemutatását.
Az ellenzéki előválasztásra legnagyobb ellenzéki pártként egyéni jelölteket és miniszterelnök-jelöltet is fogunk állítani. Készen állunk!
– közölte Facebook-bejegyzésében szűkszavúan szombaton a DK, arról azonban egyelőre nem hoztak döntést, ki legyen a kormányfő-jelöltjük. Ehhez minimum elnökségi jóváhagyás kell, ám arra még mindenképp várni kell, a pártelnök minapi betegeskedése „bekavart” egy kicsit. Minden valószínűség szerint azonban másról nem lehet szó, mint Dobrev Kláráról, hiszen korábban Gyurcsány Ferenc pártelnök már jelezte: vagy a feleségét, vagy senkit nem indítanak. Ugyanakkor a Mandiner információi szerint felvetődött, hogy mégsem őt, hanem egy civil, párton kívüli személyt neveznének be, mondván, ha Dobrev kikap Karácsony Gergelytől, az kínos presztízsveszteség lenne. Ráadásul a baloldali holdudvarból is többen megüzenték, hogy legyen inkább a volt zuglói polgármester a közös ellenzéki listavezető, arra hivatkozva, ő „távolabb” van a továbbra is megosztó egykori kormányfőtől. A kialakult helyzet miatt többen próbálták lebeszélni a vetélkedésről az EP-képviselőnőt, aki azonban állítólag eltökélt, mindenképp indulni akar az előválasztáson. Érdekesség, hogy párttársa, a szintén EP-képviselő Molnár Csaba az ATV-ben nemrég azt ecsetelte: ő épp arról győzködi Dobrevet, hogy induljon. Egy biztos: néhány héten belül megtudjuk, mi az igazság. Könnyen lehet, hogy valamiféle dramaturgiai fogásról van szó.
Karácsony kivár
Érdekesebb körülmény azonban, hogy Karácsony miért halogatja a hivatalos bejelentést. Úgy tudjuk, erre hamarosan, legkésőbb május elején sor kerülhet, ringbe szállását már mindenki kész tényként kezeli. A szocialisták, köztük Molnár Zsolt pártigazgató a nyilvánosság előtt ettől függetlenül arra utaltak, hogy azért unszolni kell a vonakodó főpolgármestert. Az MSZP-nek jó oka van „tolni” Karácsonyt: a gyengülés jeleit mutató pártnak a párbeszédes lízingpolitikus a fő attrakciója a háttértárgyalások során, ő a legerősebb „hozott anyaguk” a közösbe. Ha Karácsony és Dobrev is bejelenti az indulását, úgy teljes lesz a kétfordulós miniszterelnök-jelölt-jelölti előválasztás köre. A legnagyobb kérdés az, ki lesz az ellenzéki összefogás „arca”. Az erőviszonyok tekintetében azonban egyértelmű, hogy a DK-nak van a legnagyobb befolyása a térfélen, és ennek nem is rest hangot adni.
Forrás: Mandiner; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS