A Fővárosi Törvényszék kedden határozatot hirdetett egy transz nőnek, G. V. A.-nak az ügyében, aki azt próbálta elérni, hogy ő is jogosult legyen a nők kedvezményes öregségi nyugdíjazási lehetőségére, a “Nők 40”-re, vagyis negyven év munka után nyugdíjba vonulhasson. G. V. A. Budapest Főváros Kormányhivatalát perelte be, miután az elutasító határozatot hozott az ügyében. A törvényszék most elutasította G. V. A. keresetét – írja a 444.
A tanácsvezető bíró indoklásban arról beszélt, hogy jelen esetben az eredeti közigazgatási eljárásban történteket vizsgálták felül, az ügy érdemébe nem mentek bele, tehát nem foglaltak állást arról, hogy a felperes jogosult lett-e volna a Nők 40-re, vagy sem. A lap emlékeztet: 2023 nyarán a Veszprémi Törvényszék hozott egy nagy nyilvánosságot kapott döntést egy hasonló ügyben. Abban az ügyben Elvira, a Háttér Társaság nevű civil szervezet transz ügyfele a Fejér Megyei Kormányhivatalt támadta meg a bíróságon, miután kiderült, hogy a nyugdíjfolyósító férfiként tartja nyilván őt annak ellenére, hogy 2013 óta hivatalos iratai szerint is nő. A Veszprémi Törvényszék akkor Elvirának adott igazat, ezzel megnyitva az utat az előtt, hogy ha majd meglesz a negyven év munkaviszonya, nyugdíjba mehessen.
A per megnyerése után a Háttér Társaság közleménye emlékeztetett rá, hogy “az Európai Unió Bírósága már 2006-ban, egy brit transznemű nő esetében kimondta: a nemi alapú diszkriminációt a szociális biztonság terén is tiltó EU-s irányelv alapján a transzneműekre az új nemük szerinti nyugdíjkorhatár vonatkozik”.
A Veszprémi Törvényszék határozatát akkor felháborítónak nevezte Selmeczi Gabriella, aki a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: reméli, hogy a Fidesz-KDNP áttekinti a vonatkozó törvényeket, és ha kell, módosítja azokat. Ezt követően Gulyás Gergely és Semjén Zsolt közösen benyújtottak a parlamentnek egy módosítási javaslatot a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényhez.
A módosítás lényege az lett volna, hogy csak azokat illesse meg a korkedvezményes nyugdíjazási lehetőség, akik “nőként” dolgoztak 40 éven keresztül. Az indoklás úgy szólt, hogy “a módosítás egyértelművé teszi azt, ami a jogalkotó eredeti szándéka és a józan ész alapján eddig sem volt kétséges, hogy a “nők 40” kedvezményes nyugdíjjogosultság azokat illeti meg, akik “40 évig nőként dolgoztak.” Semjénék azt is írták az indoklásukban, hogy “még a magyar szabályozástól idegen, a nemváltást szinte már tetszés szerint lehetővé tévő országokban is elképzelhetetlen, hogy egy a nők társadalomban játszott kiemelkedő szerepét elismerő jogosultság visszaélésszerűen járhasson azoknak is, akik adott esetben férfiként 39 év munkaviszony után hirtelen nőnek érzik magukat.”
(444 / Kiemelt kép: X)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS