Az európaiak többsége elégedetlen az Európai Unió (EU) fellépésével a migráció és az orosz–ukrán háború kérdésében – írta a Nézőpont Intézet az csütörtökön közzéadott elemzésében, amelyet az Európai Parlament (EP) megrendelésére készített Eurobarométer-kutatás alapján állított össze.
Az európaiak többsége a “háborúpárti fősodorral” szemben a békét tartja első számú prioritásnak a következő időszakban – összegezték a kutatási eredményeket. Az Eurobarométer eredményei alapján nagy igény mutatkozik arra, hogy fordulat történjen Brüsszelben – emelték ki. Arra a kérdésre, hogy mennyire elégedettek vagy elégedetlenek az EU válságkezelésével különböző területeken, szinte minden ügynél a többség elégedetlenségének adott hangot.
A polgárok 71 százaléka elégedetlen a migráció, 58 százaléka pedig az orosz–ukrán háború kezelésével – emelték ki. Hozzátették, hogy nagy arányban vannak – a megkérdezettek 61 százaléka –, akik csalódottak a sokat hangoztatott klímaváltozás elleni fellépés kapcsán. A korábban közös adósság nélkül működő EU-nak a gazdasági és pénzügyi helyzetmenedzselését illetően 58 százalék elégedetlen. Az Eurobarométer-kutatásban azt is felmérték, hogy az európaiak mit várnak az új EP-től. A válaszok pedig egyértelműek: a jelenlegi háborúpárti álláspont helyett a béke védelmét – emelte ki a Nézőpont Intézet. Azt írták, az európaiak 47 százaléka ezt várja az újonnan megválasztott EP-től a következő öt évben.
Az európai polgárok legnagyobb arányban a békét nevezték meg arra a kérdésre válaszolva, hogy az új EP-nek mely értékeket kell kiemelten védelmeznie a következő öt évben. Ezt követi a demokrácia, amelyet 33 százalék jelölt meg, valamint a szólás- és gondolatszabadság védelme, amelyet pedig 21 százalék. A jogállamiságot “az évek óta tartó, európai szintű boszorkányüldözések ellenére” 20 százalék választotta – hívta fel a figyelmet a Nézőpont Intézet, megjegyezve, hogy ezt feleannyian sem jelölték meg, mint a békét.
A közlemény arra is kitér, hogy az EP 2024. évi tavaszi Eurobarométer-kutatásának személyes megkérdezésen alapuló adatfelvételei február–márciusban készültek.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS