Nyilvánosságra hozták csütörtök este az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat; ezzel eldőlt, hogy a több, mint 91 ezer jelentkező közül az általános eljárásban hányan kerülnek be egyetemre, főiskolára. A jelentkezők száma mintegy húszezerrel kevesebb, mint tavaly, amikor több, mint 112 ezren felvételiztek valamely felsőoktatási intézménybe. A ponthatárokra a felvi.hu-n kereshet rá szakonként az érdeklődő.
A legalább húsz főt felvett szakok közül a legmagasabb ponthatár a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar nemzetközi biztonság- és védelempolitikai képzésénél volt, ahová 445 pontot kellett összegyűjteni. Szintén kifejezetten magas (433) volt a ponthatár a BME Gépészmérnöki Kar mechatronikai mérnöki képzésénél is. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar ápolás és betegellátás képzése került 430 ponttal – írja a Magyar Nemzet.
Tavalyhoz képest visszaesett a felsőoktatásba jelentkezők száma, de a fiatalok preferenciái nem változtak. Az ősszel kezdődő képzésekre ezúttal 91 460-an felvételiztek; közülük több, mint 81 ezren államilag támogatott helyre szerettek volna bekerülni és mintegy tízezren választottak fizetős képzést. A Felvi.hu adatai szerint a legkedveltebb intézmény még mindig az Eötvös Loránd Tudományegyetem, amelynek képzéseire 24 ezer jelentkező több, mint 43 ezer kérelmet adott be. A legtöbb hallgatót, 9918 jelentkezőt idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem vette fel, ezzel 2019-hez képest az intézmény megőrizte az első helyét, és a Debreceni Egyetem pedig ebben az évben is a második lett, ahol 6127 elsős kezdheti meg ősszel a tanulmányait. A tavalyi kilencedikről a negyedik helyre ugrott fel idén a Budapesti Gazdasági Egyetem, ahol 5667 új hallgató tanulhat tovább szeptembertől, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre pedig csaknem 5 ezer hallgatót vettek fel. Az elmúlt években követett stratégiát folytatva idén is magas felvételi pontszámokat állapított meg az intézmény: az alapképzésekre felvett állami ösztöndíjas hallgatók átlagpontszáma 422 pont, az önköltséges formában felvettekkel együtt 418,7 pont – írja a Magyar Nemzet összefoglalója.
Forrás: MTI, Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS