A blokkosodás politikáját valló nyugat európai országoknak, vagy éppen az Egyesült Államoknak köszönhetően Magyarország szerepe felértékelődött, és nemcsak Kína szemében – többek közt erről beszélt a kínai elnök hazánkban tett látogatása kapcsán készült interjúban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója kifejtette, hogy mindez komoly lehetőségeket jelent Magyarországnak: évtizedek óta várt infrastrukturális fejlesztések valósulhatnak meg, valamint igen komoly befektetések érkeznek, a nyomukban pedig munkahelyek jönnek létre, és a magyar bérszínvonal is emelkedik.
Orbán Balázs elmondta, hogy a kínai elnök a koronavírus-járvány óta nem járt Európában. Hszi Csin-ping mostani körútjával a Kína és Európa közötti kapcsolatokat akarta dinamizálni. Úgy vélte, miközben a Biden-adminisztráció bírálja azokat az országokat, amelyek kapcsolatokat építenek Kínával, ebben is tetten érhető a kettős mérce.
Bagoly mondja verébnek, hogy nagyfejű, hiszen az amerikai adósságállomány jelentős része kínai kézben van, és az Egyesült Államok egyik legjelentősebb kereskedelmi partnere Kína. Ennek ellenére más országoktól azt várja el, hogy ne működjenek együtt Kínával
– fogalmazott. Kitért arra, hogy Orbán Viktor Donald Trumpnál tett látogatása, majd a kínai elnök magyarországi útja e kettősségében a magyar konnektivitásstratégia sikere.
Azt mutatják, hogy Magyarország a régió egyik kulcsállama, és vannak olyan világhatalmi tényezők – nyugaton és keleten is –, akik számítanak a Magyarországgal való együttműködésre. Ennek örülni kell, mert soha nem látott lehetőségeket jelenthet a magyar emberek számára. Mi szeretnénk ezeket az együttműködéseket kézzelfoghatóvá tenni a gazdaság, a politika, a kultúra vagy éppen a technológiai tudástranszfer területén, hogy ezzel elősegítsük Magyarország felemelkedését
– emelte ki. A tanácsadó szerint a republikánusokkal való együttműködéshez az a kulcs, hogy Donald Trump nemzeti érdeken alapuló külpolitikát hirdetett, amely elfogadja azt, ha más országok is a nemzeti érdek alapján határozzák meg a külpolitikájukat.
Ebből kiindulva lehet kölcsönösen előnyös megállapodásokat kötni. Ez így volt Donald Trump első elnöki ciklusánál is, és azt gondoljuk, így lesz a másodiknál is
– vélekedett. Orbán Balázs kitért arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kínai elnök látogatása előtt telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktorral, amely során meghívta egy békekonferenciára is. Ezzel kapcsolatban elmondta:
egyelőre még nem hoztunk döntést arról, hogy részt veszünk-e rajta, és ha igen, akkor milyen szinten képviselteti magát Magyarország. Alapvetően minden békekezdeményezést helyesnek tartunk, Magyarország minden béketervet támogat, noha a mi megközelítésünk más, mert azt gondoljuk, hogy ameddig a fegyverek dörögnek, elsősorban nem tervekkel kell előállni. Először tűzszünetre van szükség, amely kinyitja a béketárgyalások előtt a kaput, és aztán hosszú és nehéz folyamat eredményeként lehet eredményes és tartós megállapodásokat kötni. Olyan béketárgyaláson azonban nincs nagy esélye az előrehaladásnak, amelyikre az egyik hadviselő felet nem hívták meg.
Forrás: index.hu; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS