A baloldal nem kínál valódi válaszokat a klímaváltozás problémájára, hanem a legrosszabb beidegződéseket meglovagolva próbál belőle politikai tőkét kovácsolni – hangsúlyozza Orbán Balázs a Mandiner.hu-n pénteken megjelent esszéjében. Mint a miniszterhelyettes hangsúlyozza, a történelmi tapasztalat azt tanítja, hogy “szemben a zöld ügyet csak álcaként lobogtató baloldallal, a konzervativizmus értelmesen és eredményesen tud hozzájárulni természeti környezetünk megóvásához”.
A Mandiner.hu-n megjelent esszében Orbán Balázs arról ír: mára már elfogadott tény, hogy a Föld légkörének átlagos hőmérséklete növekszik, és nem kérdőjelezhető meg az sem, hogy az emberi tevékenység e folyamatban szerepet játszik. Mint hozzáteszi, az éghajlatváltozás okait firtató eltérő álláspontok ellenére biztosan állítható, hogy a változások ténye egyre nyilvánvalóbb, amelyekhez alkalmazkodni kell. Úgy véli, az egyes politikai csoportok agendájából arra lehet következtetni, hogy az éghajlatváltozás ügye baloldali téma, véleménye szerint ugyanakkor a konzervatív gondolkodáshoz jobban „passzol” az értékek, így a természeti környezet védelme, mint a baloldalhoz.
A miniszterhelyettes esszéjében kifejti: a klímaváltozás ügye azért válhatott elsősorban a baloldali pártok ügyévé, mert egyszerre ad lehetőséget a racionalista (globalizációpárti) és rendszerkritikus (antikapitalista) baloldalnak arra, hogy programját exponálja. Mint hozzáteszi, a XX. században a szociális ellátórendszerek kiépülésével a kizsákmányolt munkásosztály helyett a baloldali politika középpontjába a bolygó kizsákmányolásának témája került. Szerinte a klímaváltozás olyan jelenség, amelynek megfékezése bizonyítja a globalista baloldal kiválóságát minden más politikai nézettel szemben. Ugyanakkor Orbán Balázs megjegyzi, hogy a kommunista országok gondolkodásában alapvető önellentmondás fedezhető fel: a környezetrombolás elfogadható, amennyiben az nem a tőkésosztályt, hanem a dolgozó népet és a szocialista gazdaságot szolgálja. Felidézi:
a kommunista diktatúrák módszeresen számolták fel a hagyományos, a saját környezetével harmóniában élő, a gazdasági tevékenységét ezen elveknek megfelelően szervező paraszti kultúrát. A paraszti kultúra felszámolása pedig szorosan összekapcsolódott az erőltetett urbanizációval.
Napjainkban pedig a nyugati baloldal igyakszik a fiatalokat különféle globális ügyek mögé állítani, miközben elfordítja őket a nemzeti és a saját közösségüket érintő környezeti kihívásoktól.
Orbán Balázs véleménye szerint a környezetvédelemnek és a zöldpolitikának hosszú időre visszamenőleg van jobboldali hagyománya. Mint felidézi, a közép-európai rendszerváltozások idején a környezetvédelem az egyik legfontosabb mobilizáló tényezővé nőtte ki magát az elnyomó kommunista diktatúrával szemben, például Magyarországon a bős-nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozóhullám vált a kommunista rendszerrel szembeni fellépés szimbólumává.
Hangsúlyozta: a konzervatívoknak vissza kell venniük a zöldpolitikát a baloldaltól, abban az értelemben, hogy a jobboldali zöldpolitika a nemzetállamok hatáskörében tartja a környezetvédelmi szabályozást, hozzáalakítva azt az ország szerves fejlődéséhez. A konzervatív zöldpolitika tehát a lokalizmusban hisz. Mint kiemeli, a politikai jobboldalnak a jövőben sem szabad hagynia, hogy a baloldal továbbra is monopolizálja a környezetvédelem és a zöldpolitika ügyét. A nyilvánosság elé kell tárni mindazon koncepciókat és cselekvési terveket, amelyekkel a konzervativizmus szolgálni tud a jelenkor környezeti kihívásaira.
A teljes esszé itt olvasható.
Forrás: mandiner.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS