Újabb vita kezdődött a menekültügy körül a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségében, ezúttal arról, hogy maradhatnak-e Németországban az elutasított, de jól beilleszkedett menedékkérők.
A szövetségi kormány menekültügyért és társadalmi integrációért felelős CDU-s államminisztere, Annette Widmann-Mauz egy csütörtöki nyilatkozatában kiemelte: támogatja, hogy megadják a maradás esélyét az elutasított menedékkérőknek, akik „jól beilleszkedtek, jól tudnak németül, dolgoznak és nincs semmi a rovásukon”. Kiemelte, hogy gazdasági szervezetek képviselőivel folytatott megbeszélésein rendszeresen téma, hogy ne toloncolják ki azokat az elutasított menedékkérőket, akik megállják a helyüket a munkaerőpiacon. Az államminiszter úgy fogalmazott, hogy ez az érintetteknek, az őket alkalmazó cégeknek, valamint az egész gazdaságnak és a társadalomnak is fontos.
Widmann-Mauz támogatja Schleswig-Holstein tartomány CDU-s kormányfője, Daniel Günter javaslatát az úgynevezett sávváltásról. Eszerint a valamilyen okból elutasított menedékkérők a menekültügyi rendszerből átkerülhetnének a munkavállalók bevándorlását szabályozó rendszerbe, és megpályázhatnák a képzett munkavállalók számára elérhető, huzamosabb időre szóló tartózkodási engedélyt. Erre a sok szakmában egyre súlyosabb munkaerőhiány miatt van szüksége Németországnak.
Fiatalok nincsenek, az öregeket viszont valakiknek ápolniuk kell
A CDU-ban számos további vezető politikus is támogatja Günter javaslatát, a CSU viszont szinte teljes egészében elutasítja. A párt vezető szakpolitikusa, Joachim Herrmann bajor belügyminiszter szerint visszafelé sülhet el az egész, és Németország az illegális bevándorlás még vonzóbb célpontja lehet. Ő is kivételt tenne azonban a kórházi és otthoni ápolási személyzet esetében, hiszen e téren azonnal 35 ezer szakemberre lenne szükség Németországban.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS