A Szerencsejáték Zrt., Magyarország nemzeti lottótársasága jövőre ünnepli 25. születésnapját. Ez alkalomból a társaság támogatásával a PestiSrácok.hu hétről hétre videó- és cikksorozattal idézi fel a hazai szerencsejáték történetének legfontosabb mérföldköveit. Kevesen tudják például azt, hogy a magyar szerencsejáték történetének meghatározó gyökerei az első kerületben, jórészt a Budai Várnegyed falai között bújnak meg. Felidézzük a fogadók, tea- és kávéházak misztikus világát. Szó esik aztán a szocialista idők szerencsejátékáról: a vágyott lottóházakról, tárgynyereményekről és az első, televízióban közvetített lottósorsolásról. A lottótársaság játéktörténeti szakértője segítségével sorra vesszük azokat a tárgyakat, relikviákat és plakátokat, amelyek a Szerencsejáték Zrt.-vel eggyé váltak, arculatát sok évre meghatározták. A szerencsejáték rejtélyes világában számos urbánus legenda létezik totó-, lottónyertesekről, sorsolásokról vagy elveszett szelvényekről, a leghíresebb sztorikat ismét elővesszük, de a mítoszokon túl olvasóink megismerkedhetnek a lottó jövőjével is. Végül a szerencsejáték világának egyik legnépszerűbb ágával, a sportfogadással is foglalkozunk.
A sportfogadás a szerencsejátékok egyik legrégebbi formája, napjainkban pedig az egyik legnépszerűbb és leginkább növekvő játékpiaca. A Szerencsejáték Zrt. sportfogadási felületei, a Tippmix és a Tippmixpro azért is slágertermék, mert a rendszert éppen a játékosok igényei szerint alakították ki. A vállalat pénzügyi eredményeiből évről évre egyre nagyobb szeletet hasít ki a sportfogadás, mára már egy 110 milliárd forintos piacról beszélhetünk, amely a jövőben még több játékost hódít majd meg magának.
„Az emberek fogadnak, és nem fogják abbahagyni, azért nem, mert egyszerűen nincs értelme!” – nyilatkozta egy interjúban Billy Walters, akit sokan minden idők legjobb sportfogadójának tartanak. Márpedig az élet Walterst igazolja, különösen, ha megnézzük, hogy évről évre emelkedik a globális sportfogadási piac forgalma és tiszta játékbevétele. A nemzetközi trendekből a magyar szektor sem lóg ki, a Szerencsejáték Zrt. sportfogadási ága pedig már csak a hagyományai és a múltja miatt is méltán a szerencsejátékosok egyik kedvence.
Már az ókori Olimpián is fogadtak
A sportfogadás a szerencsejátékok egyik legrégebbi formája. Az európai történelem első feljegyzett sportfogadási eseményei a görög városállamokban szervezett ókori Olimpiákhoz kapcsolódva zajlottak, több mint kétezer évvel ezelőtt. A görög szokást a rómaiak, majd később a korai középkori birodalmak is átvették. A fogadás természetesen a reformkori Magyarországon is gyorsan elterjedt, már csak azért is, mert lovas nemzet vagyunk, így hazánkban sem igen futottak lóversenyt fogadás nélkül. A hivatalos lóversenyt Magyarországon gróf Széchenyi István honosította meg, 1827. június 6-án. A kezdeti egymásközti tulajdonosi fogadásokat a versenyzés üzemszerűvé válása során kiegészítette a bukméker fogadás, amely azt jelentette, hogy a “könyves ember” (bookmaker) mindegyik tulajdonossal és bárkivel szemben állta a fogadásokat, méghozzá az esélyekkel fordított arányában. Ez azt jelentette, hogy egységnyi fogadási tét esetén a nyerésre esélyes ló győzelme esetén az arra fogadó kisebb nyereményt könyvelhetett el, mint az esélytelenebb nyerése esetén az arra fogadó. A lóversenyfogadás ugyan a mai napig népszerű a sportot kedvelők körében, de a külföldi és hazai fogadásokat egy francia találmány, az 1871-ben beindult totalizatőr, nyereményalap-felosztásos nyereményképzésre épülő sportfogadás forradalmasította és tömegesítette a játékformát. Az efféle nyereményalap-felosztásos rendszer a ma működő legtöbb sportfogadásnak az alapja.
Hódító útjára indult a Totó
Az első nyereményalap-felosztásos embersportfogadás Magyarországon 1947. október 17-én indult, ez volt a Totó. Kezdetben a Posta Takarékpénztár kereteiben szerveződött, majd 1950-ben átkerült a Totószervezés az Országos Takarékpénztárhoz. Az Országos Takarékpénztáron belül a szervező és lebonyolító a Sportfogadási és Lottó Igazgatóság lett. Az embersportra, mint fogadási ajánlatra épülő szerencsejátékot Magyarországon a Totó honosította meg, amely még ma is sokak egyik kedvenc játéka. Miután az 1948-as londoni olimpiához, azon való magyar részvétel anyagi alapjának megteremtéséhez kapcsolódóan indult hódító magyar útjára a Totó, a játék bevezető reklámkampányának első plakátja is az olimpiai karikákra fókuszált. A poszter közepén, az ötkarika alatt egy klasszikus diszkoszvető figura állt, alul pedig egy egyforintos érme helyezkedett el, mint a diszkoszvető alapja. Az első Totó szelvény 3 forint 30 fillérbe került, az első fogadási esemény pedig 1947. október 17-én volt. A sportfogadást kezdetben Budapesten kívül 7 városban vezették be: Debrecenben, Pécsett, Miskolcon, Győrben, Szegeden, Szolnokon és Szombathelyen. A hazai Totó sikerét jelzi, hogy 1948. március 7-re, azaz 21 hét alatt 1 349 347 darabra emelkedett a fogadások száma. A játék olyannyira népszerű lett, hogy 1950-ben az első Totókirendeltségek is megnyíltak, 1952-ben már vidéken is.
13+1 lett a nyerő
1956-ban, a forradalom és szabadságharc idején nyolc hétig nem lehetett sportfogadásokat kötni, amely az egyetlen szünet volt a játék hazai történetében. A Totó életének 68 éve alatti legnagyobb változtatást 1964.-ben hozták. Március 8-án bonyolították le az utolsó 12 főmérkőzéses fogadási formával szervezett játékot, amelyet a 13+1-es forma váltott fel. A rendszerváltás után a hazai sportfogadás, a totó, és a lottó átkerült az 1991. január 1.-én szerencsejáték-szervezésre létrehozott Szerencsejáték Zrt. jogkörébe. Ezt követően a 90-es évek elején fokozatosan megszűntek a kézi feldolgozású totó és lottószelvények, a Szerencsejáték Zrt. gépi feldolgozású szelvényeken értékesítette a játékokat. Érdekesség, hogy a magyarországi Totó legnagyobb nyereménye a XX. században már majd’ 50 millió forint volt (46 millió 655 ezer 612 forint volt 1998. 44 játékhetében).
Azonnali Tippmix-nyeremény
A hazai sportfogadás új és legsikeresebb fejezete 1997. november 24-én kezdődött, amikor is a Szerencsejáték Zrt. útjára indította a Tippmixet, amelyben kezdetben heti egy, majd 2000 március 13-tól már heti két sportfogadási ajánlatból csemegézhettek és szemezgethettek a fogadók. A Tippmixen számos sportágban, a leggyakoribb fogadási módokon tehetjük meg tétjeinket, és korántsem véletlen, hogy éppen a Tippmix, majd a 2013 májusában elindult online sportfogadási oldal, a Tippmixpro lett a Szerencsejáték Zrt. egyik slágerterméke és sikerágazata, hiszen a rendszert épp a játékosok igényei szerint szabták át. Az állami játékszervező 2012 és 2005 között, három év alatt a két és félszeresére növelte a sportfogadásokból származó forgalmát. A Tippmix megújítása és a Tippmixpro elindítása már lehetővé teszi, hogy a korábbinál jóval több fogadási eseményből, lényegesen több játéktípusból válasszunk, akár élőben is fogadhassunk és gyorsan, lehetőleg azonnal hozzájussunk a nyereményhez.
Jól teljesít a sportfogadás
A vállalat pénzügyi eredményeiből évről évre egyre nagyobb szeletet hasít ki a sportfogadás. Ez az árbevételen jól tükröződik: 2011-ben a forgalom 25, 2012-ben 26 százaléka származott erről a területről, tavalyelőtt ez az arány elérte a 30, tavaly pedig a 35 százalékot. A sportfogadási termékek bevétele (totó, góltotó, tippmix és tippmixpro) a 2011-es 44,4 milliárd forintról három év alatt a két és félszeresére, egészen 109,3 milliárd forintig hízott. A 2013-ban indult új sportfogadási oldal is egyre jobban teljesít. A Tippmixpro.hu oldal tavalyi bevétele például több mint kétszerese volt a 2013-ban elért 5,5 milliárd forintnak. A hazai sportfogadás történetében eddig a 2014-es labdarúgó világbajnokság jelentette a csúcsot, amikor is idehaza több tízezren játszottak a Tippmixen és a Tippmixprón, és a döntőre 846 millió forint értékben 548 ezer fogadás érkezett be. Szakemberek szerint a jövőben a sportfogadás egyre nagyobb szeletet hasíthat ki magának a szerencsejáték-forgalom tortájából. Ezen már csak azért sem csodálkozunk, mert Billy Walters már jó előre megmondta: az emberek nem fognak felhagyni a fogadással, mert nincs értelme… (X)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS