“Nehéz lesz az elkövetkező időszak, amelyet azért kell vállalnunk, mert azzal emberéleteket menthetünk meg” – jelentette ki Orbán Viktor hétfői, rendkívüli sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök hangsúlyozta, mindenkinek van felelőssége a védekezésben, elérkezett az összefogás ideje. Orbán Viktor a védekezés négy szintjét ismertetve bejelentette, a kisvállalkozókat és a családokat óvó gazdaságvédelmi intézkedésekről döntöttek az Operatív Törzs hétfői ülésén, de arról is beszélt, Keletről tíz repülőnyi védelmi felszerelést vár Magyarország, amelyből az első szállítmány hétfőn meg is érkezett.
Az Opertív Törzs ülésén elhangzottakról számolt be a miniszterelnök hétfői sajtótájékoztatóján. Mint elmondta, 12 napja vezették be a rendkívüli jogrendet, amelyet az indokolt, hogy a kutatók becslései szerint a koronavírus ellenszerét várhatóan hónapok múlva, rosszabb esetben a jövő év elejére készíthetik el. Hozzátette, mivel az elhúzódó időszak alatt a magyar lakosság megszokott életszervezése a kollektív önvédelem sikeressége miatt kényszerűen megváltozott, a vészhelyzet kihírdetése indokolt volt, és a továbbiakban is az marad.
A kilenc súlyos betegért kell most legjobban aggódnunk
Orbán Viktor elmondta, a védekezés négy vonalon szerveződik, amely a katonai, rendőri, egészségügyi és gazdasági területeket érinti. Hozzátette, a vírus terjedésének három szaksza van, az egyéni fertőzések stádiumából Magyarország már átlépet a csoportos fertőzés állapotába, amelyet a tömeges fertőzési szakasz követ majd. A miniszterelnök arra is kitért, jelenleg 167 nyilvántartott fertőzött van hazánkban, ezek közül azonban többségük csupán hordozó, 27-en mutatnak tüneteket, de igazi veszélyben az a kilenc ember van, akik annyira betegek, hogy kórházi intenzív ellátásra szorulnak. Elmondta, a koronavírus eddigi hét magyar áldozata közül öten szív-, és érrendszeri, valamint cukorbetegsében szenvedtek, egyikük daganatos beteg volt, másikuk pedig bélrendszeri problémákka küzdött. Az áldozatok átlagéletkora 69 év.
Nyugaton minden védelmi felszerelésből hiány van
Orbán Viktor arról is beszélt az egészségügyi védekezés szintjén elegendő de folyamatosan bővítendő készlettel rendelkezik hazánk. Kifejtette, orvosi maszkból 1,5 millió áll rendelkezésre, amely mellé naponta mintegy 25 ezret gyárt hazánk, a termelési kapacitás ugyanakkor a héten már eléri a 80 ezret. Hozzátette, milliós nagyságrendben áll rendelkezésre gumikesztyű, lélegesztető-gépből pedig 2.560 állítható munkába. A miniszterelnök elmondta, az a kép rajzolódik ki a nemzetközi tendenciákat vizsgálva, hogy Nyugaton mindenből hiány van, ezért Keletől kell behozni a további szükséges védeőfelszerelést. Hangsúlyozta,
óriási lekötött tételekről lehet beszélni, jelen pillanatban tíz repülőgép-szálltmányt vár Magyarország, amelyből egy már meg is érkezett.
A további számokról szólva Orbán Viktor kifejtette, 66 ezer kórházi ágy van, amelyek mellé a 65 év alatti orvosok, rezidensek és utolsó éves orvosi egyetemisták bevonásával 24.643 orvosi szolgálatra bevethető embert tudnak rendelni. Az egészségügyi szakdolgozók száma 105 ezer. Orbán Viktor arra is kitért, az Operatív Törzs hétfői döntését követően az intenzív ágyak mellett dolgozó orvosok és ápolók speciális maszkot kapnak, míg a többi egészségügyi dolgozó, és a koronavírus gyanújával érkező betegek orvosi maszkot kapnak majd.
Az orvosok és ápolók mindannyiuk megbecsülését kiérdemelték
-hangsúlyozta a miniszterelnök.
Hat területen bővül a gazdaságvédelmi akcióterv
A gazdaságvédelmi szintről szólva Orbán Viktor elmondta, a korábban bejelentett akcióterv hat újabb elemmel bővül. Mint kifejtette, a taxisokat követően mintegy 81 ezer kis-, és középvállalkozás kap a KATA alóli adómentességet, az érintett szakmák listáját egy hétfő esti rendelet tartalmazza majd. Elmondta, a március 31-e előtt felhalmozott adóhátralékok befizetési határidejét kitolták; az adómentesség egyes elemeit a médiaszolgáltatókra is kiterjesztették a reklámbevételek elmaradása miatt; felfüggesztették a kilakoltatásokat és az adóvégrehajtásokat, továbbá a GYES és a GYED jogosultságát is kitolták a járvány lecsengéséig. Mint kiemelte,
2010 után is sikerült talpra álltani a gazdaságot, munkához juttatni az embereket, és a járvány után sem lesz ez másképp.
Az összefogás ideje érkezett el
A rendőri és a katonai védekezésről szólva Orbán Viktor elmondta, a határon lezárták a személyforgalmat, csak magyar államolgár léphet be az országba, külföldi csak külön engedéllyel. Hozzátette, a külföldi állampolgárok hazajutását célzó humanitárius folyosót meghatározott (jellemzően éjszakai) időpontok alatt nyitják meg, annak függvényében, hogy a célroszág irányában milyen ütemben zajlik az érintettek továbbengedése. A miniszterelnök arról is beszélt, jelenleg összesen 139.684 rendvédelmi dolgozó vethető be a karantén és az általános biztonság fenntartása érdekében. A 65 év alatti katonák és rendőrök mellett Magyarország számít a mintegy 46 ezer polgárőr közreműködésére is.
A sajtótájékoztató végén a miniszeterelnök arról beszélt, minden magyar állampolgárnak vállalnia kell a járvánnyal járó kellemetlenségeket, mert ezek révén emberéleteket menthetünk. Hozzátette,
a védekezésben mindenkinek van felelőssége, összefogás ideje érkezett el.
A sajtótájékoztató visszanézhető!
A közvetítést az Itt.Ott TV támogatta. 51 magyar tévécsatorna, bárhol a világon, kötöttségek nélkül! Smart TV-n és mobilon is nézhető!
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS