
Nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy németországi vagy európai bankválsággá fajulnak az utóbbi hetek bankcsődjei – emelte ki az egyik legtekintélyesebb német kutatóintézet, a berlini DIW vezetője hétfői nyilatkozatában.
Marcel Fratzscher, a DIW (Deutschen Instituts für Wirtschaftsforschung) elnöke az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) csődje és a svájci Credit Suisse megrendülése révén az utóbbi napokban kibontakozott piaci fejleményeket kommentálva aláhúzta, hogy a pénzügyi rendszer esetleges válsága a vállalati hitelezés feltételeinek szigorodásán keresztül az egész gazdaságot meggyengítheti, és növelheti a munkanélküliséget. A pénzügyi válságok eleve nehezen kiszámíthatóak, és noha a rendszerszintű kockázatok sokkal kisebbek, mint a legutóbbi nagy válság, az amerikai Lehman Brothers 2008. szeptemberi csődjének idején, mégis előfordulhat, hogy “pánik tör ki a tőkepiacokon, mert senki sem tudja, hogy mely bankok kerülhetnek még bajba”.
Egy ilyen pánik úgynevezett önbeteljesítő jóslatokhoz vezethet, ami azt jelenti, hogy a bankszektor likviditásával kapcsolatos aggodalmak stabil, fizetőképes bankokat is veszélybe sodorhatnak
-fejtette ki a DIW vezetője. Rámutatott: a Credit Suisse esete világosan mutatja, hogy még a rendszerszintű fontosságú bankok is bajba kerülhetnek.
Egyelőre nem lehet kizárni, hogy a bankszektorban tapasztalható zavarok jelentős negatív hatást gyakorolnak a németországi és európai gazdasági növekedésre
-állapította meg Marcel Fratzscher. Kifejtette, hogy a német takarékpénztáraknál az utóbbi hetekben végrehajtott leírások máris jelentős veszteségekre utalnak, amelyek az Európai Központi Bank (EKB) minden egyes kamatemelésével tovább növekednek. Ezért az EKB legutóbbi, csütörtöki kamatemelése legalábbis “kockázatos döntésnek”, és akár “súlyos hibának” is nevezhető. A napokban kiderül, hogy az amerikai Fed követi-e az EKB kamatemelését, vagy a pénzügyi stabilitásra törekedve tartózkodik ettől. Az EKB továbbra is azzal a “dilemmával” szembesül, hogy az infláció megfékezéséhez kamatemelések szükségesek, amelyek azonban gyengítik a pénzügyi stabilitást.
Ilyen körülmények között nehéz dolguk van a német politikusoknak, mindenekelőtt a kancellárnak és a pénzügyminiszternek, hiszen nem becsülhetik le a problémák nagyságát, de nem is szabad erősíteniük a félelmeket, és a nyilvánosság számára hitelesen meg kell mutatniuk, hogy mindent megtesznek a helyzet megnyugtatásáért
-írta kommentárjában Marcel Fratzscher.
A svájci jegybank csütörtökön 50 milliárd frank értékű sürgősségi hitelkeretet nyitott meg a Credit Suisse számára, vasárnap pedig bejelentette, hogy az SVB csődjének hatására megrendült bank egy nagyszabású – 200 milliárd frank értékű jegybanki likviditási támogatásból és kilencmilliárd euró értékű állami garanciavállalásból álló – mentőcsomag révén az UBS-hez kerül, amely mindössze hárommilliárd frankot fizet riválisáért. Az UBS és a Credit Suisse egyesülése a második legnagyobb európai bankfúzió 2008 óta. Az egyesüléssel egy globális jelentőségű, ötezer milliárd dollárnyi eszközállománnyal rendelkező pénzintézet jön létre. Az SVB pánikszerű betétkivonás hatására március 10-én vált fizetésképtelenné. A kaliforniai bank 210 milliárd dolláros eszközállományával a 16. volt az Egyesült Államok bankjainak nagyság szerinti rangsorában. A feltörekvő informatikai vállalkozások finanszírozására szakosodott pénzintézet összeomlása a második legnagyobb bankcsőd az amerikai pénzügyi rendszer történetében, és a legnagyobb a 2008-as válság óta.
Forrás/fotó: MTI
Édi
2023-03-22 at 10:49
A lé levét is mi isszuk. Koccintsunk hát vele! Egészségünkre!
pampafu
2023-03-21 at 12:40
Csak Állampapir és kp. Minden más bizonytalan jelen állapotban.
Az, hogy virtuális pénzed legyen bankkártyán, O % kamattal az
nem alternativa.
Ludas Matyi
2023-03-21 at 10:21
Igen,ez is mesterségesen szított,és kitalált,úgy mint a Covid. Ezt is Amerikában találták ki. /” köszönjük Emese”./Mit akarnak ezzel elérni? Ja,tudom! Szűnjön meg a készpénz, csak bank kártyával lehessen fizetni,majd pedig a bőrünk alá ültetett chippel. Mi következik ebből? Totális diktatúra. Ugyanis,teljesen ki leszünk szolgáltatva a pénzügyi bankároknak,és ha úgy gondolják,nem adnak /utalnak pénzt,se a bank kártyánkra,sem a chipre. Lehet,bogarakat,füvet,fakérget és kukacokat,ill. fényt enni. SZUPER!——————– SÁTÁNISTÁK!!!
víg gyula
2023-03-20 at 22:24
Pánikoljon az akinek a bankban sok pénze van , meg a bank. Ez a kettő úgy is jól jön ki belőle. Persze a befektetési alapok lenyelhetnek pár milla ezt azt, itt ott. Milyen jó, hogy bankolhatunk! De ez régi trükk. Már a középkorban is pénzrontás volt, amikor a pénz nemesfémarányát újraveretés címén csonkolták. Most meg még nemesfém sem kell hozzá. Csak úgy megmondják!
bl
2023-03-20 at 19:04
Az egész olyan mint egy rezonancia. A rezonanciakatasztrófát pedig a “készülék elhangolásával” lehet elkerülni.
bl
2023-03-20 at 18:55
Az önbeteljesítő jóslat a visszhangnak, a reflexiónak egy olyan fajtája, amiben a Soros féle “úriemberek” otthonosan érzik magukat, jó nagy káoszt tudnak generálni. Káosz = haszon, háború = haszon, azaz szép lassan minden életellenessé válik a nagy-nagy liberalizmusban. (Ahelyett, hogy önmagát korrigálná, önmagát fogja lerombolni, a liberó nem az egyensúly fölött köröz, sose körözött ott, mindig is a lebomlásból nyerte erejét.)
bl
2023-03-20 at 18:50
Maga a pénz is egy árnyék, mert senki se tudja megjósolni, hogy a ládafiából kivéve mire lehet elcserélni. Az árnyékok meg árnyékjelenségeket produkálnak, azaz visszhangot keltenek, amiből “jól kijönni csak az tud aki el tudja választani az eredetit az árnyéktól”. No para, mert úgyse tudod/tudom, hogy melyik az eredeti, azaz melyik a valódi tény és melyik a reflexió, azaz melyik az ál.
Logikus
2023-03-20 at 17:16
Magyarán, a lufi megint kipukkadt. Nem volt elég az USA-nak az, hogy 2008-ban világválságot csináltak azzal, hogy a saját adósságukat szétterítették, most megint ezt akarják
Naprózsa
2023-03-20 at 16:39
Egyem ezt a sok különleges jóstehetséggel megáldott német és nyugati pénzügyi zsenit. Hogy micsoda szaktudás kell ehhez a lényegében így összefoglalható elemzéseknek:
“Blablabla, blabla bla blablalalalala, blabla bla”
Mi meg itt pondrók Európa alvégen csak annyit szűrünk le az egészből, hogy CBDC, meg “Nem lesz semmid és boldog leszel!” – módszer zajlik, és kár minket hülyítenetek. Ez történetesen egy szándékolt, mesterséges összeomlás, már vártuk, hogy mikor kezditek ezt is a nagy Resethez…
Amúgy az előző, másodlagos ingatlanpiaci válság nem 2008-ban bankcsőddel kezdődött, hanem aki nem volt hajlandó hülyének lenni, már 2007 elején tudta, hogy válság van.
Évekkel 2008 előtt elkezdtek minket magyar kisvállalkozókat telefonon hívogatni egy ingyenebéddel egybekötött remek üzleti ajánlattal nyaggatni és ragaszkodtak a házaspárok megjelenéséhez.
Soha egyikre se mentünk el, de bevallották, hogy rá akarnak beszélni bennünket, hogy fektessünk be FLORIDAI lakásépítésekbe, aztán ott nyaralhatunk, vagy a cég maga fogja eladni.
– Itthon sincs időnk nyaralni – vetettük ellen, – nemhogy még sokpénzért odarepüljünk.
– Semmi gond – kapacitáltak a messziről jött magyar ember-ügynökök. – Ez egy remek befektetés, a szervezőcég kezelni fogja a portfoliót.
– Hát ez ha olyan jó biznisz lenne – kételkedtünk, akkor nem itt világvégén hülyének nézett naiv magyarokat boldogítanák, hanem maguk az amcsik hasznosítanák… – ráztuk le őket.
Egy évvel később megint több ilyen jótékony beugrató nyüstölt minket, de most azzal, hogy vegyünk nyaralókat Spanyolországban, mert jó bolt kiadni majd német nyugdíjasoknak.
– Ha jó bolt volna az ingatlanépítés, a nálunk sokkal gazdagabb Friccek fektetnének be, mert nem olyan jószívűek ők, hogy nekünk adnák a nyereséges üzletet – ráztuk le a nyaggatókat.
Egy évvel később:
Már horvátországi ingatlanépítés csuda nyereségével kecsegtettek.
– Ja, akkor válság van! – szépen ideért már keletre is! – állapítottuk meg a férjemmel 2007 elején.