A kormány kérésére már kedden szavazhat az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról – tartalmazza az előterjesztéshez hétfőn benyújtott, a parlament honlapján olvasható kivételességi javaslat. A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által jegyzett dokumentum szerint a kivételes eljárás keretében kedden lenne a javaslat összevont vitája, első napirendi pontként. A javaslatot a képviselők megszavazták.
115 igen és 49 nem szavazattal a parlament megszavazta, hogy extra tempóban tárgyalják meg a felsőoktatási törvény módosításáról szóló javaslatot, amely a Soros-féle Közép-európai Egyetem (CEU) mellett 27 másik, külföldi érdekeltségű hazai egyetemet is érintene. Előtte az MSZP és az LMP hiába kérte, hogy a törvény vitáját halasszák el. A most elfogadott menetrend szerint kedden délig már szavazhatnak is a jogszabályról. Módosító indítványt hétfő délután 5 körülig lehet benyújtani. A sürgősségi eljárást Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (KDNP) kezdeményezte, a törvényt pedig Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter (Fidesz) nyújtotta be. A sürgősséget Orbán Viktor is megszavazta:
Tárgyalni fog a magyar kabinet és az Egyesült Államok kormánya a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyében
– erről a miniszterelnök hétfőn a Parlamentben beszélt újságíróknak.
A kormányfőt a külföldi egyetemeket érintő törvénymódosítási javaslattal összefüggésben kérdezték a CEU-ról. A miniszterelnök azt mondta:
jó szándék fogja vezetni a magyar kormányt és bizonyára az Amerikai Egyesült Államok kormányát is, tehát nincs ok arra, hogy bárki ideges legyen”. Majd tárgyalunk az amerikaiakkal, hogy ők mit szeretnének
– válaszolta a CEU jövőjét firtató kérdésre.
Vannak Magyarországon szabályok, amelyeket 27 külföldi egyetem – köztük a “Soros-egyetem” – nem tart be, ezeket kell most rendbe tenni
– jelentette ki Orbán Viktor. A felsőoktatási törvény javasolt módosítása alapján a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Az összegző módosító javaslatról is kedden szavaznának, a zárószavazás, a törvényjavaslat elfogadása is kedden lenne. Semjén Zsolt szerint a napirendi javaslat módosítását a törvényjavaslat mielőbbi elfogadásához fűződő kormányzati érdek indokolja. A házszabály szerint a kivételes eljárásban tárgyalásról az Országgyűlés vita nélkül határoz. A kivételes eljárás elrendeléséhez a képviselők több mint felének szavazata szükséges. A kormány által benyújtott törvényjavaslat értelmében a jövőben akkor működhetne oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. Feltétel lesz az is, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön.
Alkotmányjogi panasszal él a Párbeszéd
A Párbeszéd Magyarországért alkotmányjogi panasszal él, ha az Országgyűlés elfogadja a Közép-európai Egyetemmel(CEU) kapcsolatos kormány előterjesztést – mondta Szabó Tímea, az ellenzéki párt társelnöke hétfői sajtótájékoztatóján. A Párbeszédben politizáló független országgyűlési képviselő közölte: módosítót nyújt be, amelyben a kormány javaslatainak törlését kezdeményezi, de amennyiben az Országgyűlés változatlan formában elfogadja a lex CEU-t, akkor alkotmányjogi panasszal él, mert véleménye szerint a javaslat hátrányos megkülönböztetést alkalmaz.
Hozzátette: ha az Alkotmánybíróság nem ad helyt a beadványnak, akkor a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak. Szabó Tímea a Párbeszéd nevében arra szólította fel Orbán Viktort, hogy fejezze be a felsőoktatási intézmények “vegzálását”, az oktatás szabadságának ellehetetlenítését és tegyen meg mindent a határon túli egyetemek védelme érdekében. A Párbeszéd szerint ugyanis a lex CEU és civil törvény kormány által tervezett módosítása veszélyezteti a külföldön működő magyar egyetemeket és civil szervezeteket, így érintheti a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a Partiumi Keresztény Egyetemet is, hiszen itt sincs kormányközi megállapodás az intézmények finanszírozásáról – folytatta. Úgy vélte: a lex CEU és a civil törvény módosításának is a hisztériakeltés a célja, hogy elterelje a figyelmet Magyarország valós problémáiról, az összeomló egészségügyről, az egyre növekvő vagyoni különbségekről és az oktatás katasztrofális helyzetéről. Megjegyezte: a civil törvény módosításának legaggályosabb része, hogy védheti az iszlám fundamentalista terrorszervezeteket, hiszen a javaslat nem vonatkozik az egyházi szervezetekre, így ezeknek nem kell beszámolniuk, ha külföldről kapnak támogatást. A kormány a terrorszervezetektől védje Magyarországot, ne azokat a civileket vegzálja, amelyek gyakran a magyar állam feladatait végzik el – szólított fel Szabó Tímea.
Népszavazást kezdeményezne a DK
Ha a Fidesz elfogadja a felsőoktatási törvény “CEU-ellenes” módosítását, a DK népszavazást kezdeményez a kérdésben – jelentette be hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Oláh Lajos DK-s politikus, független országgyűlési képviselő. Közölte azt is, hogy pártjuk a keddi parlamenti szavazáson nem vesz részt.
Ha a kormány erővel akarja bezáratni a CEU-t, akkor erővel fogja szembetalálni magát – fogalmazott a független képviselő. Hozzátette, ismerve az ellenzéki pártok és a civil szervezetek hozzáállását, egy referendumon, együttes erővel, meg tudják akadályozni az egyetem bezárását. Arra a felvetésre, hogy pontosan milyen népszavazási kérdést akarnak benyújtani, azt felelte, hogy a többi ellenzéki párttal közösen képesek lesznek megtalálni azt a kérdést, amelyik alkalmas erre. A politikus egyúttal emlékeztetett arra, hogy a DK a kétharmados szavazásokat leszámítva nem vesz részt a parlament munkájában. Emiatt kedden sem szavaznak a javaslatról, mert annak elfogadásához elegendő a képviselők fele, ezért az ellenzék önmagában nem lenne képes megakadályozni a módosítást – indokolta távolmaradásukat.
LMP: európai jelentőségű a CEU ügye
Az LMP európai jelentőségűnek tartja a CEU ügyét, és állításuk szerint az egyetem nem sértett törvényt. Az ellenzéki párt európai parlamenti képviselője azt szeretné, ha az Országgyűlés nem is tárgyalná a felsőoktatási törvény módosítását, amely szerinte kizárólag a CEU-ról szól. Meszerics Tamás hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: egy jogállamban diszkriminatívnak tekintik azt a törvényhozást, amely egyetlen alanyra koncentrál. A kifogásolt törvényjavaslatnak ugyanakkor szerinte ennél nagyobb tétje van: az az akadémiai szabadságról szól Európa szerte. Ezért pártja kezdeményezi, hogy az Országgyűlés, ha napirenden tartja az előterjesztést, uniós napirendként tárgyalja azt. Kifejtette: ugyanazért gondolja ezt a javaslatról, amiért Navracsics Tibor uniós biztos is, mert az európai felsőoktatási térség jövőjét alapvetően érinti a CEU jövője. Különösen sérelmezte, hogy a kormány kezdeményezésére az Országgyűlés a javaslatról már kedden szavazna. Szerinte az eljárás hasonlít a szentpétervári egyetem ügyére, amely hasonló “vegzálást” szenvedett el, de a politikus feltűnőnek tartotta a párhuzamot a magyarországi civilekkel kapcsolatos szigorító törvényjavaslat és egy szintén orosz törvény között, amely ügynökként bélyegzi meg a külföldi forrásból is részesülnek. Meszerics Tamás, aki, mint mondta, huszonöt éve oktat a CEU-n, kijelentette:
az egyetem semmilyen jogszabályt nem sértett meg – az Oktatási Hivatal sem tájékoztatta arról, hogy ezt tette volna -, “amit megsértett, az az, amit most kívánnak elfogadni”.
Hozzátette: eszerint úgy is lehet valaki csaló Magyarországon, hogy még nem hozták meg azt a törvényt, ami alapján elhíresztelik, hogy nem tartja be a törvényeket. Az uniós képviselő azt sem értette, hogy egy akkreditált magánegyetemnek miért van szüksége államközi szerződésre, ráadásul, mint mondta, az Egyesült Államokban a szövetségi államnak semmilyen hatásköre nincs a felsőoktatásban. Szerinte a kitétel csak azért került bele a javaslatba, hogy az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemre ne vonatkozzon az, bár, mint mondta, ott is kormányközi megállapodás született.
Forrás: MTI, fotó: umdcipe.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS