Teljes a káosz Vizoviczki László az ellene és harminckét társa ellen bűnszervezetben, különösen nagy vagyon hátrányt okozó költségvetési csalás miatt indult büntetőper tárgyalásán, mivel a kirendelt könyvszakértők alig tudják kibogozni a szórakozóhelyek könyveléséből, milyen összegű adót nem fizetett be az államkasszába az éjszaka császárának tartott vádlott. Például kiderült, hogy nincs olyan könyvelési adat, amely alapján megállapítható lenne, mely vendéglátóegységnek mennyi bevétele volt, és mennyi adót nem fizettek meg a bevételeik után. A tárgyalás úgy fejeződött be, hogy 495 millió forint kárt okozhatott Vizó, de ez korántsem biztos.
Különböző helyeken, más időkben
Szakértők meghallgatásával folytatódott hétfőn az egyébként főrendőrök vesztegetésével is vádolt Vizoviczki László és harminckét társa ellen, különösen nagy vagyon hátrányt okozó költségvetési csalás miatt indult büntetőper tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken. A tárgyaláson megjelent pénzügyi szakértő – akinek véleményére az ügyészség is alapozza vádját – kifejtette: szakértői véleménye során nem vette figyelembe azokat a korábbi szakértői véleményekben szereplő tételeket, amelyeket nem tudnak alátámasztani az úgynevezett „napi rajzokkal” ( a büntetőeljárások során lefoglalt, a szórakozóhelyeken vezetett elszámolások), vagyis szerinte a vádlottak az eddig ismertnél jóval magasabb összeggel károsíthatták meg az államot az adóelkerülések révén. Vizoviczki mellett, egykori jobbkezének tartott vádlott-társa is megjegyezte hozzászólásában, hogy a szakértői vélemények 50-60 „elszámolási duplikációt” tartalmaznak, amelyek tovább ronthatják esélyeiket az esetleges felmentésükre. Szerintük „különböző helyeken, más időben”, de azonos összegek szerepelnek a szakértői véleményekben.
Nem tudni, mennyi lehetett a bevétel
Gellér Balázs, Vizoviczki ügyvédje mellett más védők és vádlottak is sérelmezték, hogy az ügyészség a bírósághoz, majd azon keresztül ügyfeleikhez is a rendelkezésére álló iratoknak csak egy részét juttatta el, a szakértő sem volt biztos abban, hogy minden iratot megkapott, amiből dolgoznia kellett. Végül is kiderült, nincs olyan könyvelési adat, amely alapján megállapítható lenne, hogy mely vendéglátóegységnek mennyi bevétele volt, és mennyi adót nem fizettek meg a bevételek után. Kiemelendő, hogy a szakértő szerint nem tudott a pénztárgépek szalagjai alapján szakérteni, hiszen volt olyan gép, amit több helyen használtak, és kijelenthető: „sokszor az ÁFA-mentes összegeket is beütötték”. Miután a szakértő és a vádlottak, védőik és a bírói tanács láthatóan azt sem tudta közös nevezőre hozni, hogy milyen „metodika” alapján kellene a számításokat elvégezni, vagy hogy melyik szakértő számolt a hatályos jogszabályoknak megfelelően, a bíró szünetet rendelt el.
Láthatóan minden védőügyvéd, vádlott, ügyész, de még a tanács elnöke is mélyen belemerült a szakértő által készített táblázatok bugyraiba, amelyek azt lennének hivatottak bizonyítani, hogy egyes vádlottak terhére mennyi adó meg nem fizetése róható. A szünetben komoly arccal beszélgetett ügyvéd ügyvéddel, ügyész ügyvéddel, majd kialakult egy ügyész-szakértő-bírói háromszög is. Ezt látván az egyik védő a tárgyalás folytatásában jelezte, hogy szeretnék tudni a vádlottak védői: vajon miről szólt a diskurzus. A bíró azonban hangsúlyozta, ő sem szokta megkérdezni, hogy milyen tartalmú beszélgetéseket folytatnak egymással a védők, így a szünetben folytatott beszélgetés tartalmáról csak akkor fogja tájékoztatni az érdekelteket, ha olyan dolgok kerülnek szóba, amelyek érdemben befolyásolhatják az ügy menetét.
Csaknem félmilliárd a kár
Később kiderült, hogy közel hét terrabájtnyi anyagot nem csatoltak az ügy irataihoz, mivel az ügyészség álláspontja szerint azok a Vizoviczkiék ellen folyó másik, vesztegetéssel összefüggő büntetőper anyagai, így “nem kapcsolódnak a költségvetési csaláshoz”. Ezután a vádlottak beadványainak felolvasása folytán kiderült: az egyes szórakozóhelyek üzletvezetőinek hanyagsága miatt a Vizoviczki jobbkezének tartott negyedrendű vádlott által lefűzött “napi rajzok” alapján számolták ki az üzletvezetők fizetését, sokszor a váltópénzből vették azt ki. Végül a szakértő kijelentette: arra az időszakra nem számolt „eltitkolt bevételt”, amire vonatkozóan nem talált “napi rajzot”, vagyis bizonyítékot. A szakértő szerint így is 495 millió forintnyi adót nem fizettek meg a Vizoviczkihez köthető cégek által üzemeltetett szórakozóhelyek.
A címlapfotón Vizoviczki László látható. Fotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS